שתף קטע נבחר

"אפסים, חבורה של נוכלים": מהומה בכנסת

מיקי לוי מיש עתיד צעק על איש כחול לבן ניסנקורן בוועדה לקידום חוקי ממשלת הרוטציה - והוצא מהישיבה. יו"ר סיעת כחול לבן השיב: "מאמינים בחוק הזה". עפר שלח תקף: "יאכלו אתכם כמו פיראנות". צפו

 

 

התפרצות וצעקות נרגשות בוועדה בכנסת שהתכנסה היום (ה') כדי לדון בחקיקה חסרת התקדים שנועדה לשנות את חוקי היסוד ולאפשר את הרכב הממשלה השוויוני של בנימין נתניהו ובני גנץ. "אתם אפסים, חבורה של נוכלים", זעק ח"כ מיקי לוי ממפלגת יש עתיד לעבר חבריו לשעבר מכחול לבן, ובראשם יו"ר הוועדה אבי ניסנקורן.

 

הבקשה אושרה ברוב של 11 חברי כנסת מול 5. אף ח"כ לא נמנע. "איזו חרפה אתם מביאים על הבית הזה, גועל נפש", זעק לוי לפני שניסנקורן הוציא אותו מאולם הוועדה המסדרת. לאחר מכן אושרה ההצעה על ידי מליאת הכנסת בקריאה טרומית. 62 תמכו בהצעה מול 37 מתנגדים. ההצעה תועבר לוועדה המסדרת שתכריע איזו ועדה תכין את החוק לקריאה ראשונה.

 

מיקי לוי (צילום: ערוץ הכנסת )
מיקי לוי בוועדה המסדרת(צילום: ערוץ הכנסת )

לוי הזכיר את "החוק הנורבגי המדלג", שכבר לפני שלושה שבועות פורסם ב-ynet על הקשיים המשפטיים שעולים ממנו. הוא היחיד מבין החוקים שמפורטים בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן ולא נמצא ברשימה שפורסמה הבוקר. זו הרשימה המלאה של תיקוני החקיקה שהופצה. גם ח"כ מאיר כהן תקף את כחול לבן ואמר: "אתם גנבי הקולות האמיתיים של הבחירות. אתם מצקצקים בלשונכם. אתם לא מתביישים? למי אתם משקרים? אתם מתנהגים בחזירות. לא הליכוד רצה את זה. זה החוק הנורבגי. אנחנו נתיש אתכם". 

 

על פי החוק הנורבגי, יתאפשר לשר או לסגן שר להתפטר מחברותו בכנסת לטובת הבא ברשימת סיעתו, ולחזור ולכהן בכנסת מיד עם התפטרותו מתפקידו המיניסטריאלי. במסגרת "חוק נורבגי מדלג" יוקפצו ברשימה מועמדים לכנסת על חשבון מועמדים אחרים, אף שהרשימה נסגרה והוגשה - ואחרי שהתקיימות בחירות.

 

ניסנקורן ענה ללוי שבכחול לבן "מאמינים בחוק הזה", אולם בשלב זה החליטו במפלגתו של גנץ לדחות את קידומו כדי לבדוק קודם אם ההצעה חוקתית ותעבור את מבחן בג"ץ. "יש משבר קשה במדינת ישראל ויש מעל מיליון מובטלים", הוסיף ניסנקורן. "אנשים מתעלמים מהסיטואציה שאנחנו מעל שנה במשבר לאומי אחרי שלושה סבבי בחירות. מתעלמים מזה שהיינו נגררים לבחירות רביעיות והם מדברים פה כאילו יש פה אופק. בונים מגדלים שאין בהם שום משמעות. הדרך שלנו חייבת להיות דרך האחדות. היא לא פשוטה. זו הצבעה על ממשלת אחדות או בחירות רביעיות".

 

50 ()
אבי ניסנקורן
 

גם חברים אחרים ביש עתיד, שעד לפני כמה שבועות ישבו זה לצד זה, תקפו בחריפות את אנשי כחול לבן שהעדיפו להרכיב ממשלה עם גוש הימין. יו"ר המפלגה יאיר לפיד תקף בחריפות את שותפיו לשעבר: "אין מילה אחת על הקורונה בכל הדפים האלה", אמר לפיד על ההסכם עם הליכוד. "יש פה הסדר של דבר אחד: ג'ובים. 52 שרים וסגני שרים שכולם יקבלו משהו. זו מפלצת בירוקרטית שלא תוכל להתנהל.

 

"אתם תוכלו לנוח טוב-טוב על הספות הנוחות במקום לעבוד בשביל הבוחרים שלכם", הוסיף לפיד. "זו יכולה הייתה להיות קומדיה נפלאה על איך אנשים מוכרים את עקרונותיהם. אבי, (ניסנקורן) אתה תשב כאן ותקלל את עצמך. איתן (גינזבורג) יוגש חוק הפונדקאות ואתה תצביע נגד כי קיבלת ג'וב כדי לסתום לך את הפה. יסבירו לך שאין ברירה".

 

ח"כ מאיר כהן אמר: "אתם גנבי הקולות האמיתיים של הבחירות. אתם מצקצקים בלשונכם. אתם לא מתביישים? למי אתם משקרים? אתם מתנהגים בחזירות, אנחנו נתיש אתכם". ח"כ יואב סגלוביץ' הוסיף: "החתונה בין הליכוד לכחול לבן היא חתונה יהודית כשרה - גם החתן וגם הכלה שניהם בתולים. בתולים מיושר ואמירת אמת. אתם רואים את הכל בזום. זמזמו אתכם".

 

בשלב מוקדם יותר ניסנקורן נענה לבקשת סיעת יש עתיד, לאפשר לה חבר ועדה נוסף בוועדה המסדרת, לנוכח היפרדות הסיעות. הנציגה הנוספת של יש עתיד בוועדה תהיה ח"כ קארין אלהרר והיא תחליף את ח"כ פנינה תמנו שטה מכחול לבן. 

 

 
"בכל יום אתם תקומו לממשלה הזאת עם בלוק של 58-59 ח"כים שכל מטרתם זה להכשיל אתכם", אמר עפר שלח. "ח"כים שמסתכלים עליכם עכשיו ומתגלגלים מצחוק, כי ערימה כזאת של פתאים הם לא ראו בימי חייהם. הם יאכלו אתכם, תאמינו לי פיראנות לא אוכלות ככה. לא הייתה ארוחה כזאת מאז שסגרו את המזנון הבשרי פה בכנסת".
 
שלח פנה לניסנקורן, המיועד לתפקיד שר המשפטים, ואמר כי הצעת חוק כפי שכחול לבן מקדמת, "תאמין לי, שכשהיית בשנה א' בלימודי המשפטים היית יודע לחורר אותה מכל הכיוונים שלה".

 

ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן) אמר בפתח הדיון כי "לנוכח העובדה שרוצים לכונן ממשלה, אנחנו מבקשים פטור מחובת הנחה כדי שהכנסת תדון בהצעת חוק הזו כמה שיותר מהר כדי שנצליח לכונן ממשלה יציבה על אף חילוקי הדעות הפוליטיים. זה 'סופר דחוף' כי אי אפשר ללכת לבחירות רביעיות בעת הזו עם הסיטואציה הבריאותית שקיימת ועם המשבר החוקתי של המדינה שבמשך שנה לא חוקקה ממשלה. לכן, החוק הזה שנחתם על ידי סייעות המייצגות למעלה מ-70 חברי כנסת, ראוי לה להגיע לפטור מחובת הנחה ולדון בה בכנסת".

 

ח״כ קארין אלהרר טענה בדיון כי מדובר בהצעת חוק שמשנה חוק יסוד במדינת ישראל ותקפה את כחול לבן: "לא בכדי ההצעה הזו באה בהצעת חוק פרטית. הצעת החוק הזו מעוררת קשיים רבים. מדובר בהצעת חוק שמשנה את שיטת המשטר בישראל.,במקום שהבחירות יתקיימו אחרי 4 שנים, אתם באין ואומרים שאתם קובעים כי ככה מתאים לכם. אם הייתם רוצים יציבות, הייתם הולכים על 4 שנים".

 

אלהרר אמרה כי "אני מתביישת בזה שהייתי שותפה לדרך של אנשים שהתהפכו כמו סטייק. אבי ניסנקורן, אתה הולך להיות שר משפטים של הרמות כוסית. אולי יתנו לך לנאום נאום וגם על זה תצטרך לבקש אישור".

 

גם חבר הרשימה המשותפת אחמד טיבי אמר כי הוא מרגיש כמו ב"מגדל קלפים שקרס". יו"ר תל"ם משה (בוגי) יעלון כינה את החוק "שלב במעבר מדמוקרטיה לדיקטטורה", ואמר: "זו קריסה של ממשלת כחול לבן. מה גרם לקריסה של בני גנץ? איני יודע, אבל זה לא הקורונה". 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
מיקי לוי
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים