שתף קטע נבחר

אחיה של חני ליפשיץ נגד רבנים בחב"ד: "התעללו בה כי שיתפה פעולה עם טקס ציוני"

בפוסט חריף האשים יחיאל פליישמן רבנים בחב"ד ב"התעללות חסרת רחמים ואיומים לפיטוריה של אחותי ממפעל חייה". הוא הסביר כי "חב"ד היא תנועה אנטי-ציונית, למי שלא ידע", והבהיר כי נפלה קורבן ל"התנהלות גנגסטרית של איומים וגסות רוח". מאוחר יותר מחק את הדברים: "איני יכול עוד. עברתי שעות של איומים וגידופים"

שעות ספורות אחרי שפרשה מטקס הדלקת המשואות בלחץ רבני שהופעל עליה , אחיה של חני ליפשיץ, יחיאל פליישמן, לא חוסך את הביקורת שלו מרבנים שהיו מעורבים בפרשה. בפוסט זועם הוא האשים אותם בהפקרת המגזר שאליו הם משתייכים, בצביעות ואף "התעללות חסרת רחמים, לחצים ואיומים לפיטוריה בגסות רוח" במי שהפכה, עם בעלה הרב חזקי, לסמל של בתי חב"ד בעולם. זמן קצר אחרי שהפוסט עלה, בחר פליישמן למחוק אותו בעקבות "איומים וגידופים", כדבריו.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

"אולי זה דווקא טוב שהיום הזה הגיע, שהאמת יוצאת אל האור", כתב. "טוב שכולם ידעו את פרצופם האמיתי של אנשי הצביעות והשקר. רבנים רודפי כבוד שמסתובבים במסדרונות הכנסת הציונית בכדי שימחאו להם כפיים ויחלקו תקציבי מדינה להם ולמקורביהם".

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

הוא האשים: "רבנים הרודפים אחר הכבוד והמתנשאים על האחר במתיקות לשון ודיבורים חלקלקים, כאילו כדי לקרב אותם, וכשצריך את טובתם באמת נתקלים בסירוב מעליב מסיבות פוליטיות - כשהם מודים בכך (כבעל ניסיון). רבנים שנותנים מחסה בקהילותיהם לפדופילים מורשעים... חבורת מנותקים הממנים אחד את השני לתפקידים עתירי תקציבים ולא קשובים לצרכי הציבור.

 

"כי אם היו קשובים", הוסיף, "היו מקדישים את זמנם בשבועיים האחרונים לטיפול ועזרה במאות מקרי השכול והמוות הקשים שפגעו בבני קהילתם עקב נגיף הקורונה, ובעשרות-אלפי בני קהילתם שאיבדו את פרנסתם בן-לילה. במקום זאת, כל עיסוקם בשבועיים האחרונים היה התעללות חסרת רחמים, לחצים ואיומים לפיטוריה בגסות רוח ממפעל חייה של אחותי היקרה, שמוסרת את נפשה ואת נפש משפחתה בשליחות לא פשוטה בנפאל".

 

"ובמה היא חטאה? בכך שהעזה להסכים לבדה להדליק משואה בלי לבקש רשות מרבני חב"ד; ששיתפה פעולה עם טקס ציוני שאינו לרוח התנועה? שנים של פעילות, תרומה, עשייה מפוארת, נמחקו מבחינתם ברגע כי העזה לשתף פעולה עם טקס ציוני".

 

  ()

 

פליישמן הוסיף: "אז נכון, חב"ד היא תנועה אנטי-ציונית, למי שלא ידע", אך הבהיר כי נחשף לסיבות נוספות שהביאו ללחצים על אחותו, אותם כינה: "התנהלות גנגסטרית של איומים וגסות רוח שעליהם אין מחילה". את דבריו סיים במשנה הידועה מפרקי אבות: "הקנאה, התאווה והכבוד מעבירים את האדם מן העולם". "מתבייש בכם, רבני חב"ד. אוהב אותך וגאה בך חני. האמת תנצח".

 

"אש הצלפים הכבדה עברה ישירות אליי"

לאחר מכן, כאמור, בחר פליישמן למחוק את הפוסט, שהפך בינתיים לוויראלי וזכה לצילומי מסך שעברו בקבוצות דתיות וחרדיות. הוא הסביר לעוקביו: "לפני מספר שנים גזרתי על עצמי שתיקה בפייסבוק ובענף התקשורת, והסתבר היום שנכון אז נהגתי. לפני כשעתיים העליתי כאדם פרטי ועל דעתי בלבד פוסט תמיכה באחותי היקרה, שעברה שבועות קשים שעליהם הרחבתי בפוסט קודם. וראו איזה פלא, אש הצלפים הכבדה עברה ישירות אליי, ועברתי שעות לא פשוטות של איומים וגידופים, מה שהוכיח שצדקתי.

 

"אך איני יכול עוד. חבל שככה אבל כנראה שלא נצליח להגיע לתיקון כולם. מודה למי שתמך, ומאחל כל טוב ובריאות למאיימים והמגדפים. רוצה לחזור לאנונימיות שלי".

 

  (פייסבוק)
הפוסט של חני ליפשיץ (פייסבוק)

 

מוקדם יותר הודיעה חני ליפשיץ, למרכז ההסברה במשרד התרבות והספורט, כי לא תשיא את המשואה בטקס הדלקת המשואות הממלכתי. מאחורי הביטול עומדים לחצים פנים-ארגוניים מצד אגודת חסידי חב"ד, שהתרעמו על הפנייה הישירה לליפשיץ, שלא עברה דרך המרכז, כולל פסק של בית הדין הרבני של התנועה ובו דרישה לביטול ההשתתפות, ונימת איום: "בטוחים אנו שתצייתי להוראתנו זו, והמשך המעקב על כך יימסר לידיי 'המרכז לענייני חינוך', על כל המשתמע מכך".

 

ליפשיץ, שפעילותה בבית חב"ד קטמנדו עם בעלה הרב חזקי, היה הבסיס לסדרה "קטמנדו" - אמרה ל-ynet כי "אני מודה מקרב לב למדינת ישראל שבחרה בי. אני כל כך מעריכה את זה ואת חב"ד ממקום של אהבה ובריחה ממחלוקת. בוודאי שאינני רוצה להיכנס למחלוקת". בהודעה רשמית היא הודתה לשרת התרבות והספורט ולחברי הוועדה הציבורית: "הדבר לא היה תלוי בי".

 

"הייתה מעורבת פה הרבה קנאה"

בפסק שעליו חתום "בית הדין הרבני חב"ד בארץ הקודש", כתבו: "היננו בזאת להודיעך כי עלייך לבטל את השתתפותך בטקס. הסמכות לאישור השתתפות בטקסים מעין אלו... היא בידיי אגודת חסידי חב"ד... ובראשם בית דין רבני חב"ד".

 

בבסיס אותה התנגדות שהרבנים מייחסים לרבי מלובביץ' עומדת אידיאולוגיה סדורה המבטאת יחס אמביוולנטי של חב"ד למדינת ישראל: מצד אחד שיתוף פעולה עם הרשויות והתגייסות מוחלטת לרווחתם הגשמית והרוחנית של האזרחים, ומצד שני הסתייגות מכל הזדהות עם סמליה וטקסיה, שכן מדובר במדינה חילונית. כך, למשל, חסידי חב"ד משתתפים בבחירות לכנסת אך אינם מבקשים ייצוג בה; חלקם מתגייסים לצבא אך לא יציינו את ימי הזיכרון והעצמאות הלאומיים. אחד הגורמים המעורבים בפרשה, אמר ל-ynet: "הייתה מעורבת פה הרבה קנאה, ומיד הלבישו על זה קדושה".

 

כך, הם מסבירים, ישנם גורמים בחב"ד לא אהבו את "החיבוק הציוני", ומזכירים את הסערה שליוותה את הדלקת המשואה בשנת 2011, כאשר הרב שמעון רוזנברג, אביה של השליחה רבקי הולצברג שנרצחה עם בעלה בפיגוע במומבאי, שינה את סיום נאומו בטקס: "ולתפארת מדינת ארץ ישראל" (במקום "ולתפארת מדינת ישראל"). בחב"ד מכחישים בתוקף, ואומרים ששרים וראש הממשלה מוזמנים דרך קבע לאירועים של לחב"ד. בתוך התנועה עצמה - תסיסה רבה בעקבות הפסיקה, ודיבורים על נזק כבד שנגרם לחב"ד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פליישמן עם אחותו, חני ליפשיץ
מומלצים