שתף קטע נבחר

בייבי בום בעמק הצבאים בי-ם: 6 עופרים נולדו

בחודש האחרון נולדו שישה עופרים חדשים ולפחות שש נקבות נמצאות בשלבי היריון מתקדמים. ואתם יכולים להשפיע על השמות של העופרים החדשים

בפארק הטבע העירוני עמק הצבאים שבירושלים לא זוכרים כזו עונה פוריה. בחודש האחרון נולדו שישה עופרים חדשים ולפחות שש נקבות נמצאות בשלבי היריון מתקדמים.

 

 

"לידה של עופר חדש בעמק היא אירוע מרגש. מדובר בהגדלה משמעותית של העדר וזה משמח שבעתיים", אומרת יעל המרמן-סולר, מנהלת הפארק מטעם החברה להגנת הטבע.

 

עופרים בעמק הצבאים (צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע)
עופרים בעמק הצבאים(צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע)

עופרים בעמק הצבאים (צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע)
עופרים בעמק הצבאים(צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע)

 

בחברה להגנת הטבע מעריכים כי העדר שבפארק מונה בין 54 ל-58 צבאים, מתוכן 21 נקבות פעילות. "הריבוי הטבעי בפארק מעיד על כך שבניהול נכון, העדר יכול לשגשג ולהתרבות. לצערנו, הצבאים נמצאים בסיכון בישראל, כאשר הסכנה העיקרית היא בנייה והרס בתי גידול בשל בינוי, סלילת כבישים והקמת תשתיות אשר קוטעים את אזורי המחייה שלהם ומבודדים אותם מבני מינם", אומר שמוליק ידוב, מנהל מרכז היונקים בחברה להגנת הטבע.

עופר זכר בן כמה ימים (צילום: איילה בקר)
עופר זכר בן כמה ימים(צילום: איילה בקר)

 

הפארק, השייך לעירייה, עובד במהלך תקופה זו במתכונת מצומצמת. עמק הצבאים, בליבה של ירושלים, הוקם בשטח פתוח המתפרש על 250 דונם בין השכונות קטמונים, גבעת מרדכי והולילנד, אחרי מאבק ציבורי חסר תקדים נגד הקמת שכונה במקום. הצבי הישראלי נמצא בכל חבל הארץ הים תיכוני בישראל ובשנת 2018, שינה ה-IUCN את מעמדו ממין בסיכון למין בסכנת הכחדה עולמית. בספירות הצבאים שנערכו השנה, ניכרת ירידה בחלק מהאוכלוסיה של הצבי הישראלי ברמות יששכר ואזורים נוספים בארץ. "בימים אלו, אנחנו בשיא עונת ההמלטות. במידה ונתקלתם בעופר, התרחקו מיד, הוא איננו יתום. הצביה צופה מרחוק ותגיע להניק אותו", מוסיפה המרמן-סולר.

 

ראש העיר ירושלים, משה ליאוון, אמר: "הטבע האורבני מתעורר לחיים בתקופה הזו ואנו למדים מכך שעלינו לשמור תמיד על האיזון ולאפשר לטבע לשגשג".

 

כיוון שעדיין לא נבחרו להם שמות, אתם מוזמנים להיכנס לעמוד הפייסבוק של החברה להגנת הטבע או של פארק עמק הצבאים ולהציע שמות לעופרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
עופרים קצת יותר ותיקים בעמק הצבאים
צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
מומלצים