שתף קטע נבחר

זה בידיים שלכם: כך תפחיתו את רמת החרדה בעזרת עיסוי כפות הידיים

אנחנו נמצאים בתקופה לא פשוטה, מלאה בחרדות ודאגות והעתיד לא ברור. לאונרדו דניאל מציע לכם את דרך הסו-ג'וק להפחתת חרדות, בעזרת עיסוי שלוש נקודות ספציפיות בכפות הידיים

מה אם הייתם יכולים ללחוץ על כפתור ולגרום לכל הצרות שלכם להיעלם? לגרום לאותם הדברים שכיום מטרידים אותכם וממלאים אותכם בדאגה, חרדה, מועקה, להתאדות כבמטה של קסם?

 

ובמחשבה שנייה, האם זה יהיה בכלל רעיון טוב לגרום לדברים שמפריעים לכם כעת להיעלם? גם אם נלחץ על כפתור דמיוני שכזה שיעלים את הצרות, יבואו דברים אחרים שיגרמו לכם להילחץ ולדאוג ואז תצטרכו להמציא כפתור חדש, במידה וזה יהיה ישים, מה שזה לא.

 

אין לנו אפשרות לשלוט על האירועים שמתרחשים מחוצה לנו, כאלה שנמצאים מחוץ לטווח השליטה והיצירה של עצמנו. לא הייתה לנו שליטה על הקורונה, על הבידוד המתמשך, על הפגיעה הכלכלית, על החולי שהגיע שלא באשמתנו. לא קיים כפתור שנוכל ללחוץ עליו שיעלים או ישנה את הדברים האלה, וצריך לפעמים לתת לזמן לעשות את שלו.

"הכפתורים" בכפות הידיים שיכולים להפחית חרדה (צילום: shutterstock)
"הכפתורים" בכפות הידיים שיכולים להפחית חרדה(צילום: shutterstock)
 

אז מה בינתיים? ובכן, שלושה כפתורים, שנמצאים בכף היד יכולים לעזור לנו להתמודד הרבה יותר טוב עם המצב, ולשפר את הדרך שבה אנחנו מפרשים את המציאות סביבינו, בצורה שנוכל להתמודד עם הקשיים באופן הרבה יותר רגוע, מפוכס וממוקד, ובכך להציע פתרונות יצירתיים שבאים ממקום של השראה אמיתית ולא ממקום של פאניקה הישרדותית.

 

תשאלו, ובצדק, איך יתכן שלחיצות על איזורים בכפות הידיים יכולות להשפיע על הרוגע שלנו ועל מצבי הרוח והתודעה? התשובה היא פשוטה וקשורה למערכת העצבים שלנו.

 

המוח הוא המחשב שבעזרתו אנחנו מגיבים אל העולם ומפרשים את המציאות, וכתוצאה מכך יוצרים תגובות מודעות או לא מודעות לגירויים שונים, פנימיים או חיצוניים לנו.

 

המוח קולט את הגירויים החיצוניים באמצעות החושים שלנו ומערכת העצבים המרכזית. כשאתם שומעים שיר שאתם אוהבים, למשל, הגירוי שנוצר דרך חוש השמיעה, עובר דרך עצבי השמע אל המוח ושם מקבל פירוש שתואם את הגנטיקה שלכם, את המבנה האנרגטי שלכם, את חוויות העבר שלכם, ואת מערכת האמונות שלכם ויוצר תגובה רגשית ופיזית כמו הרגשה של רוגע, געגוע, שמחה, שלווה, דופק איטי יותר וכו'.

 

אם במקרה תקשיבו לשיר ששמעתם ביום שבן/ בת הזוג נפרד/ ה מכם, הגירוי שמגיע מחוש השמיעה אל המוח ימצא בבסיס הנתונים חוויה שקשורה לשיר הזה ויעורר את זיכרון הפרידה מה שיגרום לכם להרגיש עצב, דכדוך או אולי כעס. ואיך כל זה קשור לכף היד?

 

כף היד היא הנציגה האולטימטיבית של מערכת העצבים שלנו. יחסית לכל איבר אחר בגופנו, יש בכפות הידיים את כמות העצבים הרבה ביותר. כפות הידיים שלנו מכילות אלפי רשתות של עצבים שמצד אחד מעבירים את תחושות העולם החיצון אל המוח, ומצד שני, משקפים את פעילות כלל מערכת העצבים המרכזית במרכיבי כף היד.

