שתף קטע נבחר

"החליטו שאנחנו אנשים סוג ג'"

דווקא סמוך לערב יום השואה, גילו אלכס פרידמן וחבריו - אנשים עם מוגבלות, שהם מסווגים בעדיפות שלישית מתוך ארבע בקדימות למתן טיפול רפואי. סלקציה שנעשית בניגוד לעמדת ארגון הבריאות העולמי. צפו בריאיון באולפן ynet

אלכס פרידמן, מייסד ויו"ר "נכה, לא חצי בנאדם" בריאיון באולפן ynet: 

 

הריאיון התקיים לאור פרסום נייר העמדה הבא:  

 

תעדוף קדימות בטיפול רפואי בזמן קורונה ()
תעדוף קדימות בטיפול רפואי בזמן קורונה

 

אלכס פרידמן, מייסד ויו"ר "נכה, לא חצי בנאדם", הגיב בריאיון באולפן ynet, למסמך תיעדוף חולים קשים בתקופת מגפת הקורונה, כפי שנכתב על ידי הועדה משותפת למועצה הלאומית לביואתיקה, ללשכה לאתיקה של הר"י, ולמשרד הבריאות.

 

"עד היום חשבתי שאנחנו סוג ב', אבל שלשום הודיעו לי שאנחנו בעצם סוג ג'. אנשים כמוני תורמים שנים למדינה, מסתבר שאם אצטרך טיפול רפואי לא יבדקו את המצב הרפואי שלי ועל סמך המצב הרפואי יחליטו איזה מקום אני אלא יש תעדוף כתוב".

 

קרידמן הרחיב :"אם אני לא מסוגל לעזור לעצמי ואני מרותק לכיסא גלגלים אז אני כמעט אחרון בסדר העדיפויות. יש ארבע קטגוריות: זה מתחיל בנכות קלה נכות, יותר קשה סוג ג' שזה אני - מרותקים למיטה או כיסא, ואחרונים הם אנשים שכבר מורדמים ומונשמים".

 

תעדוף קדימות בטיפול רפואי בזמן קורונה ()
תעדוף קדימות בטיפול רפואי בזמן קורונה

 

 

"אם משרד הבריאות הורג אותי, היו שלום"

לשאלה "כשראית את המסמך, מה עבר לך בראש?" ענה פרידמן: "זה כמו בומבה לפנים. מצד שני כבר חמש שנים שאני וחבריי נלחמים על זכויות אנשים עם מוגבלות בישראל, וזה לא מפתיע אותי שפועלים בניגוד לעמדת ארגון הבריאות העולמי שכבר אמר שזה לא מקובל, ובניגוד לעמדת איגוד הרופאים, שלשמחתי הוציאו מכתב התנגדות לדבר הזה.

 

אלכס פרידמן, יוזם מאבק הנכים  (צילום:צביקה טישלר)
"הגיע זמן למלחמה על מכונת ההנשמה". אלכס פרידמן(צילום:צביקה טישלר)

 

את הריאיון סיכם פרידמן: "הגיע זמן למלחמה על מכונת ההנשמה. אנחנו, הנציבות של זכויות לאנשים עם מוגבלות וארגונים נוספים פנינו לעיתונות. כתבתי פוסט בפייסבוק שסיימתי במשפט 'אם משרד הבריאות הורג אותי היו שלום'. אני מקווה שלא נגיע לשם, אבל זו בעצם ההרגשה הפנימית שלי במצב הזה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות ישראל ביתנו
אלכס פרידמן
צילום: דוברות ישראל ביתנו
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים