שתף קטע נבחר

משרד הביטחון: לאסור כניסה לבתי העלמין הצבאיים ביום הזיכרון

חלק מהמשפחות השכולות דרשו לפקוד את קברי יקיריהן ביום הזיכרון למרות הסגר הצפוי בימי הזיכרון והעצמאות, אך בתום דיון שנערך היום במשרד הביטחון הוחלט להמליץ לשר הביטחון לחתום על צו מיוחד שאוסר על הכניסה לבתי העלמין הצבאיים. בנט יודיע מחר על החלטתו

 

  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בתום דיון שנערך היום (ראשון) בצמרת משרד הביטחון, בהשתתפות המנכ"ל אודי אדם, וסמנכ"ל משפחות והנצחה אריה מועלם, הוחלט להמליץ לשר הביטחון לחתום על צו מיוחד שאוסר על הכניסה על לבתי העלמין הצבאיים ביום הזיכרון לחללי צה"ל ומערכות ישראל.

 

לקריאת ההנחיות החדשות של משרד הבריאות - לחצו כאן

 

זאת, לאור דרישות של חלק מהמשפחות השכולות לפקוד את קברי יקיריהם ביום הזיכרון, למרות הסגר שצפוי להיות מוטל על ישראל בימי הזיכרון והעצמאות, בדומה לזה שהוטל בפסח. אם שר הביטחון נפתלי בנט ייעתר להמלצה של גורמי המקצוע במשרדו, תיאסר פיזית, באכיפה, כניסתם של בני משפחות שכולות לחלקות הצבאיות ביום הזיכרון. בנט קיים דיון בהמלצה ואחריו הודיע כי ימסור מחר את החלטתו בעניין, "לאחר שנשקלו כלל השיקולים והמשמעויות".

 

מלשכתו של בנט נמסר הערב כי הוא דן בנושא עם מנכ"ל משרדו, עם ראש אכ"א אלוף מוטי אלמוז, ראש היחידה להנצחת החייל במשרד הביטחון, יעקב גבאי וגורמים נוספים.

 

הבוקר פנה יו"ר ארגון יד לבנים, אלי בן שם, לראש ההמשלה בנימין נתניהו, והזכיר את ההנחיה של שר הביטחון בנט שלא להגיע השנה, לראשונה, לבתי העלמין הצבאיים ביום הזיכרון, לאור החשש מהמשך התפשטות הקורונה.

 

"אנו מקבלים מאות פניות של משפחות שלא מקבלות את רוע הגזירה ומאיימות להגיע ולהיכנס בכוח לבתי העלמין, פניות של הורים שאיימו להתאבד על קבר הבן ואיומים רבים", כתב יו"ר הארגון. בן שם קרא לראש הממשלה לצאת בקמפיין הסברה נרחב לציבור כדי למנוע "מראות קשים ביום הזיכרון ועימותים בין משפחות שכולות למשטרה ולכוחות הביטחון". בנט ישוחח הערב גם עם בן שם.

טקס יום הזיכרון ברכבת הכותל (צילום: עמית שאבי)
טקס יום הזיכרון ברחבת הכותל(צילום: עמית שאבי)

לפי ההנחיה, יבוטלו הטקסים בבתי העלמין, ובמקומם יוצב "משמר נר" של חיילי צה"ל. הטקסים המרכזיים ברחבת הכותל המערבי בערב יום הזיכרון ובהר הרצל ביום הזיכרון יתקיימו כמתוכנן אך ללא קהל ויועברו בשידור חי באמצעי התקשורת.

 

"אנו פועלים ברגישות רבה מול המשפחות השכולות ובתיאום גם עם המשפחות שנוהגות להגיע מחו"ל מדי שנה, אך השנה יוגבלו בגלל הנחיות הבידוד", אמר בחודש שעבר סמנכ"ל משרד הביטחון וראש אגף משפחות, אריה מועלם. הוא הוסיף כי "נבקש לא להגיע אך נזכור גם שבתי העלמין הם מקומות ציבוריים ופתוחים".

 

ממשרד רה"מ נמסר: "בימים הקרובים צפוי משרד הביטחון להגיש את המלצותיו לממשלה. מדובר בנושא רגיש ומורכב אשר לאור חשיבותו מתקיימים בעניינו דיונים רבים בכדי להגיע להחלטה מבלי להידרדר להתפרצות מחודשת של נגיף הקורונה בישראל. אנו משתתפים בצערן הכבד של המשפחות ומחבקים אותן בשעתן הקשה. כאח שכול, רה"מ נתניהו מבין את המשמעות העצומה של ביקור ביום הזיכרון בקברי יקירינו שנפלו ועם זאת הוא גם יודע שיש לעשות הכל כדי למנוע את הישנות התפרצות המגפה".

 

 

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
בית העלמין בהר הרצל. ארכיון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים