שתף קטע נבחר

חני ליפשיץ לא תדליק את המשואה: "היו עליה לחצים רבים וקנאה"

שליחת חב"ד לקטמנדו שהפכה לסמל הודיעה כי לא תדליק את המשואה בטקס הממלכתי ביום העצמאות, לאחר לחצים כבדים - ופסק מאיים שנשלח אליה מבית הדין של התנועה: "עלייך לבטל את השתתפותך, נעקוב". "אני בורחת ממחלוקות", הסבירה ל-ynet. גורמים בחב"ד: "הייתה מעורבת פה הרבה קנאה, ומיד הלבישו על זה קדושה"

מי שהפכה אולי לסמל של בתי חב"ד, חני ליפשיץ , שליחת חב"ד בקטמנדו – הודיעה היום (ה') למרכז ההסברה במשרד התרבות והספורט, כי לא תשיא את המשואה בטקס הדלקת המשואות הממלכתי. מאחורי הביטול עומדים לחצים פנים-ארגוניים מצד אגודת חסידי חב"ד, שהתרעמו על הפנייה הישירה לליפשיץ, שלא עברה דרך המרכז, כולל פסק של בית הדין הרבני של התנועה ובו דרישה לביטול ההשתתפות, ונימת איום: "בטוחים אנו שתצייתי להוראתנו זו, והמשך המעקב על כך יימסר לידיי 'המרכז לענייני חינוך', על כל המשתמע מכך".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

ליפשיץ, שפעילותה בבית חב"ד קטמנדו עם בעלה הרב חזקי, היה הבסיס לסדרה "קטמנדו" - אמרה ל-ynet כי "אני מודה מקרב לב למדינת ישראל שבחרה בי. אני כל כך מעריכה את זה ואת חב"ד ממקום של אהבה ובריחה ממחלוקת. בוודאי שאינני רוצה להיכנס למחלוקת". בהודעה רשמית היא הודתה לשרת התרבות והספורט ולחברי הוועדה הציבורית: "הדבר לא היה תלוי בי".

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

הרבנים הראשיים, אימאמים וכמרים: שלוש הדתות בתפילה משותפת

 

מגורמים בסביבתה של ליפשיץ נמסר כי "לא הייתה לה ברירה אלא לסרב, עקב לחצים כבדים שהושתו עליה". בפוסט מעט אישי יותר, כתבה: "אני כותבת לכם את השורות הבאות מתוך הלב שלי. אין הדבר תלוי בי! נדרשתי לבטל את השתתפותי בטקס יום העצמאות, ואין ביכולתי להיכנס אל אש המחלוקת. הודעתי על כך בצער לשרה מירי רגב היקרה ולצוות המקסים של מרכז ההסברה. הודיתי להם על שראו בבית חב"ד קטמנדו חלק מאותם האחראים על החיבורים בחברה הישראלית".

 

הפסק: "המשך המעקב על כך יימסר לידי 'המרכז לענייני חינוך'"
הפסק: "המשך המעקב על כך יימסר לידי 'המרכז לענייני חינוך'"

 

היא שבה והודתה לציבור בישראל, "למדינת ישראל ולכל אחד ואחת על הברכות, האיחולים ובעיקר הוקרת התודה שהגיעה מכל רחבי העולם", והוסיפה: "אולי לא עלה בידי להשיא משואה, אבל את הכבוד הגדול ביותר שיש בעולם הזה קיבלתי - חיים של שליחות וערבות הדדית. אין מתנה גדולה מזו!"

 

  (מתוך "פייסבוק")
(מתוך "פייסבוק")

 

"לא אהבו את החיבוק הציוני"

מאגודת חסידי חב"ד נמסר באופן רשמי כי "הסמכות לאישור ההשתתפות באירועים ציבוריים מטעם חב"ד בארץ הקודש, היא בידי אגודת חסידי חב"ד, ובראשם בית דין רבני חב"ד, כפי הוראת כ"ק אדמו"ר נשיא דורנו (הרבי מלובביץ').

 

"תנועת חב"ד, שמפעילה אלפי מוסדות ובתי חב"ד של שליחים מסורים, חייבת לפעול אך ורק על פי הפרוטוקול והסדר שהטמיע בה הרבי בעצמו, וכל עקיפה של הסדר הנ"ל, עלולה לפגוע בעבודה הנפלאה והחשובה שנציגי חב"ד ברחבי העולם עושים מידי יום-ביומו", הבהירו, והודו "לצוות בראשותה של השרה מירי רגב על הרצון להעריך את העבודה המרשימה שנעשית בכל העולם, כדי לחבר את כל גווני עם ישראל". הם חתמו: "נמשיך לעשות ככל יכולתנו כפי שציווה עלינו הרבי לאורך כל השנים".

 

בפסק שעליו חתום "בית הדין הרבני חב"ד בארץ הקודש", כתבו: "היננו בזאת להודיעך כי עלייך לבטל את השתתפותך בטקס. הסמכות לאישור השתתפות בטקסים מעין אלו... היא בידיי אגודת חסידי חב"ד... ובראשם בית דין רבני חב"ד".

 

בבסיס אותה התנגדות שהרבנים מייחסים לרבי מלובביץ' עומדת אידיאולוגיה סדורה המבטאת יחס אמביוולנטי של חב"ד למדינת ישראל: מצד אחד שיתוף פעולה עם הרשויות והתגייסות מוחלטת לרווחתם הגשמית והרוחנית של האזרחים, ומצד שני הסתייגות מכל הזדהות עם סמליה וטקסיה, שכן מדובר במדינה חילונית. כך, למשל, חסידי חב"ד משתתפים בבחירות לכנסת אך אינם מבקשים ייצוג בה; חלקם מתגייסים לצבא אך לא יציינו את ימי הזיכרון והעצמאות הלאומיים. אחד הגורמים המעורבים בפרשה, אמר ל-ynet: "הייתה מעורבת פה הרבה קנאה, ומיד הלבישו על זה קדושה".

 

כך, הם מסבירים, ישנם גורמים בחב"ד לא אהבו את "החיבוק הציוני", ומזכירים את הסערה שליוותה את הדלקת המשואה בשנת 2011, כאשר הרב שמעון רוזנברג, אביה של השליחה רבקי הולצברג שנרצחה עם בעלה בפיגוע במומבאי, שינה את סיום נאומו בטקס: "ולתפארת מדינת ארץ ישראל" (במקום "ולתפארת מדינת ישראל"). בחב"ד מכחישים בתוקף, ואומרים ששרים וראש הממשלה מוזמנים דרך קבע לאירועים של לחב"ד. בתוך התנועה עצמה - תסיסה רבה בעקבות הפסיקה, ודיבורים על נזק כבד שנגרם לחב"ד. 

 

השרה מירי רגב אמרה בתגובה כי הצטערה לקבל את ההודעה. "חני מייצגת את רשת בתי חב"ד ברחבי העולם, המעניקה בית חם לכל ישראלי בכל פינה בעולם שבה קיים מרכז של חב"ד. זו הייתה הזדמנות להביע הערכה לתרומתם של בתי חב"ד המעניקים קורת גג לצעירים רבים מכל חלקי החברה הישראלית על כל וגווניה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים