שתף קטע נבחר

פתיחת איקאה עוררה סערה בממשלה ובשוק: "ביזיון ואפליה"

יו"ר ועד סוחרי שוק מחנה יהודה איימה לאחר פתיחת חנויות הרשת: "כל השווקים בישראל ייפתחו ביום א'. על אפם וחמתם של כל המנותקים". גם שר החינוך השתמש בפתיחה כדי לתקוף: "לא יכול להיות שאיקאה פתוחים ובתי הספר לא". כחלון זעם על מנכ"ל משרד הבריאות: "איבדתם את זה"

 

 

 

פתיחת חנויות רשת איקאה הבוקר (יום ד'), שלוותה בתורי ענק, עוררה את זעמם של סוחרי שוק מחנה יהודה בירושלים, והיוותה גם מוקד לוויכוח בישיבת הממשלה.

 

החנייה באיקאה נתניה מלאה הבוקר (צילום: נדב אבס)
החנייה באיקאה נתניה מלאה הבוקר(צילום: נדב אבס)

תורים באיקאה ראשל
תורים באיקאה ראשל"צ(צילום: אבי חי )

 

יו"ר ועד סוחרי שוק מחנה יהודה, טלי פרידמן, הודיעה הערב כי עקב פתיחת החנויות, כל השווקים ייפתחו החל מיום ראשון למרות איסור משרד הבריאות: "זו שערורייה שמקומות שאינם חיוניים דוגמת איקאה נפתחים ותורים ארוכים משתרכים בכניסה, ורק השווקים מופלים לרעה. החלטנו לשים סוף לביזיון ולאפליה שסוחטת את הכיס והנפש שלנו עד תום. החל מיום ראשון הקרוב, אנו בשוק מחנה יהודה וכל השווקים בישראל נפתח את השווקים לציבור, על אפם וחמתם של כל המנותקים".

 

3082 ()
שוק מחנה יהודה הריק

 

מוקדם יותר בישיבת הממשלה זעמו השרים על משרד הבריאות, ושר החינוך רפי פרץ תקף את מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב: "לא יכול להיות שאיקאה פתוחים ובתי הספר לא".

 

הכול התחיל כאשר השרים זיהו בטיוטת התקנות שהובאו לממשלה מיני מחטף לכאורה של בר סימן טוב, שהכניס איסור לפתיחת קניונים פתוחים הכוללים 15 חנויות ומעלה. הסעיף הזה היה מאלץ את רשת ביג למשל שפתחה חלק מהחנויות בקניונים שלה לסגור אותם. השרים זעמו שבר סימן טוב הכניס את התיקון הזה מבלי לקבל חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה וללא דיון.

 

50 ()
משה בר סימן טוב ליד נתניהו. מתקפה בממשלה

מי שהוביל את המתקפה היה שר האוצר משה כחלון שאמר: "משרד הבריאות כבר לא מותאם לנסיבות במציאות. איבדתם את זה. נמאס. תמכתי בכם בהתחלה אבל עכשיו לא יכול להיות שחנויות צ'יינג' (חלפנות) שיש להם הפרדה עם הלקוחות לא מאפשרים להם לעבוד ולבנקים כן".

 

כחלון הוסיף ושאל: "איזה צידוק יש לא לאפשר פתיחת מספרות? אם נדמה לכם שהישראלים לא ילכו לעשות צבע ולהסתפר אז אתם טועים - הם הולכים ועושים את זה אבל אין חשבוניות כי אסור להם לעבוד".

 

כחלון דרש לאפשר איסוף אוכל ממסעדות (טייק אווי) שכיום אסור, פתיחת חנויות פרחים וענפים נוספים. "המשק על סף פיצוץ. חייבים לשחרר את הענפים עכשיו אחרת זה יתנקם בנו", הוסיף.

 

להתקפה של כחלון הצטרף כאמור שר החינוך רפי פרץ שדרש את פתיחת מערכת החינוך. שר הרווחה אופיר אקוניס הוסיף: "חייבים לשחרר עוד את המשק ולהרחיב את ההקלות לעוד ענפים. למה שהלבשה והנעלה לא יחזרו לעבודה? אין שום סיבה שלא נתחיל עם פתיחת המעונות לפעוטות. אמרתי לכם בדיון הקודם שמשפחתונים של שלוש משפחות שיופעלו על ידי עצמם, לא תקרה - ואכן, זה לא יישים". חוטובלי ורגב הצטרפו לדרישה.

 

בר סימן טוב התעקש בדיון לקבל החלטה לאסור על שיעורי נהיגה. "זאת לא הייתה הכוונה שלנו לאפשר את לימודי הנהיגה", אמר. שר התחבורה  סמוטריץ' קפץ: "אתה לא יכול להכניס דרישות כאלה בלי התייחסות של הייעוץ המשפטי ובלי דיון". נתניהו התערב: "נראה שעכשיו אני אפתח את הדיון מחדש בשביל מורי הנהיגה".

 

גם השרים הנגבי, כהן ודרעי דרשו לפתוח עוד עסקים ולפתוח את מערכת החינוך. השר דרעי אמר: "אני לא מוצא הגיון בכך שחלק מענפי המסחר הורשו לפתוח חנויות ועל חלק נגזר להמשיך ולסגור. צריך לקיים דיון מהיר ולשחרר כמה שיותר ענפי מסחר. אנשים חייבים לחזור ולהתפרנס".

 

מנגד, ראש המועצה לבטחון לאומי מאיר בן שבת הזהיר: "פתיחה רחבה מדי שתוביל לדברים לא רצויים, תגרום לסגירה אח"כ, מה שיביא לנזק גדול יותר".

 

בממשלה דנו גם במקוואות לגברים וטיפולי פוריות

בתוך כך, השר לשירותי דת יצחק וקנין דרש בממשלה לסגור את כל המקוואות לגברים ולא לפתוח אותם עד שלא יהיה פיקוח וזאת מחשש להידבקויות משמעותיות שם. שר הבריאות ליצמן העביר תיקון שיאפשר פתיחות מקוואות עד 3 גברים בחלל אחד. נתניהו הורה לדרעי לדון בנפרד בסוגיית המקוואות.

 

השרה גילה גמליאל העלתה בישיבה שוב את עניין טיפולי הפוריות. "אני מקבלת פניות רבות של נשים זועקות להביא חיים לעולם. יש למעלה מ-5,000 נשים שנמצאות כבר במהלך תהליך ההפריה שנעצר באמצע. פוגעים כאן באלפי נשים שחולמות להביא ילד לעולם. כמו שהצלחנו לתת הקלות בתחומים אחרים, ככה גם צריך לאפשר את המשך טיפולי הפוריות. כל יום שעובר עלול להפחית את הסיכויים להצלחת התהליך", אמרה. ראש הממשלה הנחה את המנכ"ל בר סימן טוב לבדוק את העניין.

 

מנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב התחייב להאריך את גיל הזכאות לטיפולי פוריות (כיום גיל הזכאות הוא 45 ומשום שלא ניתן לבצע את התהליך בתקופה הנוכחית, יש נשים שיחצו אותו וכך עלולות לאבד את הזכאות). הוא הסביר שבתחילת השבוע הבא יתקיים שיח עם גורמי מקצוע בארץ ובעולם ויתקבלו החלטות נוספות בנושא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נדב אבס
איקאה נתניה היום
צילום: נדב אבס
מומלצים