שתף קטע נבחר

מסכות עם אג'נדה ואהבה לגיל השלישי

מתנדבים שחוגגים יומולדת לקשישה בת 86, חיילים במילואים שמחלקים זרים וחבילות לקשישים, מורים שמגיעים לביקור בית אצל תלמידיהם עם הצרכים המיוחדים, מסכות שההכנסות ממכירותיהן מועברות למטרות טובות, ושלל מחוות מרגשות

מסכות עם אג'נדה

רוצים לקנות את המסכות שלכם מארגונים שמשקיעים את התמורה בלעשות טוב לאחרים? הנה כמה הצעות:

 

  • מפעל קייט פרייד - המפעל היחיד בארץ שבו כל העובדות הן ניצולות ממעגל הזנות מכין ומציע מסכות למכירה. בשגרה מדובר במפעל סביבתי שמייצר תיקים ממפרשי גלישה וכך גם שומר על כדור הארץ. כדי לממן המשך הפעילות נפתח הד סטארט, לסיוע ולפרטים לחצו כאן.

 

  • עמותת "חלאסרטן" - קהילה של חולים ומחלימים מסרטן בגילי 44-18 שנלחמים עבור מיפוי צרכיהם הייחודיים והתמיכה הרפואית, בשירותים המשלימים ברווחה, בתעסוקה, בדיור ובכל שלב בחזרה למעגל החברה והחיים. כל היוזמות של העמותה הן רעיונות של החולים - קבוצות ריצה משותפות, סיוע בחזרה למעגל העבודה, טיולים משותפים ועוד. כדי להמשיך ולסייע לעמותה להתקיים, הם יזמו מכירת מסכות שכל הכנסותיה הן עבור העמותה. לפרטים לחצו כאן.

 

ילדי משפחת בן ישי  (צילום: משפחת בן ישי )
ילדי משפחת בן ישי תופרים מסכות ותורמים(צילום: משפחת בן ישי )

 

  • יובל בוזגלו (26) סטודנטית מבצלאל, החליטה לסייע בבעיית מחסור במסיכות לצוותים הרפואיים ורתמה 24 סטודנטים, שבשבועיים האחרונים יצרו מעל ל-2,000 מסכות. המסכות חולקו בבתי החולים הדסה וברזילי, בתי תמחוי, קופות חולים לאומית וכללית ועוד. הסטודנטים פועלים בשיתוף ובתמיכה של masks4docs ו Tikun Olam Makers, ומחפשים מתנדבים נוספים.

 

  • קבוצת חברים החליטה לצאת בגיוס המונים עם זק"א לרכישת מסכות לקשישים ולאנשי הצוות. בתוך ימים ספורים הצליחו לגייס סכום משמעותי וכעת ממשיכים במאמצים לגיוס 30 אלף שקלים, שישמשו לרכישת אלפי מסכות שאותן ינתבו זק"א למחלקות בתי החולים ובתי האבות הנזקקות ביותר. לפרטים ותרומות לחצו כאן .

 

ילדי משפחת בן ישי  (צילום: ילדי משפחת בן ישי )
ילדי משפחת בן ישי תורמים לבית החולים השיקומי לילדים ונוער אלי"ן(צילום: ילדי משפחת בן ישי )

  

  • ואחרונים חביבים: זוהר בת ה-11 תופרת מסכות ואחראית על בקרת האיכות, אורי בן ה-12.5 אחראי על קשרי לקוחות, זיו בת ה-8.5 מגהצת ועושה הדבקה, ונריה הצעיר בן ה-5.5 אחראי על הניקיון ועל ההומור, הבדים מהחולצות של אבא. על הכל הפרויקט, מנצחת האמא, נועה בן ישי שגם מטופלת בתינוק חדש במשפחה. כך עובד פס הייצור למסכות של ילדי משפחת בן ישי ממבשרת ציון. את כספי המכירה של כמאה מסכות, בסה"כ 1,500 שקלים, החליטו במשפחה לתרום לביה"ח השיקומי אלי"ן לילדים ונוער. 

 

מבצע סבתא

עמותת "לוחמים ללא גבולות" מייצאת בימי שגרה 15 משלחות תרמילאים בשנה לאזורי עוני במדינות עולם שלישי. המתנדבים משלבים את ההתנדבות בתוך "הטיול הגדול" לאחר השירות צבאי, במטרה להציג את פניה היפות של מדינת ישראל וחיילי צה"ל ברחבי העולם. עם פרוץ משבר הקורונה, התגייסו בוגרי העמותה להפעיל חמ"ל מתנדבים שהקימה העמותה במטרה להפיג את בדידותם של קשישים עריריים, ומילוי דו"ח מקוון על מצבם.

 

 

במסגרת המבצע, מסייעת העמותה למחלקות רווחה בערים שונות, ביניהן ירושלים, ב"ש, בית שמש, גבעתיים וערים נוספות. בנוסף לשיחות הטלפון ומיפוי הצרכים עבור הרשויות, מגיעים מתנדבי העמותה ומסייעים באופן אישי בטיפול בקשישים הזקוקים לסיוע דחוף.

 

לוחמים ללא גבולות מתנדבים בזמן קורונה (צילום: לוחמים ללא גבולות )
לוחמים ללא גבולות מתנדבים בזמן קורונה(צילום: לוחמים ללא גבולות )
 

 

חמ"ל המתנדבים מונה כיום כ- 400 צעירים וצעירות, רובם ככולם, בוגרי משלחות הסיוע למדינות עולם שלישי. העמותה מבקשת לגייס בימים אלה מתנדבים נוספים כדי להצליח להגיע בהקדם לאלפי הקשישים הבודדים שברשימות, וטרם הצליחו להגיע אליהם. להתנדבות ב"מבצע סבתא" לחצו כאן.

 

מרכז להפגת בדידות לימי הקורונה

מאז תחילת מגפת הקורונה אלפי קשישים נותרו לבד, ללא כל עזרה ותמיכה. ממשאל שנעשה על ידי פיקוד העורף התגלו מספרים מדאיגים - מתוך 47,000 ישראלים קשישים שנשאלו, 7,000  (15%) התלוננו על בדידות ו- 165 דווחו כי ננטשו!

 

כפתרון למצוקה הכואבת הזו, 'יד שרה' משיקה שירות חדש לאוכלוסייה הבוגרת בישראל - מרכז סיוע להפגת הבדידות בימי קורונה, כי מלבד המגפה, בדידות ודאגה לא פחות מסוכנות.

 

מתנדבים מ
מתנדבים מ"אחרי" מחלקים חבילות לקשישים(צילום: אחרי)

 

המרכז יופעל כחלק ממערך מוקד המצוקה של יד שרה, אליו מתנקזות עשרות אלפי קריאות מצוקה מדי יום של מרותקי בית. במוקד פועלים מתנדבים מיומנים שידאגו לסייע וליצור קשר טלפוני פרטני עם מאות אלפי קשישים בישראל ולוודא שהבדידות שנכפתה להצלת חייהם לא פוגעת בהם ומחמירה את מצבם הבריאותי.

 

לוחמים ללא גבולות מתנדבים בזמן קורונה (צילום: לוחמים ללא גבולות )
לוחמים ללא גבולות מתנדבים בזמן קורונה(צילום: לוחמים ללא גבולות )

 

המענה ניתן לקשישים המבודדים במשך 24 שעות ביממה וכולל שיחות יזומות, 'חוגי העשרה טלפוניים', בדיקת מצבם הבריאותי והנפשי, והעמדת 'אח אחראי' לסיוע רפואי או אחר. ניתן לצרף מבוגרים שאינם נמצאים כעת במסגרת המרכז, במוקד המצוקה של יד שרה *6447.

 

#אףאחדלא_לבד

עמותת אחריי יוצאת בימים אלה ביוזמה תחת ההאשטג #אףאחדלא_לבד. לחמ"ל שהקימה מגיעות פניות לעזרה במגוון תחומים. חניכי ובוגרי העמותה שנמצאים בכל הארץ נרתמים לפניות באזור מגוריהם, ועוזרים באספקת תרופות, הבאת מוצרי מזון, עזרה בניקיונות.

 

מתנדבים מ
גם בזמן קורונה - לא שוכחים את הקשישים(צילום: אחרי)
 

 

לצד זה מנהלים החניכים קשר טלפוני הדוק עם כל מי שנדרש כדי למנוע את תחושת הבדידות. פניות לחמ"ל בטלפון: 054-3178089

 

לבדוק מה שלום סבא וסבתא

חברת גט-אלרט (Get Alert), מפתחת מצלמת האבטחה והניטור החכמה "Ola", תתרום 50 מערכות אבטחה מתקדמות לאוכלוסיית בני הגיל השלישי הזקוקים לקשר מרחוק עם קרוביהם ומעקב אחר שלומם. 50 המערכות הנתרמות, יימסרו למשפחות המטופלות במערך הסיעוד של עמותת "עזר מציון". גט אלרט החלה בהתקנות ללא עלות בשבוע שעבר.

 

מתנדבים מ
מתמגנים ומתנדבים למען האחר(צילום: אחרי)

 

המצלמות יאפשרו לבני משפחה וחברים לנהל קשר ולעקוב באמצעות המצלמות וטכנולוגיית בינה מלאכותית אחר הקשישים לאורך תקופת הבידוד. באמצעות האפליקציה, ניתן לצפות בקשיש, לדבר עימו ולשמוע אותו. במקביל, המערכת מספקת התראות חכמות כמו בכי, צעקה, פנייה לעזרה, נפילה ועוד, וכן התרעות על כל פעולה אחרת שאינה בשגרה.

  

מחזירים באהבה לבתי החולים

חברת Hikvision בשיתוף Hvi פתרונות אבטחה, מחזירות מעט לבתי החולים ותורמות חמש מערכות תרמיות מיוחדות בעלות טכנולוגיה פורצת דרך שמסוגלת לבדוק מספר אנשים במקביל, ולזהות אם חום גופו של אדם הוא מעל 38 מעלות צלזיוס.

 

מערכת תרמית לבדיקת חום גוף  (צילום: Hikvision)
מערכת תרמית לבדיקת חום גוף (צילום: Hikvision)
 

 

המערכות החדשניות נתרמו לבתי החולים: ברזילי, איכילוב, תל השומר, בילינסון ואסותא רמת החייל. 

 

דברו אליהם בפרחים

אין כמו פרחים יפים כדי לפתוח את הלב ולשמח את העין. במיזם 'ושמרת' מבינים שחיוך והרגשה טובה מהווים חלק חשוב בחיסון ובחוסן בימים אלו, ועל כן חילקו פרחים לדיירי בתי האבות, שתהיה להם עוד סיבה לקום בבוקר ולקוות שבמהרה תשוב אליהם ואלינו שגרה ברוכה.

 

מתנדבי
מתנדבי "ושמרת" מחלקים זרים לקשישים(צילום: ושמרת)

 

במסגרת מבצע חלוקת זרים לקשישים יצאו ממשק דביר בכפר הס 27 אלף זרי פרחים בצבעי כחול לבן ל-300 בתי אבות המפוזרים ברחבי הארץ. את הזרים ארזו החל משעות הבוקר המוקדמות עשרות צעירים מתנדבים שעטפו אותם בצלופן והצמידו גלויית הוקרה של 'ושמרת' לכל זר. החלוקה נעשתה כמבצע צבאי לכל דבר, שזה רק הגיוני כשאת המשק מנהלים מפקדי פלוגות במיל'. 

 

מתנדבי
מתנדבי "ושמרת" מחלקים זרים לקשישים(צילום: ושמרת )

 

בין השליחים, מילואימניקים שנמצאים בחל"ת ו'התגייסו' לתמוך במבצע החלוקה המורכב והמבורך.

