שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, עמית שאבי, ירון ברנר

גנץ בוחן מנוף לחץ: הצבעה על הוועדה לבחירת שופטים - בכנסת

פרסום ראשון: ברקע ההבנה שייתכן כי "חוקי נתניהו" לא יעברו בכנסת, גנץ שוקל להעביר את המחלוקת עם הליכוד להצבעה בכנסת כדי ללחוץ על נתניהו. המגעים בין הצדדים נמשכים, טרם הושגה פריצת הדרך לממשלה

בנימין נתניהו בני גנץ (צילום: אלכס קולומויסקי, רויטרס)
בנימין נתניהו ובני גנץ(צילום: אלכס קולומויסקי, רויטרס)

ל-ynet נודע על מנוף לחץ חדש שבוחן היום (א') בני גנץ, בזמן שהמשא ומתן על ממשלה עם בנימין נתניהו טרם הגיע לפריצת הדרך: אפשרות הצבעה על בחירת נציגי הכנסת לוועדה לבחירת שופטים.

 

שיחות המשא ומתן בין הליכוד לכחול לבן ממשיכות משעות הבוקר, אך טרם הושג סיכום סופי שיוביל לחתימה על הסכם להקמת ממשלת אחדות בשעות הקרובות. בשני המחנות עדיין מורגשת החשדנות כלפי הצד השני, ונציגי המו"מ ממשיכים לדון בנספחי החקיקה לסעיף הרוטציה.

 

בינתיים, כך נודע ל-ynet, לאורך היום שוחחו גורמים בכחול לבן עם מחלקת הייעוץ המשפטי של הכנסת בניסיון לברר אם קיום ההצבעה על זהות חברי הוועדה לבחירת שופטים במליאה מצויה בסמכות יו"ר הכנסת - כלומר בני גנץ. משנענו בחיוב, החלו התייעצויות במפלגה לבחינת המשמעויות של הדבר כדי ללחוץ על ראש הממשלה בנימין נתניהו לחתום על ההסכם.

 

בזמן ממשלת מעבר, הוועדה לבחירת שופטים אינה מתכנסת, אולם בשיחות שהתקיימו בנושא נאמר בכחול לבן כי אם פניה של המערכת הפוליטית לבחירות נוספות ולשיתוק שיימשך עוד זמן רב - ייתכן שלא תהיה ברירה אלא לכנס את הוועדה. מלבד הוועדה לבחירת שופטים, בכחול לבן שוקלים גם להצביע על הוועדה לבחירות דיינים והוועדה לבחירת קאדים גם כן בכנסת.

 

 

במהלך הדיונים שהתקיימו סביב ההצעה שעלתה, העלו בכחול לבן תאריכים אפשריים בפרק זמן של שבועיים קדימה, מתוך הנחה שאם לא תהיה ממשלת אחדות ממילא כבר לא תקום ועדה קבועה, ולכן יוכלו לפחות להכתיב את זהות הנציגים הזמניים שבה. בכל מקרה, אם ב-19 הימים הקרובים לא תושג הסכמה על ממשלה בתמיכת 61 חברי כנסת - שוב יוכרז על בחירות.

 

שרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד ממפלגת "ימינה", אמרה בתגובה לפרסום ב- ynet בעניין הוועדה לבחירת שופטים: "יש רוב למחנה הלאומי בכנסת ישראל, אם יהיו בחירות לוועדה לבחירת שופטים אפשר בהחלט לבחור שני נציגים מהימין".

 

היוזמה נבחנה ברקע ההבנה שנפלה בימים האחרונים ש"חוקי נתניהו", שאמורים למנוע כהונת ראש ממשלה תחת כתב אישום, לא צפויים לעבור ברוב בכנסת בהיעדר תמיכתם של יאיר לפיד ואביגדור ליברמן. ביש עתיד-תל"ם מתכוונים לבקש מגנץ כתנאי לתמיכה במהלך להתחייב באופן פומבי על הפסקת המגעים עם נתניהו, כפי שפורסם ביום שישי לראשונה ב-ynet.

 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כתב בפייסבוק: "בני גנץ, זוהי שעת המבחן האמיתית שלך. כמי שמכיר את נתניהו טוב מכולם, אני מעריך שהוא לא יחתום איתך על הסכם קואליציוני לא היום ולא מחר. בינתיים כל מה שהוא עושה זה למשוך זמן. אני שב ודורש ממך לאשר מחר בישיבת נשיאות הכנסת את חמשת החוקים שהגישה ישראל ביתנו ולהניחם על שולחן הכנסת. ביניהם הפסקת כהונה של ראש ממשלה בממשלת מעבר שהוגש נגדו כתב אישום, התפטרות ראש הממשלה או שר עקב הגשת כתב אישום והצעת חוק החלת הריבונות הישראלית על בקעת הירדן".

 

ח"כ עפר שלח (יש עתיד-תל"ם) אמר הבוקר לאולפן ynet שמפלגתו לא תשתף פעולה עם האיום של גנץ ולפיו יקדם את החקיקה נגד נתניהו אם תימשך הסחבת במו"מ על הקמת הממשלה. "זה כל כך נלעג: קודם כל נכנעים, מנהלים את המו"מ מהמקום שנתניהו רוצה ועכשיו מאיימים באקדח ריק?", אמר. "אנחנו אומרים לגנץ דבר פשוט: לא נשתף פעולה עם הניסיון לשפר את תנאי הכניעה שלך. אתה רוצה את שיתוף הפעולה שלנו? תודיע חד-משמעית שהמו"מ עם נתניהו נגמר. במקרה כזה נלך לשלוש קריאות ונעביר את החקיקה הראויה הזאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, אבי מועלם
גנץ ונתניהו
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, אבי מועלם
מומלצים