שתף קטע נבחר

הותר לפרסום: זה הישראלי שמואשם בריגול למען איראן

איימן חאג' יחיא, בן 50 מטייבה, מואשם בשורת עבירות נגד ביטחון המדינה. לפי כתב האישום שהוגש נגדו, הוא גויס על ידי שירותי הביטחון האיראניים, וברשותו נמצא אמצעי קשר מוצפן שקיבל מהם

 איימן חאג' יחיא ()
האישום: גויס כמרגל של שירותי הביטחון האיראניים. איימן חאג' יחיא

האזרח הישראלי שמואשם כי גויס כסוכן לטובת איראן הוא איימן חאג' יחיא - כך התיר לפרסם היום (ראשון) שופט בית המשפט המחוזי בלוד עידו דרויאן-גמליאל.

 

לפני קרוב לשבועיים הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד יחיא, תושב טייבה בן 50, בגין שורת עבירות חמורות נגד ביטחון המדינה. לפי כתב האישום הוא גויס על ידי שירותי המודיעין של הרפובליקה האיסלאמית באופן חשאי, לרגל עבורם ולקדם ביצוע פיגועים נגד מטרות בישראל. ברשותו נמצא בין היתר אמצעי קשר מוצפן שקיבל מהם.

 

יחיא מואשם בסעיפים של מגע עם סוכן חוץ, גילוי החלטה לבגוד, מסירת ידיעה לאויב בכוונה לפגוע בביטחון המדינה, השמדת ראיה, איסור הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט.

 

על פי האישום הראשון, בשנים 2019-2018 הוא עמד בקשר בפייסבוק עם אזרח לבנוני בשם חאלד ימאני. במסגרת הקשר נפגשו הנאשם וימאני בדנמרק באפריל 2018, ובהמשך בפריז בספטמבר 2018. במהלך המפגש בפריז אמר ימאני ליחיא כי הוא מתווך מטעם גורמי מודיעין וביטחון מאיראן, שמעוניינים ליצור קשר עם הנאשם ולשתף עימו פעולה באופן חשאי.

 

לאחר הסכמת הנאשם, צייד אותו ימאני במכשיר הצפנה, הסביר לו כיצד לתפעל אותו והורה לו ליצור קשר עם הגורמים האיראנים באמצעות המכשיר לאחר שובו לישראל. בהמשך, לאחר שובו של הנאשם לישראל, הוא אכן ניסה ליצור קשר עם הגורמים האיראנים באמצעות מכשיר ההצפנה, אך לא הצליח.

חאלד ימאני ()
גייס את יחיא כסוכן למען איראן. חאלד ימאני
 

לאחר מכן פנה יחיא לימאני בפייסבוק ועדכן אותו כי לא הצליח לתפעל את המכשיר. ימאני ניסה להסביר לנאשם כיצד לפתור את התקלה. הנאשם, שחששו גבר נוכח ההתכתבות, השליך את מכשיר ההצפנה לביוב, וכן שרף פתק שעליו רשם את כתובת הדואר האלקטרוני שדרכה הוא אמור היה להעביר את המסרים המוצפנים לגורמים האיראנים.

 

על פי האישום השני, בפברואר 2020 נפגש הנאשם במהלך ביקור בבודפשט בירת הונגריה בשלושה מועדים שונים בתיווכו של ימאני עם שני אנשים נוספים שהציגו עצמם כנציגים מטעם מנגנוני ביטחון של איראן. "הנאשם מסר לאיראנים מידע רב ושוחח עימם על סוגיות שונות, והכול בכוונה לסייע לאיראן במאמציה לפגוע במדינת ישראל בדרך של איסוף מידע מודיעיני, ביטחוני, מדיני, אזרחי, חברתי ותקשורתי", נכתב.

 

במסגרת המפגשים סיכמו הנאשם והנציגים האיראנים על המשך קשר חשאי עם שובו של הנאשם לישראל, באמצעות מכשיר הצפנה חדש שנמסר לו. "סוכם כי לאחר שובו של הנאשם לישראל, הוא יידרש לסייע לאיראנים במספר מישורים, בהם בדרך של חיווי דעה על מגויסים פוטנציאלים נוספים, מסירת מידע מתוך שטחי ישראל על נושאים ומוקדים נוספים על פי דרישה, וכן במישור הפעילות הביטחונית נגד מדינת ישראל", נכתב באישום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים