שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי, ראובן כהן/דוברות עיריית חיפה

הממשלה אישרה את הגבלות התנועה ביום הזיכרון, יום העצמאות והרמדאן

בישיבה טלפונית אושר איסור הכניסה לבתי עלמין. ביום העצמאות תיאסר יציאה מיישובים ותבוטל התחבורה הציבורית. ביישובים ערביים ייסגרו בתי העסק בחלק מהרמדאן. עימותים בממשלה סביב האיכון הסלולרי, המספרות, ההלבשה, טיפולי פוריות ועוד: "חנויות איקאה פתוחות ובתי הספר לא?"

 

 

הממשלה אישרה היום (ד') בישיבה טלפונית את מגבלות התנועה ביום הזיכרון, יום העצמאות והרמדאן. במסגרת ההגבלות תיאסר כניסה לבתי עלמין מערב יום הזיכרון לחללי צה"ל, וסגר על היישובים יוטל במהלך יום העצמאות.

 

בישיבה התעורר עימות בין מנכ"ל משרד הבריאות לבין שרים, שהבינו שבתוך ההנחיות החדשות לחגים מתחבאות הגבלות נוספות - כגון סגירת מרכזי קניות פתוחים דוגמת "ביג". בתום עימות הוחלט לדחות את הדיון בהוראות אלה למחר.

 

לאורך כל הישיבה העלו השרים עוד ועוד תחומים שבהם לדעתם דרושות הקלות (ראו להלן), בין השאר בכל הקשור למערכת החינוך ופתיחת עסקים.  שר החינוך רפי פרץ אמר: "לא יכול להיות שחנויות איקאה פתוחות ובתי הספר לא".

 

שר הפנים, אריה דרעי, הציע  לאשר פתיחת חנויות נוספות מענפי מסחר נוספים, מעבר לאלה שאושרו עד כה. "אני לא מוצא הגיון בכך שחלק מענפי המסחר הורשו לפתוח חנויות ועל חלק נגזר להמשיך ולסגור. צריך לקיים דיון מהיר ולשחרר כמה שיותר ענפי מסחר. אנשים חייבים לחזור ולהתפרנס".

ראש הממשלה בנימין נתניהו קבע שהנושאים ידונו ביומיים הקרובים.

משפחות שכולות בקברים (צילום: מוטי קמחי)
היום בבית העלמין הצבאי בקריית שאול בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

משפחות שכולות בקברים (צילום: מוטי קמחי)
קריית שאול(צילום: מוטי קמחי)

משפחות שכולות בקברים (צילום: שמוליק דודפור)
בית העלמין הצבאי ברמלה, היום(צילום: שמוליק דודפור)
 

ראש המועצה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, אמר: "פתיחה רחבה מדי שתוביל לדברים לא רצויים, תגרום לסגירה אחר כך, מה שיביא לנזק גדול יותר".

 

מזכיר הממשלה כעס על השרים בעניין ההדלפות מהישיבות. לדבריו, "אי אפשר להתנהל ככה. יופעלו אמצעים כדי להבין כיצד זה קורה".

 

בנט: פתיחת בתי עלמין - פצצת מוות

עוד קודם לכן אמר שר הביטחון נפתלי בנט בתדרוך כי "פתיחת בתי העלמין הצבאיים ביום הזיכרון הייתה בגדר פצצת מוות מתקתקת. מדי שנה מגיעים ביום הזיכרון כמיליון וחצי איש לבתי העלמין, חלק לא מבוטל מהם הם קשישים ומבוגרים. שקלנו אפשרויות נוספות, של דחיית יום הזיכרון לסתיו ומתן אפשרות רק לחלק מבני המשפחה להגיע, אבל יש משמעות לקיים את יום הזיכרון במועדו.

 

"המשטרה תסגור את צירי הגישה לבתי העלמין, אבל השוטרים לא ימנעו בכוח מהורים שכולים להיכנס לבתי העלמין, תבוצע 'אכיפה רכה'. אב שכול לא ייעצר פיזית. כל החלטה שלא היינו מקבלים לא הייתה מתקבלת על כולם. טכנית לא יהיה ניתן להגיע עם רכב – מי שיגיע יעשה זאת ברגל". 

 

 

 

לפי התקנות, החל מהשעה 16:00 בערב יום הזיכרון שחל ביום שני הקרוב, לא תתאפשר יציאה מהבית לשם ביקור בבתי עלמין ואתרי הנצחה, והחל מהשעה 17:00 ביום שלישי, ערב יום העצמאות, ועד ליום רביעי בשעה 20:00, "יוכל אדם לצאת מביתו רק לצורך הצטיידות בתרופות ובמוצרים חיוניים בלבד וקבלת שירותים חיוניים בלבד בתחום יישוב מגוריו, אלא אם בתחום זה לא קיימים שירותים אלו, ואז יוכל לקבלם ביישוב הסמוך ליישוב מגוריו". במהלך ימים אלה תופסק לחלוטין התחבורה הציבורית.

 

במשרד הבריאות הדגישו כי על האזרחים לחגוג את יום העצמאות בבתיהם, וכי לא תתאפשר רכישה של מזון במהלך ערב יום העצמאות ויום העצמאות עצמו. תתאפשר יציאה מהבית להתאווררות ופעילות גופנית בקרבת הבית (בהתאם לתקנות), בהתאם למתכונת שחלה בליל הסדר.

 

לגבי חודש הרמדאן נקבע כי ממחר ועד ה-3 במאי, ביישוב שמרבית תושביו מוסלמים וכן באזורים מסויימים בירושלים, לא יפתחו עסקים וחנויות המקבלים קהל, מהשעה 18:00 ועד השעה 03:00 למחרת, למעט בתי מרקחת. עסקים יוכלו לפעול בשירות משלוחים בלבד.

 

לפי תיקונים נוספים אותם אישרה הממשלה ניתן לצאת מהבית גם לצורך ראיון עבודה, ויתאפשר קיום של חתונות בשטח פתוח ובהשתתפות של עד 19 אנשים תוך שמירת מרחק של 2 מטרים לפחות בין אדם לאדם.

 

מועוויה כבהה, מרכז בכיר במשרד הבריאות, אמר הבוקר בוועידת הקורונה של הכנסת: "הרבה נדבקים במגזר נדבקו במרכולים. יש להקפיד בתקנות לדעתי על הסופרים כי יש עליהם עומס. כאנשים רוצים לקנות לקראת הארוחה בערב. צריך לנסות לשכנע כמה שיותר חולים מאומתים שיהיו בבתי מלון כדי למנוע את הפצת המחלה. הנתון המעודד: אנחנו עומדים על 25% מחלימים בכלל הנדבקים בחברה הערבית".

 

 

כחלון: "נראה לכם שישראלים לא ילכו להסתפר?"

בישיבת הממשלה הטלפונית בצהריים הציע מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב שינויי הגדרות לגבי המקומות שייסגרו מעתה והלאה, וביקש לכלול מרכזי קניות פתוחים כגון "ביג", שחלקים ממנו פתוחים היום. השרים התנגדו וסוכם שמחר יתקיים דיון נוסף.

 

שר האוצר משה כחלון תקף את משרד הבריאות ואמר: "איבדתם את זה. תמכתי בכם בהתחלה אבל עכשיו לא יכול להיות שחנות חלפנות שיש בה הפרדה מהלקוחות לא יכולה לעבוד ובנקים כן. לא יכול להיות שלא מאשרים לספרים לעבוד וכולם עובדים בשחור בגלל זה. אם נדמה לכם שהישראלים לא ילכו לעשות צבע ולהסתפר אז אתם טועים".

 

משה כחלון בישיבת הנהלה במשרד האוצר (צילום: רפי קוץ)
כחלון ומנכ"ל האוצר. "איבדתם את זה"(צילום: רפי קוץ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו קבע שגם על סוגיית המספרות וטייק אווי ממסעדות יתקיים מחר דיון נפרד. לבקשת השרה גילה גמליאל הורה נתניהו למשרד הבריאות לבדוק גם את הסוגייה הנוגעת לאלפי הנשים העוברות טיפולי פוריות, הליך שנעצר בגלל מגפת הקורונה. בר סימן טוב התחייב להאריך את גיל הזכאות לטיפולי פוריות (כיום גיל הזכאות הוא 45, ומשום שלא ניתן לבצע את התהליך בתקופה הנוכחית - יש נשים שיחצו אותו וכך יכלו לאבד את הזכאות).

 

בישיבה התעורר ויכוח בין יובל שטייניץ וזאב אלקין לבין היועמ"ש על חיוב הציבור להתקין אפליקציית מגן בטלפונים הניידים. שטייניץ שתמך בהצעה לחייב את הציבור, אמר: "לא מעניין אותי מה קורה בעולם. אנו צריכים להיות חלוצים. ממילא כל המדינות בעולם יהיו בתוך זה בתוך שנתיים כי אין ברירה. אי אפשר לכלוא אנשים בבית. יש לאלץ את מי שרוצה לצאת החוצה להתקין את האפליקציה". גם נושא זה יידון מחר בנפרד בוועדת השרים לפיקוח על מנגנון האיכון של השב"כ.

משה בר סימן טוב (צילום: לע
משה בר סימן טוב. הנחיות התחבאו(צילום: לע"מ )

מחלוקת נוספת שתידון מחר נוגעת לסוגיית המקוואות. השר לשירותי דת יצחק וקנין דרש לסגור את כל המקוואות לגברים עד שלא יהיה עליהם פיקוח, משום שהתגלו שם הידבקויות משמעויות. זאת , בניגוד לדרישת שר הבריאות יעקב ליצמן לפתוח המקוואות עד שלושה גברים בחלל אחד.

 

במקביל התעורר ויכוח בין שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' שביקש לאשר להחזיר את שיעורי הנהיגה, לבין סימן טוב שהתנגד. גם נושא זה יידון מחר בנפרד.

 

השר אופיר אקוניס אמר: "חייבים לשחרר עוד את המשק ולהרחיב את ההקלות לעוד ענפים. למה שהלבשה והנעלה לא יחזרו לעבודה? גם אוסטריה, שהיא המודל שלנו, פותחת החל מ-1 במאי את כלל החנויות ונערכת לפתיחה מדורגת של מערכת החינוך. אין שום סיבה שלא נתחיל עם פתיחת המעונות לפעוטות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים