שתף קטע נבחר

"ראש הממשלה בני גנץ", זה מפחיד אותי

מילא כהונתו המפוקפקת כרמטכ"ל, מילא זה שהוא נגרר לממשלה על ידי גבי אשכנזי, מילא התפאורה שהוא ישמש בקריה שנה וחצי. אבל זה מנהיג?

 

בני גנץ (צילום: AFP)
בני גנץ(צילום: AFP)

הממשלה החדשה, שמטרתה היחידה היא לקבוע מועד לסוף כהונתו של בנימין נתניהו, קמה בחטא. בני גנץ כשר ביטחון, ואחר כך ראש ממשלה זה פשע. לאיש אין ספק שבהצטרפות ל"ממשלת החירום", הקול קול בני גנץ אבל הידיים ידי גבי אשכנזי. וממילא, אחרי שלוש מערכות בחירות שבהן יצא כל כך הרבה לכלוך החוצה, ברור שבממשלה הזו כל אחד מהבכירים מחזיק את האחרים באשכיהם. זה אולי נעים להם אבל זו גם ערובה לכישלונות. במאזן האימה המתקיים בין האישים הבכירים טמונה כל הזמן סכנה מיידית להידרדרות ולמימוש האיומים ההדדיים.

 

 

לא שהייתי צריך, אבל אחרי ששמעתי את מה שיש לחבריו עד לא מזמן של גנץ לומר עליו, החשש המוקדם שהבעתי כבר לפני הסבב הבחירות הראשון באשר ליכולותיו לקבל החלטות ולהיות מנהיג אזרחי, מפחיד יותר מתמיד. מינויו לשר הביטחון נראה משום מה טבעי. כאילו שכחנו שהוא היה הרמטכ"ל שבזבז 51 ימי לחימה ב"צוק איתן", ולזכותו המפוקפקת נרשמת הטמעת התרבות הארגונית הקלוקלת בצה"ל. מישהו חושב בכנות שגנץ יכול להיות פתאום יצירתי, יוזם, מנצח?

 

מי שלא הצליח לעמוד בלחץ של מערכת בחירות וביקורת ציבורית, לא יצליח לעמוד בלחצים המדיניים והפוליטיים. שם לא יעזרו נעליים גבוהות. כשר הביטחון ה-21 של מדינת ישראל, האם הוא ידכא את הרמטכ"ל אביב כוכבי או שסתם יהווה תפאורה בקומה ה-14 בקריה? כנראה ששתי האפשרויות נכונות.

 

החלפת אישים אחרי 18 חודשים במשרד הביטחון זו פגיעה ברציפות המבצעית שהיא ציפור הנפש הרגישה ביותר במציאות הישראלית. הרי בתוך פחות מארבע שנים התחלפו השרים שש פעמים. חמישה אישים שונים ישבו בארבע שנים על כיסא המשרד החשוב הזה. כל זאת כשהאויבים סביבנו לא התאדו ומשגרי הרקטות שלהם לא החלידו.  

 

 

האם בעת הלחוצה הזו מסוגל בני גנץ להוביל תהליך למיצוי כוחו של צה"ל, ובמקום לשלוח אותו להשקיע מאמץ במלחמות רחוב, שזו משימה שהרבה גורמים אחרים יכולים לעשות, נראה את הצבא מתאמן, משתפר ועושה כל שנדרש כדי לנצח את המערכה הבאה מול מדינות הטרור המאיימות על קיומנו ושגרת חיינו?

 

האם במסגרת הממשלה הדו-ראשית מסוגל גנץ לוותר על סמכויות וכוח, ולהעביר את פיקוד העורף למשרד לביטחון פנים שיהיה באחריות שר או שרה מהליכוד, כי זה מה שנכון לנו האזרחים בשעת חירום?

 

וכאילו כל זה לא מספיק, בעוד 18 חודשים הוא אמור לשבת על כיסא ראש הממשלה. המחשבה על כך מעוררת בי דאגה עמוקה. האם יצליח בשנה וחצי הבאות ללמוד איך לעשות את זה נכון, לכפות תהליכים ראויים על כל מרכיבי הממשלה ולהוביל לקבלת החלטות נכונות?

 

בהנחה שעד כניסתו לתפקיד נחיל את הריבונות בבקעת הירדן, האם יצליחו גנץ ואשכנזי להאמין בצדקת המהלך ולייצג אותנו בעולם? יותר מדי סימני שאלה. אלה לא סימנים מעודדים. מדינת ישראל צריכה מנהיגות של סימני קריאה.

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

פורסם לראשונה 23/04/2020 00:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים