שתף קטע נבחר

"זיהה ופעל": מאחורי הקלעים בסכסוך חסר התקדים בצמרת מערכת המשפט

העימות בין היועץ המשפטי לממשלה לממלא מקום פרקליט המדינה הסעיר את משרד המשפטים, שם אומרים כי מנדלבליט "קרא לאלדד לשים את המפתחות וללכת הביתה עוד השבוע". אלדד טען בפני מקורביו: "כל מטרתו הייתה לפגוע בי ולהשפיל אותי"

סערה במערכת המשפט: המכתב החריף שקיבל נציב שירות המדינה מהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לא מותיר מקום לספק - מנדלבליט מראה לממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד את הדרך החוצה. במשרד המשפטים אמרו אתמול (חמישי) כי מנדלבליט למעשה "קרא לאלדד לשים את המפתחות על השולחן, וללכת הביתה עוד השבוע".

  (צילום: דנה קופל, דוברות משרד משפטים)
מנדלבליט כתב מכתב חריף, אלדד שמע עליו ב-ynet. עימות חריף(צילום: דנה קופל, דוברות משרד משפטים)

בנימין נתניהו (צילום: לע
"מקורבי רה"מ רוצים להעצים את חלקו של מנדלבליט בפרשת הרפז". נתניהו(צילום: לע"מ )

הדי הסכסוך הקשה בין מנדלבליט לאלדד הסעירו הלילה את משרד המשפטים. "היה ברור לנו שמנדלבליט יתנגד להארכת מילוי המקום של אלדד עד לבחירת פרקליט מדינה קבוע", אמרו גורמים במשרד. "אבל ההסכם הקואליציוני בין נתניהו לגנץ, שעדיין אינו מחייב, עלול לקבע את כהונתו של אלדד לעוד כחצי שנה לפחות - ולכן מנדלבליט החליט לעשות מעשה".

 

"אין למנדלבליט אמון באלדד, בעיקר בעקבות נסיבות מינויו על-ידי שר המשפטים אמיר אוחנה, שהוא לעומתי למשרד המשפטים", הוסיפו. "מנדלבליט החליט להיכנס בתפר שבין כהונת ממשלת המעבר הנוכחית לבין כהונת הממשלה שתיכון בקרוב, והטיל את הווטו שלו על הארכת כהונת אלדד. החלטתו שקיימת מניעה משפטית בהארכת המינוי מבקשת להעביר מסר שמינוי אלדד שוב, לתקופה ממושכת, הוא מעשה בלתי נסבל".

 

המקורות העריכו שהידיעות שהגיעו למנדלבליט, שלפיהן אלדד מבקש ללמוד שוב את "תיק הרפז" שבו היה היועמ"ש מעורב באופן שולי, הוסיפו שמן למדורה. לדבריהם, היועץ חש שלאחר שהשלים עם הכהונה הזמנית של אלדד למען שלום בית, ממלא מקום פרקליט המדינה תומרן על-ידי חוגים פוליטיים והתחיל לבחוש בתיק הרפז מאחורי גבו של היועץ. "חוגים אלה ומקורבי ראש הממשלה מעוניינים להעצים כל הזמן את חלקו של מנדלבליט בפרשת הרפז, כדי לחבל בדימוי ובאמינות הפרקליטות לקראת פתיחת משפטו של ראש הממשלה", אמרו במשרד המשפטים.

אמיר אוחנה (צילום: אבי מועלם )
המינוי שהוביל לסערה. אמיר אוחנה(צילום: אבי מועלם )

בפרקליטות סיפרו אתמול כי דן אלדד למד על מכתבו של היועץ מאתר ynet. מקורביו אמרו כי "אלדד, שעסק בהכנת מסמך היערכות הפרקליטות לתקופת היציאה מהקורונה, הוכה בתדהמה. הוא נאלץ לקרוא את המכתב ברשתות"

 

מקורבי אלדד סיפרו כי לאחר שקרא את המכתב, אמר להם כי "המכתב הזה אלים, ומטרתו הייתה להשפיל, לפגוע ולהעליב אותי בפני בני משפחתי ומכריי. גם אם היועץ רצה שאלך הביתה, הוא היה צריך לקרוא לי ולומר לי לך מרצונך. מה יכול להרגיש אדם כמוני שתרם את כל שנותיו לשירות הציבורי? האם כך מתנהל מנהיג של גוף אכיפה? האם כך היו נוהגים אליקים רובינשטיין, מני מזוז או יהודה וינשטיין?".

 

הסערה החלה כאשר מנדלבליט פנה לנציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ ואמר לו כי "עמדתי המקורית שאלדד איננו מתאים למלא את התפקיד רק התחזקה לנוכח התנהלותו". עוד כתב כי בתקופה שבה עבדו יחד, "התגלו כשלים ערכיים, מקצועיים וניהוליים בעבודתו אשר לעמדתי אינם מותירים ספק באשר לכך שהוא אינו מתאים לכהן בתפקיד". לעיון במכתב המלא של מנדלבליט - כאן.

 

אלדד השיב בחריפות למכתב של מנדלבליט, וחשף כי ביקש לבחון חומר נגד מנדלבליט בעקבות פנייה של עיתונאי. לטענת אלדד, "עלתה לכאורה תמונה מדאיגה בכל הנוגע לטיפול בעניינו של מנדלבליט". עוד אמר כי היועמ"ש "עשה כל דבר אפשרי לחבל בעבודתי".

 

אלדד מונה לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה על-ידי שר המשפטים אמיר אוחנה, שסירב למנות את מועמדיו של מנדלבליט לתפקיד. במערכת המשפט תקפו את המינוי וטענו כי מטרתו היא לסייע לראש הממשלה בנימין נתניהו בתיקיו הפליליים, ולפגוע במעמדו של היועמ"ש מנדלבליט - שהגיש נגד נתניהו כתב אישום חמור בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים.


פורסם לראשונה 24/04/2020 00:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל, דוברות משרד משפטים
עימות חסר תקדים. מנדלבליט ואלדד
צילום: דנה קופל, דוברות משרד משפטים
מומלצים