שתף קטע נבחר

החוק הנורבגי: 5-4 ח"כיות חדשות ממפלגתו של גנץ בדרך

אם ייושם החוק חסר התקדים אחת הח"כיות תהיה עו"ד עינב קאבלה, שהייתה יו"ר המטה של ניסנקורן בהסתדרות. למרות אפשרות ה"דילוג", בכחול לבן שוקלים להכניס את תהלה פרידמן מיש עתיד

ההסכם הקואליציוני שנחתם אמש (יום ב') בין הליכוד לכחול לבן מאפשר לכל מפלגה להכניס ח"כים חדשים לכנסת במקומם של שרים שיתפטרו מתפקידם – מה שמכונה "החוק הנורבגי". יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ דרש שינוי חקיקה, כך שהחוק יחול רק על מועמדי מפלגתו, חוסן לישראל, ברשימה לכנסת - ולא על מועמדים של יש עתיד ותל"ם, בעקבות פירוק השותפות בין שלוש המפלגות.

  

כפי שפורסם ב-ynet, עוד ייתכנו עתירות לבג"ץ נגד הסעיף התקדימי ש"מדלג" על מועמדים לכנסת ברשימה, אולם אם הוא אמנם יחוקק וימומש - הרי שארבע או אף חמש נשים יחזקו את ספסלי מפלגתו של גנץ בכנסת.

רשימת כחול לבן החוק הנורבגי ()
 

ממשלה בדרך - עוד כותרות:

עיינו בהסכם במלואו

הסעיפים המרכזיים ומשמעותם

איך מחלקים 17 תיקים לגוש הימין?

התסבוכת סביב מינוי פרקליט המדינה‏

הסעיפים שמעלים קשיים משפטיים

 

על פי ההסכם כחול לבן יכולה להכניס עד חמישה ח"כים חדשים לכנסת במקום חמישה שרים שיתפטרו. הבאות ברשימה להיכנס לכנסת (לאחר שמדלגים על מועמדי יש עתיד ותל"ם) הן עו"ד עינב קאבלה (מקום 37), הילה וזאן (מקום 39), יעל רון בן משה (מקום 40) ורות וסרמן לנדה (מקום 43).

 

אחת המועמדות להיכנס לכנסת נחשבת מקורבת מאוד לשר המשפטים המיועד ויו"ר סיעת כחול לבן, ח"כ אבי ניסנקורן: עו"ד עינב קאבלה, שהיתה יו"ר המטה של ניסנקורן בהסתדרות ומנכ"לית האגף לאיגוד מקצועי. היא שומרת מצוות ותושבת אשקלון.

 

גם החמישית, אם תיכנס, תהיה ח"כית – אבל ממפלגה אחרת. למרות הסעיף שאמור לאפשר לדלג על מועמדי יש עתיד ותל"ם ברשימה, בכחול לבן שוקלים להכניס לכנסת את תהלה פרידמן, נציגת המגזר של הציונות הדתית וחברת יש עתיד. פרידמן הביעה תמיכה בהחלטת גנץ להיכנס לממשלת חירום בראשות נתניהו, ובשל פירוק כחול לבן החליטה לעזוב במחאה את מפלגתו של יאיר לפיד.

 

ולדימיר בליאק, במקום 41 ברשימה, צייץ היום: "'החוק הנורווגי' המופרך של הקואליציה החדשה לא רק מדלג על חברי יוראי להב הרצנו ועליי, על שניים שהתאבדו בשטח במשך שנה למען המפלגה, אלא בעיקר מפר שני חוקי יסוד ומפעיל חקיקה רטרואקטיבית. אי אפשר לדעת כמה הצביעו כחול לבן בזכותי, אך אין ספק כי אלפי אנשים ישמחו לחתום על זה בפנייה לבג"ץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים