שתף קטע נבחר

סעיף הריבונות בהסכם נתניהו-גנץ - כדי למנוע משבר עם ירדן

גנץ סיכם עם נתניהו שהחלת ריבונות ביהודה ושומרון תעשה רק "בהסכמת ארה"ב ובהידברות בינלאומית", כדי למנוע משבר עם ירדן אם נתניהו יחליט על סיפוח הבקעה כפי שהבטיח. גורם ביהודה ושומרון: "המערכה רק החלה, לא בטוח שנסכים לקבל ריבונות על פי מתווה טראמפ"

 

חתימה על ממשלת אחדות ()
נתניהו וגנץ חותמים על ההסכם להקמת ממשלה

על פי ההסכם שנחתם הערב (יום ב') בין בנימין נתניהו ובני גנץ להקמת ממשלה, סוגיית החלת הריבונות על חלקים ביהודה ושומרון תוכל לעלות לדיון בקבינט ובממשלה ולאישור בממשלה ובכנסת החל מה-1 ביולי. ניסוח הסעיף נועד מבחינת כחול לבן למנוע משבר עם ירדן.

 

עיינו בהסכם במלואו  

ההסכם שמסדיר את דרכי עבודות הקואליציה  

נספח החקיקה - התיקון לחוק יסוד: הממשלה

 

גנץ הצליח להכניס סעיף להסכם לפיו בכל סוגיית הריבונות ותוכנית טראמפ "ראש הממשלה וראש הממשלה החלופי יפעלו בהסכמה מלאה של ארה"ב, לרבות לעניין המפות מול האמריקאית ובהידברות בינלאומית בנושא. כל זאת תוך חתירה לשמירה על האינטרסים הביטחוניים והאסטרטגיים של מדינת ישראל ובהם הצורך בשמירה על היציבות האזורית, שמירה על הסכמי השלום וחתירה להסכמי שלום עתידיים".

 

הניסוח מתייחס לשאלת סיפוח בקעת הירדן, משום שהחשש בכחול לבן שסיפוח שכזה יגרום למשבר חריף ביחסים עם ירדן ואף לביטול הסכם השלום. גנץ רצה להבטיח בהסכם שלא יהיו צעדים נמהרים מצידו של נתניהו שיגרמו למשבר ביחסים עם ירדן.בנימין נתניהו בטקס נטיעת עץ לרגל חג ט
נתניהו בבקעת הירדן. תהיה החלת ריבונות?(צילום: AP)

מאמציו של נתניהו להחלת ריבונות על בקעת הירדן וההתנחלויות ביהודה ושומרון עוד לפני הבחירות נכשלו בשל התנגדות הבית הלבן שהתנה את הסיפוח בכך שוועדה משותפת תגיע להסכמה על המפות כדי לוודא שהיישובים שעליהם תחיל ישראל ריבונות לא יגזלו משטח המדינה הפלסטינית.

 

הוועדה המשותפת כבר החלה בעבודת המיפוי שלה אך עצרה בשל משבר הקורונה. ראשי מערכת הביטחון הזהירו שסיפוח בקעת הירדן עלול להביא לביטול הסכם השלום עם ירדן.

 

בתוך כך, גורם ביהודה ושומרון אמר כי "המערכה רק החלה, לא בטוח שנסכים לקבל ריבונות על פי מתווה טראמפ".

 

 

 

מוקדם יותר הערב הגיב ראש מועצת בית אל שי אלון על ההסכם ואמר כי "תמיד אנו מברכים על אחדות בעם ישראל אך גם בעת הזאת שבה היא נדרשת יותר מהרגיל אסור שהיא תבוא על חשבון עתידם של חצי מיליון מתושבי מדינת ישראל. יש הזדמנות היסטורית לדאוג לעתידה של ההתיישבות ולהחיל ריבונות. אני מקווה שהממשלה שתוקם לא תפספס אותה".

 

יו''ר מועצת יש''ע דוד אלחייני הוסיף: "אנו שמחים שהגיע היום בו נוכל להמשיך לפעול לטובת תושבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן. בממשלה החדשה שתוקם, יש רוב חסר תקדים להחלת הריבונות הישראלית ביהודה, שומרון ובקעת הירדן ואנחנו מצפים לראות בקרוב את החוק מאושר בכנסת ישראל. יחד, בממשלה מאוחדת וחזקה, נמשיך את מדיניות הממשלות הקודמות לפיתוח וקידום ההתיישבות באזור".

 

יו"ר תנועת "ישראל שלי", שרה העצני-כהן, אמרה: "במקביל לטיפול החשוב בנגיף הקורונה, על ממשלת ישראל החדשה להוביל בהקדם את המהלך ההיסטורי להחלת הריבונות".

  

מנגד, בתנועת "שלום עכשיו" תקפו: "גנץ בגד בבוחריו ונתן אור ירוק לאסון הסיפוח. מפגן מזעזע של חוסר אחריות לאומית". מנכ"לית התנועה שקד מורג הוסיפה: "מי שנכנס עם הימין הקיצוני מתחת לאלונקה ימצא את עצמו נושא על כתפיו את אסון הסיפוח והפקרת עתידנו. בשעה שלא ברור האם ב-1 ביולי יוכלו אזרחי ישראל להסתובב ברחובות, בממשלה מודיעים על סיפוח מסוכן ונטול תמיכה ציבורית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נתניהו בבקעת הירדן
צילום: AP
מומלצים