שתף קטע נבחר

צילום: AP, EPA

"ביזיון" או "מעולה": המחלוקת על הלמידה מרחוק

הרשת נפלה, הילדים הקטנים נזקקים לסיוע קבוע ואת כל הבוקר הם מבלים מול המחשב. "6 ילדים, מחשב אחד, שני הורים שעובדים", אמר הורה וסיכם את הבעיה בשורה אחת. אבל יש מי שסבורים אחרת: "הלמידה מרחוק מעולה. הילדים צמאים למסגרת, וחבל שהורים הורסים את היוזמה"

 

 

הנהגת ההורים הארצית מתחה ביקורת חריפה על הלמידה מרחוק והמתווה שפרסם משרד החינוך, ועשרות גולשים ששלחו מיילים אדומים ל-ynet פירטו את הקשיים שהם חווים הבוקר (יום א'), עם חזרתה של הלמידה מרחוק אחרי חופשת הפסח. אבל יש גם כאלה שסבורים אחרת.

 

המתווה שפורסם בשבוע שעבר חולל סערה, והלילה כבר החליטה הממשלה כי הלמידה מרחוק תצומצם. אבל הסתדרות המורים מתנגדת, והבהירה כי לא תסכים להגדלת מספר הימים שהמורים ילמדו במהלך החופש הגדול. שר החינוך רפי פרץ כבר הבהיר הבוקר כי "אין דבר שהוא חובה" במתווה, אבל הסערה כבר החלה לפני כן. אלו הקולות של ההורים.

 

"חשבתי לתומי שהבוקר אוכל לעשות קצת עבודה", אמרה תמר ראובני, אם לשניים מהרצליה. "הכול היה מוכן ואפילו הבאתי מחשב נוסף מחברה, אבל בפועל זה לא עובד. אי אפשר לצפות מילד בן 8 להיות קשוב לשיעור למשך כל כך הרבה זמן. אין באמת אינטראקציה ולא פעם המחשב נפל. ככה שלא באמת היה לי זמן להתעסק בעבודה".

 

נריה בסקין מאופקים (צילום: פבל בסקין )
נריה בסקין מאופקים(צילום: פבל בסקין )

נריה בסקין מאופקים ()
"אנחנו מתרוצצים בין הילדים". נריה לומד מרחוק

ישיבת הסיעה הראשונה של מפלגת ״ימינה״ שנערכת כעת במלון רמדה בירושלים (צילום: שלו שלום)
השר פרץ: "אין דבר שהוא חובה"(צילום: שלו שלום)

פבל בסקין מאופקים, אב לשלושה בני 5 וחצי, שמונה ותשע, הגדיר את התוכנית כ"לא פשוטה" וטען כי לא הייתה שום חשיבה אסטרטגית מאחוריה: "אין מספיק מחשבים לכל הילדים ואנחנו משפחה עם שלושה ילדים. מה עושות משפחות עם יותר ילדים? הלמידה מרחוק דורשת מעקב על כל ילד כי ילדים קטנים לא בדיוק יושבים כל הזמן ולומדים, וחלקם מתקשים להסתדר עם המחשב. יוצא שאנחנו כל הזמן מתרוצצים בין הילדים".

 

"פעם הייתה תוכנית מחשב לכל ילד, אבל היא נתקעה", הוסיף, על רקע אמירת הנהגת ההורים לפיו אם תימשך התוכנית הם דורשים אספקת מחשב לכל ילד. על העימות בין משרד החינוך למורים לגבי למידה בחודשי הקיץ הוא אומר: "אם תהיה אפשרות וזה יהיה מספיק בטיחותי אז חייבים ללמוד בקיץ. חבל שהם יפסידו כל כך הרבה ימי לימוד".

 

אבנר מבאר שבע, אב לשישה ילדים שמחציתם עדיין במערכת החינוך, מסכים עם בסקין: "שהמורים ילמדו בקיץ, עכשיו זה החופש שלהם. הלימוד מרחוק הזה הוא מריחת זמן, זה שגעת בבית, בקיץ לא יהיו בתי מלון וחופשות - אז שילמדו". לדבריו משרד החינוך חייב להשתתף במאמץ כי הלמידה מרחוק אינה אפקטיבית: ״שיעזבו אותנו עכשיו בשקט. אשתי בבית צריכה לתמרן בין הילדים ולשבת איתם. עכשיו שלחו הודעות בווטסאפ הבית-ספרי שהמערכת לא עובדת. יש מלא בעיות טכניות, זה לא אפקטיבי".

מיכל ניסן וילדיה ממעלה שומרון (באדיבות המשפחה )
מיכל ניסן וילדיה: "הפכתי למורה תוך כדי העבודה שלי מהבית"(באדיבות המשפחה )
 

יערה (צילום: פבל בסקין)
למידה מרחוק באופקים(צילום: פבל בסקין)

מיכל ניסן ממעלה שומרון היא אמא לחמישה. בעוד שהגדולים יותר מסתדרים, עם ילדיה הצעירים היא העבירה את כל הבוקר מול המחשב: "ילדים בגיל יסודי לא יכולים להיות עצמאיים בלמידה, אז אני הייתי איתם. אני עכשיו שולטת במחזור החיים של הפרפר ובעצם הפכתי להיות למורה תוך כדי יום העבודה שלי מהבית. זה חשוב שהם ילמדו, אבל כדאי שזה יהיה בשעות שאינן חופפות לשעות העבודה. ככה אנחנו נוכל גם לעבוד מהבית".

 

לפי הנהגת ההורים הארצית, "הלמידה מרחוק במתכונתה הנוכחית היא בדיחה עצובה שלא נבחנה לעומק, נראית מצוין במצגות אבל לא פרקטית בשום דרך - ומעבירה בפועל את נטל ההוראה בבית על כתפי ההורים, שצריכים גם לעבוד מהבית. אם דרישתנו לא תתקבל, אנו דורשים לחלופין, וכתנאי להמשך הלימוד מרחוק, לארגן מיידית מחשב לכל ילד - ולא נסכים בשום מצב לסנקציות בגין אי נוכחות של תלמידים".

   

"הבעיה בלמידה מרחוק היא שצריך לארגן לפטופ לילד ועכשיו הוא יושב שעות, גם אחרי הלמידה המקוונת, עם לפטופ עם קרינה וללא בקרה על התכנים הנצפים", נכתב באחד המיילים האדומים שנשלחו ל-ynet. אחר מתח ביקורת: "הלמידה מרחוק אצלנו מאוד קשה. שישה ילדים בבית מגיל 3 עד 10, מחשב אחד, שני הורים שעובדים. אחד מהבית, ואחד שהולך לעבוד החוצה. למידה מרחוק גורמת להורים ולילדים להיות מתוסכלים. צריך לעצור אותה או להחליף שיטה".

אוריה (צילום: פבל בסקין)
יערה מאופקים(צילום: פבל בסקין)

Пустой класс в закрытой школе. Фото: AP ()
בית ספר יסודי בר"ג בזמן קורונה

למידה מרחוק במושב סגולה (צילום: אתי נוריאל)
למידה מרחוק במושב סגולה(צילום: אתי נוריאל)

"הלמידה מרחוק היא ביזיון, הצדקה לא ברורה להמשך התשלומים למורים במקום להוציאם לחל"ת ולשחרר אותנו ההורים", נכתב במייל אחר, שמתח ביקורת על הסתדרות המורים. "לא הגיוני שהמורה לחשבון של הילד שולחת משימות במתמטיקה בנושא חדש שהילדים לא למדו ואנחנו ההורים צריכים לשבת וללמד את הילד. הם לא רוצים לעשות את זה - אין בעיה, צאו לחל"ת כמו שאר המשק ותחסכו את בזבוז הכספים המיותר. הורים בקבוצות הכיתה זועמים ומתוסכלים".

 

הגולשת יעל הוסיפה: "ההחלטות בחינוך מתקבלות מהסיבות הלא נכונות. ההסכמים, ימי החופשה ותנאי השכר עומדים לפני התלמידים ורווחתם. משרד החינוך רוצה שקט והמורים רוצים את החופש הגדול. במקום לקחת את הזדמנות הפז הזו שנפלה על כולנו ולבחון בצורה מקצועית את הלמידה וההוראה, משרד החינוך והמורים רוצים להשאיר את המערכת המיושמת על כנה. העולם משתנה ואצלנו לא למדו כלום".

 

"יש לי ארבעה ילדים בבית עם מחשב אחד שבקושי זז וכולם צריכים להתחלק בו על אותן השעות", כתבה אם. "הזום אינה אפליקציה בטוחה וגם אם הייתה, לא הייתי מרשה לילדיי להיות שעות כה רבות מול המסך". גם תלמידת כיתה י"א מתחה ביקורת: "כל דקה זה נכבה או שיש בעיית רשת. זה לא יעיל".

למידה מרחוק (צילום: אלבום פרטי)
(צילום: אלבום פרטי)

גם הפסיכולוגים ההתפתחותיים יצאו נגד תוכנית הלמידה מרחוק לילדי הגנים. לדבריהם, התוכנית "לא מתאימה לבשלותם הרגשית והבין-אישית, נסמכת על פרקי זמן ממושכים מול מסך ובמרחבים וירטואליים, בעוד שלילדים אין הקשב הדרוש לכך, ומצריכה את נוכחותם המתמדת של ההורים, שמרביתם אינם זמינים לכך".

 

הם קראו למשרד החינוך לגבש תוכנית למידה מרחוק מותאמת התפתחותית, הנשענת על העקרונות הבאים: שיחות אישיות וקצרות של הגננת עם כל ילד בנפרד, בהתאם לרמה ההתפתחותית שלו, למצב הרגשי והמשפחתי, ועל בסיס ההיכרות המעמיקה של צוותי החינוך עם הילדים והמשפחות. בנוסף הציעו כי הגננת תשלח להורים סרטונים שבהם היא מקריאה סיפור, מלמדת תוכן, שרה שיר מוכר או חדש או מדגימה פעילות יצירה, באופן שיאפשר להורים לצפות עם הילדים בסרטון בזמן מתאים ונוח.

 

אבל יש גם כאלו שסבורים אחרת. "הלמידה מרחוק מעולה, סוף סוף יש מה לעשות עם ילדתי בבוקר", כתב הגולש ניסן. "זה מעביר יפה את הזמן, עוזר מאוד לקראת השיבה לבית הספר". הגולש אור כתב: "אצלנו עובד מצוין. הילדים צמאים למסגרת של שעות וללמידה. חבל שהורים הורסים את היוזמה. תמיד יש להם על מה להתלונן. אם הם לא רוצים שהילדים שלהם ילמדו, שלא יצטרפו. למה שאר הילדים אשמים?".

 

גם שי כתב דברים דומים: "הלמידה מרחוק מעולה - הילדים קמים בבוקר ויש להם סיבה, אוזן קשבת וחברים לפגוש. במקום לקטר על כמה קשה - צריך לשבח את המאמצים של המורים. גם להם לא פשוט".

 

מורה לתלמידים בכיתה ה' כתבה: "אני כמורה רואה חשיבות בלמידה מרחוק. הבוקר תלמידיי כבר למדו איתי אונליין וגם איווררו רגשות. הם מאוד נהנו וחיכו לזה וגם שיתפו פעולה. הקשר האישי שזה נותן לא יסולא בפז. הם גם שאלו אם יהיה המשך בזום בשאר היום. כבר מחכים למחר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פבל בסקין
נריה בסקין מאופקים
צילום: פבל בסקין
מומלצים