שתף קטע נבחר

100 אלף שקל לשכנה שנפגעה מתמ"א 38

חברת הבנייה לא טיפלה כראוי בליקויי רטיבות, מה שגרם להתפשטות עובש וטחב ולבסוף לעזיבת הדירה. בעלת הדירה תפוצה על הנזק ועל עוגמת נפש

בית משפט השלום בתל אביב חייב לאחרונה חברת בנייה לשלם כ-100 אלף שקל פיצויים והוצאות משפט לאישה שדירתה ניזוקה במהלך עבודות תמ"א 38 בבניין שבו התגוררה ברעננה. השופט אהוד שוורץ קבע כי החברה לא טיפלה כהלכה בבעיית רטיבות שנגרמה תוך כדי השיפוץ, מה שגרם להתפשטות עובש וטחב ואילץ את בעלת הדירה לעזוב ולשכור דירה חלופית.

 

התביעה הוגשה לפני כשלוש שנים לפיצויים של יותר מ-230 אלף שקל, בין היתר על נזקי תכולה ורכוש, עוגמת הנפש שנגרמה לתובעת, דמי שכירות וירידת ערך. על פי התביעה, במהלך עבודות הבנייה בחורף 2017-2016 חדרו לדירה המון מים אך בעיית הרטיבות לא טופלה מהבסיס והמצב החמיר עד שנאלצה לעזוב את הדירה עם ילדיה בעקבות התפשטות טחב ועובש שגרמו לריחות קשים.

 

חברת הבנייה טענה מנגד שתקלות כאלה יכולות לקרות במבנה חדש ובכל מקרה הבעיה הייתה מינורית והיא תיקנה אותה באופן מידי כשיצקה בטון מיוחד שמונע חדירה של רטיבות. החברה טענה כי לאחר התיקון התובעת אמנם דיווחה על התפתחות עובש אך כשניסתה לתאם מועד לטיפול היא דחתה אותה ולא אפשרה לה לבצע תיקונים נוספים. בנוסף חלקה הנתבעת על תחשיבי הנזק שהגישה התובעת.

 

השופט שוורץ קבע כי תמונות שהציגה התובעת העידו על עובש וטחב ובהקשר הזה הוא קיבל את עדות התובעת על הריח הלא נעים שהתפשט בדירה, שקיבל ביטוי גם בתכתובות בינה לבין הנתבעת.

    (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

נקבע כי מהראיות והעדויות עולה כי הרטיבות לא טופלה כהלכה מה שלא אפשר לתובעת ולילדיה להמשיך לגור בדירה. עם זאת, אכן הוכח שהדיירת לא שיתפה פעולה עם החברה לאחר הפינוי, ככל הנראה מאחר שהתאכזבה מניסיונות התיקון שלא צלחו.

 

באשר לשיעור הפיצויים שלהם זכאית התובעת, הבהיר השופט שהוא ייפסק לפי עלויות תיקון הנזק שקבע שמאי מטעם החברה, והתובעת לא תקבל פיצויים עבור מכירת הדירה בהפסד או עבור ירידת ערך.

 

כמו כן פסק השופט לדיירת פיצויים עבור תשלומי שכר דירה למשך חמישה חודשים, וזאת בהתחשב במהות הליקוי, אורך הזמן שהיו לוקחים התיקונים ובהתחשב בחוסר שיתוף הפעולה מצד התובעת כאמור.

 

נוסף על כך, ומאחר שהשופט התרשם כי אכן היה מדובר בליקוי משמעותי בדירה שלא הייתה אמורה להיפגע במסגרת שיפוץ תמ"א 38, הוא פסק לתובעת גם פיצויים על עוגמת הנפש שנגרמה לה. בסך הכל נפסקו לזכותה כ-72 אלף שקל על נזקי מבנה ותכולה ודמי שכירות, בתוספת 15 אלף שקל על עוגמת נפש, הוצאות משפט ו-10,000 שקל עבור שכר טרחת עו"ד.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד אברהם שליו
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד לירן אקוקא
  • עו"ד דניאל גולשה עוסק בתמ"א 38
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
יניב בינצצינסקי
עו"ד דניאל גולשה
יניב בינצצינסקי
מומלצים