שתף קטע נבחר

צילום: AFP, MCT

הילולת ל"ג בעומר במתכונת טקס המשואות: "עשרה משתתפים במקום חצי מיליון"

רבנים ואדמו"רים ידליקו מדורות בארבעה מתחמים סביב קבר רשב"י, כאשר בכל הדלקה ישתתפו עשרה אנשים בלבד, במטרה לאפשר לכל הרבנים להמשיך במסורת שניתנה להם בירושה מאבותיהם. כל הדלקה תארך כשעה, והטקסים יועברו בשידור חי: "בתקופות הקשות ביותר נערכו במירון הדלקות לכבודו של רשב"י"

המשרד לשירותי דת הודיע כי הילולת רבי שמעון בר יוחאי, הנערכת מידי ל"ג בעומר במושב מירון שבגליל העליון בהשתתפות כחצי מיליון מאמינים - תתקיים השנה במתכונת מצומצמת. בדיון שנערך בצהריים (א') לקראת האירוע, המתכונן לחודש הבא, הוחלט כי רבנים ואדמו"רים ידליקו מדורות בארבעה מתחמים סביב קבר רשב"י, כאשר בכל הדלקה ישתתפו עשרה אנשים בלבד. השר יצחק וקנין הסביר כי הדבר יאפשר את המשך מסורת ההדלקות תוך שמירה על הנחיות משרד הבריאות למניעת התפשטות קורונה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

בישיבה שבה נכחו נציגים ממשרדי הממשלה הרלוונטיים, ממשטרת ישראל ומהמרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים, הציג השר את המתווה שגיבש לקיום האירוע: הקבר לא ייפתח לכניסת קהל, לא תותר שהייה באזור או פעילות "הכנסת אורחים" - ולא ייערכו במקום טקסי "חלאקה" (תספורת ראשונה לפעוטות שמלאו להם שלוש שנים).

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

העיקרון המנחה את המארגנים היה לאפשר לכל הרבנים להמשיך במסורת ולממש את זכותם להדליק את המדורות המרכזיות, שכן חלק מהאדמו"רים אוחזים בה עשרות שנים והיא ניתנה להם בירושה מאבותיהם שהנהיגו את חצרותיהם בעבר.

 

מסורת מדור לדור

טקסי ההדלקה יארכו כשעה (כל אחד) ויועברו בשידור חי לחסידים באופן שיוסכם על המדליקים ובתחנות הרדיו החרדיות, ואף ב-ynet כמידי שנה. במשרד לשירותי דת התעקשו לקיים את האירוע לאחר שנודע כי גם טקס המשואות הפותח את אירוע יום העצמאות ייערך למרות התפרצות הקורונה, ובמתכונת מצומצמת.  

 

 

"נושא הילולת הרשב"י טופל על ידי מפרוץ המשבר, לאחר שהבנתי כי אנחנו צפויים לשהות בהגבלות שונות לתקופה ממושכת", אמר השר וקנין בדיון. "ביקשתי ממנכ"ל המשרד, עו"ד עודד פלוס, להכין את הצעה שתאפשר את המשך מסורת ההדלקה מחד גיסא, ותשמור על תקנות משרד הבריאות מאידך גיסא. חשוב לנו להמשיך את הרצף של מאות שנים בו נערכו הדלקות במתחם ציון הרשב"י במירון".

 

הרב יוסף שווינגר, מנכ"ל המרכז הארצי למקומות קדושים, הוסיף: "נעשה כאן מאמץ גדול לשמר את מסורת ההדלקה, שכן עבור חלק מהאדמו"רים מדובר במסורות שעברו מדור לדור. בתקופות הקשות ביותר נערכו במירון הדלקות לכבודו של רשב"י, ואני שמח שיש לי את הזכות והחלק להמשיך את המסורות גם בתקופה מאתגרת זו".

 

המנכ"ל פלוס סיכם: "מדובר באחריות גדולה של שימור המסורות והמשכיות, לצד שמירה על כללי משרד הבריאות והכללים שאותם מנחה המשרד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים