שתף קטע נבחר

צילום: AP, EPA

תלמידי החינוך המיוחד ישובו בשלישי לבתי הספר, היתר ילמדו מרחוק

על פי מתווה משרד החינוך, החזרה בחינוך המיוחד תיעשה באופן מבוקר והדרגתי בקבוצות של בין שניים לשלושה תלמידים. הורים לילדים במערכת החינוך הרגילה טוענים כי הלמידה מרחוק בעייתית. חלק מבתי הספר דורשים מהתלמידים ללבוש תלבושת אחידה - ומעוררים גיחוך

 

 

 

משרד החינוך פרסם אמש (שבת) את מתווה החזרה ללימודים של תלמידי החינוך המיוחד, ולפיו 50 אלף תלמידי החינוך המיוחד הלומדים בגנים ובבתי ספר לחינוך מיוחד יחזרו ללימודים ביום שלישי, ו-200 אלף תלמידי החינוך המיוחד הלומדים בבתי ספר רגילים ובכיתות שילוב יחזרו ללימודים ביום רביעי.

 

משבר הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

 

תלמידי החינוך המיוחד בחברה הערבית יחזרו ללימודים ביום שבת. "החל ממחר", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו, "החינוך המיוחד יחזור לפעילות במסגרות של שלושה תלמידים בכל פעם, וכך גם המשפחתונים יוכלו להמשיך לעבוד עם מטפל קבוע".

3082 ()
החינוך המיוחד מתחדש

במשרד החינוך מדגישים כי החזרת התלמידים ללימודים אינה חובה, וההורים רשאים להחליט אם לשלוח את ילדיהם לבית הספר או להשאירם בבית. תלמידי החינוך המיוחד הלומדים בגנים ובמוסדות לחינוך מיוחד ילמדו במוסדות לחינוך מיוחד שבהם הם לומדים בשגרה. תלמידים הלומדים בכיתות לחינוך מיוחד בבתי ספר רגילים יגיעו אל מוסדות החינוך שייקבעו על ידי הרשות המקומית/הבעלות, והשיבוץ ייעשה בהתחשב במרחק ממקום המגורים שלהם.

 

לפי המתווה, שקיבל את אישור משרד הבריאות, הלמידה תתבצע לסירוגין בימים שייקבעו מראש לכל תלמיד בתיאום עם ההורים, על פי המערכת האישית שלו, או במתכונת של למידה במשמרות. הלמידה תתקיים בקבוצות של עד שניים-שלושה תלמידים במרחב הגן או הכיתה, תוך הקפדה על שני אנשי צוות קבועים שייפגשו עם התלמידים.

 

 

משך כל מפגש יהיה בין שעתיים לשלוש שעות, וכן תתוכנן עבור התלמיד תכנית למידה מרחוק. בכל מוסד חינוכי יתוכנן מערך הפסקות לכל כיתה במרחב ובזמן נפרד, ולא תתקיים הפסקה משותפת לכלל התלמידים. התנועה במרחבים המשותפים תהיה בכפוף להנחיות משרד הבריאות, תוך שמירה על חבישת מסיכות שתיעשה בהתאם לצרכים של כל אוכלוסייה, שמירה על כללי מרחק, מספר הנוכחים והקפדה על כללי ההיגיינה.

 

כמו כן, תלמידים חולים בביתם אשר זכאים לשירותי חינוך מיוחדים בשגרה באמצעות תוכנית שלבים, יינתן להם שירות באמצעות למידה מרחוק או בבית, ככל שניתן. במשרד החינוך הדגישו כי החזרה תיעשה באופן מבוקר והדרגתי ותאפשר לתלמידים הזכאים לשירותי חינוך מיוחדים לקיים סדר יום שיהווה שגרה חדשה בעבורם ובעבור בני משפחותיהם.

 

"הוראה מרחוק פותחת פער חברתי"

בחינוך הרגיל החזרה ללימודים בלמידה מרחוק של שני מיליון תלמידים התקבלה ברגשות מעורבים בקרב ההורים הדורשים להחזיר לבתי הספר את תלמידי הגנים ובתי הספר היסודיים. במהלך סוף השבוע גברה מחאת הורים שטוענים שהלמידה מרחוק אינה יעילה, וכי לא ניתן לקיים למידה במשפחות שבהן יש מחשב אחד ויותר משני ילדים, או שאין בכלל מחשב.