 

ביקור בית

תלמידי בית ספר "גן אור" - בית ספר לתלמידים עם מוגבלות שכלית בגילאי 21-6, השוכן בקרית אתא כבר 40 שנה ושייך לעמותת אקים חיפה, סגר את שעריו לתקופה ממושכת. לפני כשבועיים, נפתח בית הספר, כמו שאר בתי הספר לחינוך מיוחד, במתכונת מצומצמת, אך לנוכח מצבם הבריאותי המורכב של התלמידים והיעדר ההסעות, רק תלמידים מועטים הגיעו.

רינה רוזנברג מקיבוץ גשר הזיו, עם האחות הצמודה שלה מגן אור, ז'אנה קריצ'בנקוף (צילום: אקים חיפה)
רינה רוזנברג מקיבוץ גשר הזיו, עם האחות הצמודה שלה מגן אור, ז'אנה קריצ'בנקוף(צילום: אקים חיפה)

 

חלק מהצוות בחר ללכת לבתי התלמידים, לתמוך בהם ובהוריהם מקרוב. "מרגש לראות תמונה אחר תמונה של תלמידינו מחויכים ונהנים מהמפגשים ומעצם נוכחות איש הצוות בקרבתם". אומרת נירי דוד, המנהלת.

 

יהונתן פיאררט מהיישוב נופית עם המורה דקלה דלוגץ (צילום: אקים חיפה)
יהונתן פיאררט מהיישוב נופית עם המורה דקלה דלוגץ(צילום: אקים חיפה)

 

"הצוות כהרגלו, מעניק גם בתקופה זו אהבה רבה לתלמידים ולמשפחותיהם אם מקרוב ואם מרחוק. זוהי משמעותה העמוקה של עבודתנו כאן".

 

יומולדת 86 שמח

חניכי מחזור ח' מהמכינה הקדם-צבאית בחנתון, עטויים במסכות, ביקרו בסוף השבוע בבית האבות "נוף העמק" שבנוף הגליל וחגגו יומולדת לאחת הדיירות – דבורה לוי, בת ה-86. לאחר מכן, התפנו לשמח דיירות נוספות, שרו איתן שירים ישראלים ורקדו עימן, ממרחק בטוח כמובן.

 

 

אוריון בלזר, בן 18 מירושלים, מוסיף כי "הם היו מקסימים וחלקם גם התגעגעו לחבר'ה מהמכינה, שמגיעים אליהם במשך השנה במסגרת ההתנדבויות שלנו. בתקופה הנוכחית כולנו מרגישים בודדים, והתחושה הזו בטח מתעצמת כשאין שום אפשרות לצאת החוצה ויש מבקרים מאוד מעטים. לכן, חשוב שגם קשישים ירגישו שלאחרים אכפת מהם ושיזכו לשמוח עם עוד אנשים".

 

לשמח את הילדים

שחקן הבימה לשעבר עופר הלוי, התמגן ויצא לשמח את הילדים המאושפזים בבתי חולים. בימים כתיקונם הילדים זוכים למבקרים רבים ולמתנדבים שבאים לשמח את ליבם, אולם הקורונה הגבילה את מספר המבקרים ויש רבים שחוששים להגיע לבית החולים מחשש להידבק בנגיף.

 

השחקן עופר לוי משעשע ילדים בבית חולים (צילום: בי
השחקן עופר לוי משעשע ילדים בבית חולים(צילום: בי"ח שניידר)

 

הלוי קיבל את אישור משרד הבריאות והרופאים ובהתאם להוראות, הגיע למחלוקות הילדים כדי להפעיל את הילדים ולשמח את ליבם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ילדי משפחת בן ישי
ילדי משפחת בן ישי
צילום: ילדי משפחת בן ישי
צילום: ושמרת
ושמרת
צילום: ושמרת
צילום: ילדי משפחת בן ישי
ילדי משפחת בן ישי
צילום: ילדי משפחת בן ישי
צילום: ושמרת
ושמרת
צילום: ושמרת
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים