שתף קטע נבחר

יותר שעות מליאה: היערכות בכחול לבן ובליכוד לבליץ חקיקה

ברקע הזמן הצפוף שנותר עד לפיזור הכנסת, הוסיף גנץ שעות פעילות במליאה על מנת ששתי המפלגות הגדולות יוכלו לקדם את החקיקה הנדרשת ליישום הסכם האחדות. בקשה לנוכחות מלאה מחברי הקואליציה העתידית

 

חתימה על ממשלת אחדות ()
נתניהו וגנץ בחתימת ההסכם הקואליציוני

ברקע הביקורת הנוקבת והשאלות המשפטיות שמרחפות על ההסכם הקואליציוני, בכחול לבן ובליכוד נערכים לבליץ חקיקה שתאפשר את הקמת ממשלת האחדות בחלון הזמן הצפוף שנותר לפיזור הכנסת.

 

היום (ד') קיבלו חברי הכנסת הודעה לפיה לוועדה המסדרת הוגשה בקשה לשנות את סדרי הימים והדיונים, במטרה להספיק לחוקק את התיקונים שנדרשים לקידום המהלך שעליו חתמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ.

 

לאורך היום נשלחו הודעות לכל חברי הקואליציה העתידית, בדבר הבקשה לנוכחות מלאה מחר במשכן. בנוסף, הופצה הודעה לחברי הכנסת ולפיה לבקשת יו"ר הכנסת גנץ נעשתה פנייה לוועדה המסדרת לצורך הוספת ישיבות כנסת ושינוי שעות פתיחת המליאה.

 

כך לדוגמה, הוסיף גנץ ישיבת מליאה מחר, אף על פי שבימי חמישי המליאה אינה פעילה בדרך כלל. גם ביום ראשון הקרוב תפעל המליאה החל מ-11:00 בבוקר, למרות ששוב מדובר ביום שבו לא נערכת פעילות במליאה. ישיבה נוספת נקבעה ליום חמישי הבא, 30 באפריל. גנץ אף הודיע כי ביום שני הקרוב, ערב יום הזיכרון, תוקדם פתיחת המליאה לשעה 11:00 במקום 16:00.

 

 

לקראת הליך החקיקה המורכב, נעשות בכנסת הכנות קדחתניות כשברקע החשש שבג"ץ יפסול את אחד מהסעיפים ויקשה על מימוש הסכם האחדות. בין היתר מעורר ביקורת נוקבת הסעיף שמבקש ליישם בכנסת הנוכחית "חוק נורבגי מדלג", שבמסגרתו יוקפצו ברשימה מועמדים לכנסת על חשבון מועמדים אחרים, אף שהרשימה נסגרה והוגשה - ואחרי שהתקיימות בחירות.

 

סעיף נוסף שמעורר לא מעט ביקורת נוגע להחלטה שלפיה במשך חצי השנה הקרובה לא תובא חקיקה לכנסת בשל "שעת החירום".

 

במקביל, את ההסכם מלווה ביממה האחרונה גם ביקורת קשה במערכת הפוליטית על כך שבמסגרת תיקוני החקיקה, נתניהו יוכל להמשיך לכהן בתפקידו גם כממלא ראש הממשלה עד פסק דין חלוט במשפטו - עניין שמנוגד ל"הלכת דרעי-פנחסי", ולפי ההסכם החלטת בג"ץ לא תוכל להזיז את נתניהו מתפקידו וגנץ לא יוכל לפטר אותו.

 

ביש עתיד ובתל"ם מבקרים את ההתגמשות של כחול לבן בסעיף המדובר, ואומרים כי הדבר מעניק פתח גם לשרים אחרים בממשלה, בהם אריה דרעי ויעקב ליצמן, לא להתפטר במקרה שיוגש נגד כתב אישום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו וגנץ בחתימת ההסכם הקואליציוני
מומלצים