 

אם נאמר זאת בפשטות, כל מה שאנחנו חווים, במודע או שלא במודע, שמאוחסן בחלקים השונים של המוח, מקבל ביטוי במרכיבי כפות הידיים. בצורת כף היד, בגודל וצורת האצבעות, במרקם וגמישות הידיים, בקווים ובגבעות השונות.

 

הדרך שבה אנחנו חושבים, מרגישים, ומתקשרים יבוא לידי ביטוי בכף היד, כמו גם האנרגיה שלנו, היכולת שלנו להתמודד עם קשיים ולהשיג מטרות.

 

מדע הכירולוגיה יודע לפרש את כל הסימנים "המודפסים" בכפות הידיים, כדי לאבחן בצורה מדויקת את יכולותיו של האדם, הקשיים שלו, הפוטנציאל החבוי בו, החוויות המעצבות שלו ובכך לכוון אותו אל המסלול המקצועי הנכון, מערכות היחסים המתאימות ולהציע תשובות לקשיים שמונעים מהאדם לחיות באושר ומימוש עצמי.

 

לזהות את מקור הדאגה ולעסות (צילום: shutterstock)
לזהות את מקור הדאגה ולעסות(צילום: shutterstock)
 

לצד הכירולוגיה האבחונית קיימת הכירולוגיה הטיפולית, שמאפשרת לחזק או לשנות מרכיבים בכף היד ובכך לשנות את חווית המציאות שלנו. כי הרי, כל מה שאנחנו חווים יבוא לידי ביטוי בכף היד, אבל גם ההיפך הוא נכון. אם נצליח לשנות את הביטוי של מרכיבים מסוימים ביד, השינוי ישתקף במערכת העצבים המרכזית ובכך יחול שינוי בדרך שבה אנחנו מתמודדים עם חיינו.

 

הפחתת חרדות בעזרת עיסוי בכף היד

חרדה, חשש מהמצב הכלכלי או הבריאותי, פחד מהבאות, נובעים מהדרך בה אנחנו מפרשים את המציאות שלנו ומרמת האנרגיה הפיזית והרגשית שיש בנו כדי להתמודד עם המצב ולהמציא את עצמנו מחדש.

 

החרדה נובעת לא רק מנתונים "אובייקטיביים" של כמה מינוס יש לי בבנק, למשל. כי הרי שני אנשים שנמצאים לכאורה באותו מצב, יכולים להרגיש שונה ולפרש את המציאות הזאת, כל אחד בדרכו הוא.

 

לדוגמה, שני אנשים שמפוטרים ממקום העבודה שלהם ושנמצאים באותו מצב כלכלי, אחד יכול לפרש את האירוע כ"סוף העולם" מבחינתו דבר שיגרום לו לשקוע בדכדוך עמוק ודיכאון אפשרי, והשני יכול לראות זאת כהזדמנות להתחיל לעסוק במה שתמיד רצה לעשות מה שיכניס לו אנרגיה,אופטימיות ותקווה לבאות.

 

1208 (צילום: shutterstock)
המוח שלנו מגיב לגירויים, כל אחד בדרכו שלו(צילום: shutterstock)
  

המטרה של השיטה שתוצג לכם כאן היא לא שהבנק יגדיל לכם את המסגרת, או למנוע שיפטרו אותכם. המטרה של השיטה היא לאפשר לכם להעצים את הרמה האנרגטית והתודעתית שלכם כדי לפעול מתוך מקום של רוגע ושלווה ובכך לאפשר לרעיונות יצירתיים להגיע אליכם בקלילות, מבלי לתת למציאות להטביע אתכם בתוכה. מתוך מקום של שלווה תדעו יותר טוב מה יהיה השלב הראשון שצריך לעשות כרגע (אולי לבקש הגדלת מסגרת) ומה הצעדים הבאים שיאפשרו לכם לשחות בקלילות בים הסוער.

 

שיעור בנושא הועבר בזום, תוכלו לצפות בו כאן>>

 

1. עיסוי בגבעת ונוס

גבעת ונוס היא הגבעה שמקיפה את האגודל. כשהגבעה מלאה וורודה, לאדם יש אנרגיה להתמודד עם המציאות, לראות את האחר ולא רק את עצמו, לפעול מתוך נתינה, אהבה והכלה. כאשר הגבעה קצת רדודה או חסרת צבע, או כאשר קו החיים המקיף אותה קטוע או חלש, היכולת שלנו להוציא לפועל תכניות לוקה בחסר.

 

הגבעה הזאת שמקיפה את האגודל גם משקפת בתורת הסו-ג'וק הקוריאנית את בית החזה שלנו, שם נמצא הלב והריאות.

 

אם נחזק את גבעת ונוס נזרים יותר דם לאיזור ועם הזמן רמת האנרגיה הפיזית שלנו תעלה.

 

איך מעסים? עם האגודל של היד השנייה, נעסה עם כיוון השעון כדי להגביר מוטיבציה ואנרגיה, ונגד כיוון השעון כדי להרגיע חרדה ומתח.

 

נעסה במשך כשתי דקות בכל יד, פעם ביום, עד שיהיה שיפור משמעותי.

 

אפשר גם לצבוע את הגבעה בצבע אדום מחיק כדי להגביר את הרמה האנרגטית למי שמרגיש שפוף וחסר אנרגיה, ובצבע כחול למי שנמצא במצב של חרדה ומתח.


מסג' גבעת ונוס וקו גורל
מסג' גבעת ונוס וקו גורל
 

2. עיסוי לאורך קו הגורל

קו הגורל שנקרא גם קו הקריירה, מבטא את היכולת שלנו לאזן בין העולם הפנימי לחיצוני, לתכנן את מהלכינו בצורה נכונה ולפעול בצורה ממושמעת להשגת המטרות שלנו.

 

כשקו הגורל מתחיל משורש כף היד ומגיע ללא הפרעה אל מתחת לאצבע האמצעית (האמה), לאדם יש יותר יציבות תעסוקתית, כלכלית והרגשת סיפוק מחייו.

כשקו הגורל חסר בכף היד או מאוד מקוטע, האדם חי כמו ספינה ללא מנוע, עם המון שינויים וחוסר יציבות.

 

במצבים של חרדה כלכלית וחוסר ודאות, אנחנו נרצה לחזק את קו הגורל ולהכניס יותר אנרגיה של יציבות, מיקוד ומשמעת.

 

איך מעסים את קו הגורל? כדי לחזק את מסלול קו הגורל נעסה עם האגודל שלנו את מסלול הקו שקיים אצלנו בכף היד. לא מומלץ לחזק מסלול שלא קיים אצלנו אלא אם כן זה נעשה במסגרת של תהליך אימון כירולוגי מסודר, וזאת על מנת שלא לשנות את גורל האדם בצורה לא מבוקרת. אם הקו מתחיל מלמטה אז נעסה מאותו מקום כלפי מעלה. אם הקו מתחיל מהצד, אז נעסה ממקום התחלתו ועד מתחת לאצבע האמצעית.

 

נבצע את העיסוי במשך כשתי דקות בכל יד, כל יום, עד להרגשת הקלה ורוגע משמעותי. ניתן גם לצבוע את מסלול הקו בצבע אדום.

 

3. עיסוי במרכז קו הלב

קו הלב זה הקו שמתחיל מתחת לזרת והולך עד למתחת האצבע המורה או במקרים מסוימים מתחת לאצבע האמה.

 

קו הלב אחראי על הדרך שבה אנחנו מבטאים את הרגשות שלנו והרמה האינטימית שלנו. אם קו הלב איכותי, נוכל לבטא את הרגש בצורה מאוזנת, ואם קו הלב מקוטע או מופרע, זרימת הרגש והביטוי הרגשי יהיו סוערים וקשים יותר.

 

לפעמים יש בקו זה איים שנראים כמו עיגולים קטנים שמפריעים לזרימת האנרגיה של הקו ולכן נמקד את העיסוי על מקום זה.

 

איך מעסים בקו הלב? אם יש אי או הפרעה במהלכו של קו הלב, נניח את האגודל במקום זה ונעסה לאט עם כיוון השעון במשך כשתי דקות, בשתי הידיים. נחזור על הפעולה כל יום עד שנרגיש יותר רגועים.

 

מסג' קו לב
מסג' קו לב
 

היקום נתן לנו כלי מדהים, כפות ידינו, שמכילות בתוכן את הקוד הסודי של קיומנו ודרכו ניתן להכיר את עצמנו הרבה יותר טוב וגם לשפר את הבריאות הפיזית, הרגשית והרוחנית שלנו בצורה שלפעמים נראית, כמו קסם. קסם, שהוא בעצם, מדע.

 

 לאונרדו דניאל   - מומחה לכירולוגיה אבחונית ופסיכו-דיאגנוסטית לקריירה ויחסים. אבחון-הכוונה-העצמה

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
עיסוי כף היד מפחית חרדות
צילום: shutterstock
צילום: דני בכר
לאונרדו דניאל
צילום: דני בכר
מומלצים