3082 ()
הכיתות הרגילות ישארו שוממות

הנהגת ההורים הארצית הודיעה כי היא מתנגדת למתכונת המוצעת להוראה מרחוק. בהנהגה סבורים כי התוכנית לא ישימה במתכונתה הנוכחית, במיוחד עבור ילדי הגנים וילדי השכבות הנמוכות בבתי הספר היסודיים.

 

סגנית ראש העיר תל אביב ציפי ברנד טוענת כי הלמידה מרחוק אינה יעילה. לדבריה, מי שאין לו נגישות לאינטרנט ושניים-שלושה מחשבים בבית יפגר בחומר ויישאר מאחור. "הוראה מרחוק לאורך זמן פותחת פער חברתי שיהיה קשה לצמצם", אמרה ברנד. "הוראה מרחוק מיועדת להורים ולמשפחות 'פריבילגיות' ואם זה המצב בתל אביב יפו על אחת כמה וכמה בנגב".

 

ריקי ממן ואברום תומר, מובילי ארגון ההורים "הדור הבא" שנאבק לביטול הלימודים מרחוק והחזרת הימים במלואם בקיץ, טוענים כי הסתדרות המורים מסרבת שוב ושוב לבטל את חופשת הקיץ מטעמים לא ענייניים. "אנו מעריכים את מסירות המורים", טוענים ממן ותומר, "אך כפי שעולה הן מהשטח והן ממחקרנו שהוצג בוועדת החינוך בכנסת, הלמידה מרחוק מוכחת כלא יעילה".

 

 

ממשרד החינוך נמסר כי "הנחת העבודה היא שהלמידה מרחוק תמשיך ללוות את מערכת החינוך לאורך זמן ממושך. לנוכח זאת, גיבש המשרד מתווה למידה שנועד ליצור סטנדרט של סדר יום לימודי שיכול להעניק לתלמיד ידע, מיומנויות וערכים. המתווה מציג חלופות לארגון הלמידה, ואין בו כדי לחייב ולכבול ללוח שעות ספציפי. המשרד סומך על המנהלים והמורים שידעו לעשות את ההתאמות הנדרשות לאוכלוסיית התלמידים שלהם".

 

מהסתדרות המורים נמסר בתגובה כי "הסתדרות המורים נמצאת בקשר שוטף וישיר עם הממשלה. עד כה, טרם הוצג בפנינו מתווה כלשהו הקשור לפתיחת מוסדות החינוך, או לחופש הגדול. כאשר יעלה כל נושא בפני הסתדרות המורים נביע את עמדתנו. כזכור, כל נושא הקשור בזכויות עובדי ההוראה מוסדר בהסכמי עבודה ולכן לא יעשה באופן חד צדדי, אלא במשא ומתן. הסתדרות המורים לא תתפשר על ביטחונם ובריאותם של עובדי ההוראה".

 

מה לובשים לשיעור בזום?

הורים ותלמידים נדהמו לשמוע כי חלק מבתי הספר דורשים מהילדים ללבוש תלבושת אחידה בבית בזמן הלמידה מרחוק. "זה הזוי", אמרה אחת האימהות. אב אחר שאל באירוניה: "מי שלא יגיע עם תלבושת אחידה, ישלחו אותו הביתה?". מנגד, היו הורים שסברו כי תלבושת אחידה תוביל לאווירת לימודים טובה יותר.

 

 

בקשה אחרת שנשלחה לתלמידים באחד מבתי הספר התייחסה ללבוש במהלך טקס וירטואלי שיתקיים ביום שלישי בזום לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה. ממשרד החינוך נמסר כי במסגרת הלמידה מרחוק לא נקבע קוד לבוש ומדובר ביוזמה מקומית של בית ספר. גם בנוגע לטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה לא ניתנה הנחיה בנושא.


פורסם לראשונה 18/04/2020 22:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
חוזרים ללמוד
צילום: shutterstock
מומלצים