שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock, עמית שאבי, ירון ברנר

מאופק שחור לעתיד כחול לבן

עוד לא מאוחר לגנץ ואשכנזי לעצור את מבצע החילוץ שבו הם משתתפים להצלת הח"כ הנאשם בפלילים. ראש שב"כ לשעבר בקריאה לכחול לבן

 

יובל דיסקין ()
יובל דיסקין

יש עדיין דרך לצאת מהתסבוכת האיומה שאליה הכניסה אותנו כחול לבן כשהצטרפה למבצע החילוץ של הח"כ הנאשם בפלילים תחת מסך עשן הקורונה והמשבר הלאומי.

 

 

אנחנו עדים לניסיון הקמת ממשלה בת יותר מ-30 שרים, בשיא המשבר הכלכלי, עם יותר ממיליון מובטלים, עם עניים שהפכו בן לילה להרבה יותר עניים, עם עסקים קורסים ואחרים שמתנדנדים בחוסר ודאות, ועם מעמד בינוני שנושא ביומיום את המדינה על גבו, ועכשיו חלקו ירד אל מתחת לקו העוני. כל זה בשל נאשם אחד המנסה להיחלץ מעמידה לדין; אותו אחד שגרר אותנו לשלוש מערכות בחירות שגרמו לבזבוז אדיר של כספי משלם המסים, ואותו אחד ששיתק את הכנסת באופן תקדימי במטרה למנוע את מימוש תוצאות הבחירות האחרונות.

 

זה הנאשם שמנסה ערב פתיחת משפטו - גם כאן באופן תקדימי - להפוך את סדרי מינוי השופטים, להתערב במינוי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה, ולהחליש את בג"ץ. זה מי שמכר לנו לפני זמן קצר מיליון נדבקים בקורונה ו–10,000 מתים בתוך חודש כעילה מיידית לממשלת חירום.

 

מרגע שזכה במבוקשו, הוא רק גורר רגליים ומנסה להפוך את כחול לבן לאידיוטים השימושיים שיבצרו את שלטונו ויאפשרו את כל המהלכים המושחתים הללו.

מילא, זה הנאשם. זו דרכו. קשה לומר שאנו מופתעים מכך. אבל מה עושים בינתיים ראשי כחול לבן? אם עד עתה רצינו להאמין שהם פירקו את הגוש הליברלי בעבור הקמת ממשלת חירום ומניעת בחירות רביעיות, הרי שעתה הם כבר בתוך המסחטה, ללא קלפים אמיתיים, ולאחר ששרפו את הגשרים עם שותפיהם הפוליטיים בעבר.

 

עוד בזמן הקמתה טענתי שכחול לבן אינה הפתרון האמיתי, אבל לא האמנתי שתהפוך להיות הבעיה עצמה. זה קרה ברגע שהיא בגדה, פוליטית וערכית, בכל מי שתמך בה ובכל מי שנאבק, בשיא משבר הקורונה, באמצעות מחאות ועתירות, על מנת להחזיר את הכנסת לפעולה ולאפשר לראשיה להילחם באפקטיביות בהתבצרות של הנאשם בבלפור. פחות מיום חלף מאותו הישג, והתבשרנו שגנץ הולך לאחדות עם הנאשם.

ארכיון בני גנץ ברקע משה יעלון גבי אשכנזי (צילום: אוהד צויגנברג)
בני גנץ. עיוורון פוליטי(צילום: אוהד צויגנברג)

ועכשיו, אם נאמין לחלק מהפרסומים, כחול לבן הפכה להיות הבעיה בה"א הידיעה. אולי אף הרבה יותר מהסיאוב הערכי, הפוליטי ואולי גם המשפטי של הנאשם, שאליו כבר התרגלנו. הם עומדים לבצר, בחקיקה ואולי אף בחקיקת יסוד, את ההגנה עליו. בלהיטותם לחתום על אחדות הם גם עלולים להסכים לתת לו יכולת השפעה עצומה על הוועדה למינוי שופטים ועל מינוי היועמ"ש ופרקליט המדינה.

 

אני לא סבור שגנץ מבין את חומרת השעה ואת הצו הנגזר ממנה יותר טוב מאיתנו. הוא הוכיח לרבים שהוא לוקה בעיוורון פוליטי בשילוב עם מה שנראה כנאיביות מסוכנת, כשנכנס למו"מ עם הנאשם ללא תחמושת, להוציא העתירה לבג"ץ שאותה מובילה קבוצת עותרים עצמאית.

 

ומילא גנץ וגבי אשכנזי שמובילים את המהלך הבלתי נתפס הזה, אבל מה אתכם חילי טרופר, מיכאל ביטון, מיקי חיימוביץ', אלון שוסטר ואסף זמיר, שעשיתם כבר דבר או שניים יפים בחייכם? אתם באמת מוכנים למחוק הכול רק על מנת שתיזכרו כמי שעזרתם לנאשם בפלילים?

החדשות הטובות הן שאפשר להחליף את האופק השחור הזה בעתיד כחול לבן. לצורך זה על ראשי כחול לבן לעצור לאלתר את המו"מ לאחדות. מרגע שיעשו זאת, יש סיכוי סביר שיזכו לשיתוף פעולה של יש עתיד ותל"ם, ואולי גם של ליברמן ומרצ, וייתכן שאפילו עמיר פרץ יתעשת מזחילתו. ייתכן שגם יצליחו לפייס את הרשימה המשותפת, שמציגה גישה פרלמנטרית עניינית ומכובדת לעת הזו.

 

מכאן המצב בהחלט משתפר. ראשית – נתניהו יודע היטב שחרב בג"ץ מתהפכת מעל ראשו. הוא גם יודע היטב שהעתירה לא לאפשר לנאשם בפלילים להתמנות לראש ממשלה מבוססת על טיעונים חזקים מאוד, וכפי שאמרה כבוד נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות – העתירה שפיטה. אין לדעת מה בג"ץ יפסוק, אבל זה סיכון עצום לנאשם.

Prime Minister Benjamin Netanyahu  ()
בנימין נתניהו. מ-פ-ח-ד

שנית, במקביל להליך בבג"ץ, יש לכחול לבן עדיין את האופציה לקדם את יוזמת החקיקה של אביגדור ליברמן. גם אם יחסי הכוחות בכנסת עדיין לא ברורים, מי שמכיר את הנאשם יודע עד כמה הוא טיפוס לחוץ וחלש. אין לי ספק שהמחשבה על הליכה לבית המשפט כאחד האדם מדירה שינה מעיניו.

 

שלישית, ראשי כחול לבן צריכים ליזום, להילחם, לתמרן, סוף סוף להיות קצת רמטכ"לים. לכו על תמרון עמוק בעורף היריב. עשיתם זאת כבר בעבר, וזה נראה בלתי אפשרי רק בהתחלה. למשל, הציעו לחבר כנסת אחר מהליכוד שיקים ממשלת אחדות איתכם במקום נתניהו. תבחרו מישהו, רק שלא יהיה מלהקת המעודדות של רגב–אוחנה-דיכטר-זוהר שמקיפה את הנאשם. עצם הרעיון הזה יעורר תקווה אצל אנשים טובים בליכוד שלא יודעים איך להשתחרר מהלפיתה שלו.

 

במקביל הפעילו את כל הכוחות שלכם. פנו לימין, למרכז ולשמאל, לחרדים ולמשותפת. תגלו את מה שאני, ועוד כמה שעבדו מאוד צמוד עם הנאשם לפני שהפך לכזה, יודעים מקרוב: הוא כאחד האדם, ואפילו אחד שמאבד את העשתונות בקלות. ברגע שיזהה שאיבד אחיזה, הוא יחפש כל עסקה שתציל אותו מבית המשפט. הוא מ-פ-ח-ד.

 

התעוררו. 21 הימים שהנשיא נתן לכנסת אוזלים. תתחילו לדבר על כך ברצינות ותיראו שבליכוד יהיו כאלו שיתחילו לחשב מסלול מחדש. כך גם אצל השותפים לגוש הימין. זה ייתן לכם אופציה לממשלת אחדות הגונה, לא מושחתת וללא 30 שרים ותסבוכות פוליטיות בלתי אפשריות. זה יסיר את האיום המוחשי מעל הדמוקרטיה בישראל, ויחזיר אליכם את האמון שאיבדתם אצל רבים וטובים. זה גם יאפשר טיפול טוב יותר במשבר הבריאות ובנגזרותיו הכלכליות החמורות, שאליהן יתעוררו המוני העם בימים הקרובים. מהרו. אין זמן. עינינו נשואות.

 

  • יובל דיסקין הוא ראש שב"כ לשעבר

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים