שתף קטע נבחר

בכירי הפרקליטות נגד דן אלדד: "מזועזעים שבחרת להטיל רפש במנדלבליט"

הבכירים מתייצבים לצד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בעימות מול ממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד. "יש לנו אמון מלא ביועץ המשפטי לממשלה ובדברים שכתב במכתב ששלח אמש לנציב שירות המדינה", כתבו

 

 

בכירים בפרקליטות המדינה שיגרו הבוקר (יום ו') מכתב לממלא מקום פרקליט המדינה, דן אלדד, ובו הם מותחים עליו ביקורת חריפה ומביעים תמיכה ביועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. "יש לנו אמון מלא ביועץ המשפטי לממשלה ובדברים שכתב במכתב ששלח אמש לנציב שירות המדינה", כתבו הבכירים. "לצערנו, תוכן הדברים המתואר בו לגבי אופן תפקודך בניהול הפרקליטות, משקף אל נכון את המציאות אותה אנו חווים מאז שנכנסת לתפקידך. ועל אף האמור, לא היינו מעלים על דעתנו להוציא תחת ידינו מכתב זה, אלמלא ההודעה המבישה והבלתי לגיטימית שפרסמת אמש".

 

אביחי מנדבליט דן אלדד (צילום: רפי קוץ, דוברות משרד המשפטים)
היועמ"ש מנדבליט וממלא מקום פרקליט המדינה אלדד(צילום: רפי קוץ, דוברות משרד המשפטים)

 

לקריאת מכתב התמיכה המלא - הקליקו

מאחורי הקלעים בסכסוך בצמרת מערכת המשפט

 

אמש נחשף עימות חסר תקדים בצמרת מערכת המשפט בישראל, במסגרתו היועץ המשפטי לממשלה פנה לנציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ והבהיר כי הוא מתנגד להארכת כהונת ממלא מקום פרקליט המדינה אלדד בשלושה חודשים נוספים. בתגובה, אלדד האשים את היועמ"ש בחבלה בעבודתו וטוען כי הניסיון להדיחו קשור לבדיקה שהוא מבצע בעניינו.

 

במכתב התמיכה במנדלבליט כתבו בכירי הפרקליטות: "אנו, חברי ההנהלה הבכירה של פרקליטות המדינה, פרקליטי מחוזות, מנהלי מחלקות ומשנים לפרקליט המדינה, פונים אליך בעקבות ההודעה שפרסמת בתגובה למכתבו של היועץ המשפטי לממשלה, הד"ר אביחי מנדלבליט אל נציב שירות המדינה. אנו מבקשים להבהיר במכתב זה את תמיכתנו הבלתי מסויגת ואת אמוננו המלא ביועץ המשפטי לממשלה הד"ר מנדלבליט.

 

"מעולם לא נדרשה הנהלת הפרקליטות לפנות במכתב מעין זה לעומד בראש הפרקליטות. אין זה מנהגנו ללבן באופן זה את חילוקי הדעות המתגלעים בתוכנו. אף כשהסכמת לקבל על עצמך את המינוי לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה ללא תמיכת היועץ המשפטי לממשלה, לא הבענו דעתנו בקול. ואולם, הפעם החלטנו לחרוג ממנהגנו ולהשמיע את קולנו באופן צלול וברור לנוכח התנהלותך, המנוגדת לכל אתוס עליו התחנכנו וחינכנו דורות של פרקליטים".

544 (צילום: אמיל סלמן)
היועמ"ש מנדלבליט, זוכה לגיבוי נרחב בפרקליטות(צילום: אמיל סלמן)
 

עוד נכתב במכתב: "אנו מזועזעים מכך שבמקום להתייחס לטענות לגופן, בחרת להטיל רפש ביועץ המשפטי לממשלה ובמניעיו להתנגד להארכת המינוי שלך, תוך פרסום יזום של בדיקה שאתה עורך על פי הודעתך. אף אם מתקיימת בדיקה חשאית כזו הרי שפרסומה לצורך התמודדות עם טענותיו המשפטיות של היועץ המשפטי לממשלה, היא מעשה שלא ייעשה, המעקר מהיסוד את חשאיות הבדיקה והאפקטיביות שלה ומנוגד לכל ערך בסיסי בעבודת הפרקליט. ככל שאכן מתקיימת בדיקה כזו, נראה שמטרתו היחידה של פרסומה ברבים היא לשמש קרדום לחפור בו לצורך הדיפת הביקורת המוצדקת של היועץ המשפטי עליך".

 

על המכתב חתומים 20 בכירים, בהם המשנה לפרקליט המדינה (אכיפה כלכלית) ליאת בן ארי, ראשת המלקה לחקירות שוטרים קרן בר מנחם, פרקליטת מחוז תל אביב (פלילי) אשרה גז, מנהל מחלקת בג"צים ענר הלמן, משנה לפרקליט המדינה (תפקידים מיוחדים) נורית ליטמן, משנה לפרקליט המדינה (עניינים פליליים) מומי למברגר, פרקליטת מחוז מרכז (פלילי) רחל אבישר אבלס, פרקליט מחוז דרום (אזרחי) ציון אילוז, פרקליט מחוז חיפה (פלילי) עמית איסמן, פרקליט מחוחז דרום (פלילי) אלון אלטמן, פרקליטת מחוז מרכז (אזרחי) שירלי אנגלרד, פרקליט מחוז ירושלים (פלילי) דני ויטמן, פרקליטת מחוז תל אביב (אזרחי) ליאורה חביליו ופרקליטת מחוז צפון (פלילי) אילנה ירושלמי.

 

מנדלבליט: "אלדד הסתיר ממני נושאים מקצועיים"

הודעתו של מנדלבליט אתמול פורסמה בתגובה לבקשתו של שר המשפטים אמיר אוחנה להאריך בעוד שלושה חודשים את כהונתו הזמנית של אלדד, שמינויו לתפקיד באופן זמני בתחילת פברואר נעשה בניגוד לעמדת מנדלבליט ועורר סערה. כהונתו הזמנית של אלדד אמורה לפקוע ב-1 במאי.

אמיר אוחנה (צילום: אבי מועלם )
שר המשפטים אמיר אוחנה(צילום: אבי מועלם )
  

מעבר לביקורת החריפה שלו, מנדלבליט מציע במכתבו למלא את מקומו של פרקליט המדינה עד לבחירת מינוי קבוע. "פרקליט המדינה ככלל איננו בעל סמכויות משל עצמו, אלא יונק את רובן המכריע של סמכויותיו מהיועץ המשפטי לממשלה", כתב מנדלבליט. "לפיכך, אף אם תסתיים תקופת מילוי המקום בלא שתוארך הכהונה לא יתקיים חלל שלטוני, שכן ממילא בראש מערכת אכיפת החוק עומד היועץ המשפטי לממשלה. לעניין זה יצוין כי הח"מ מילא בפועל גם את תפקידי פרקליט המדינה במשך חודש וחצי, ממועד סיום תפקידו של פרקליט המדינה הקודם ועד ליום מינויו של ממלא-מקום פרקליט המדינה הנוכחי".

 

מנדלבליט הוסיף וכתב כי בתקופה שבה עבד לצדו, "אלדד הסתיר ממני נושאים מקצועיים וארגוניים בהם עסק ופגישות שקיים עם שר המשפטים, וזאת על אף שהנחיתי אותו למסור לי עדכון מלא על נושאים אלה, בשים לב לחשיבות עצמאות התביעה הכללית ולמורכבות הקשר של ממלא מקום פרקליט מדינה עם הגורם הפוליטי אשר מחזיק בידיו את הכוח להאריך את תקופת מילוי המקום. למרות הנחיה זו, מסר לי עורך הדין אלדד דיווחים חלקיים, ולעיתים אף לא נכונים, כאשר נשאל מפורשות על נושאים שנדונו ביניהם".

  

היועמ"ש הוסיף ופירט: "גם במישור הניהולי, עורך הדין אלדד כשל. למעשה, מאז כניסתו לתפקיד קיים שיתוק בעבודת הצוות שהיא חיונית בהנהלת הפרקליטות, כתוצאה מחוסר אמון ומנתק כמעט מוחלט בינו לבין שכבת הניהול הבכירה של פרקליטות המדינה. ניתן לומר – בצער רב – כי הוא אינו מנהל את פרקליטות המדינה, דבר המקשה מאוד על תפקודה, והדבר הינו חמור שבעתיים לנוכח אתגרי התקופה בה אנו נמצאים".

אבי ניסנקורן ריאיון אולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
מועמד כחול לבן לשר המשפטים, אבי ניסנקורן. היועמ"ש קורא לאפשר לשר הבא לבחור את פרקליט המדינה(צילום: אבי מועלם)
 

דן אלדד אמר בתגובה למכתבו של מנדלבליט כי "אמון הציבור במערכת המשפט חשוב מכבודי האישי. על כן, תגובתי, בשלב זה, מצומצמת. בהמשך אגיב לכל טענה, חסרת שחר ככל שתהיה, גם אם היא נכתבה לצערי על ידי היועץ המשפטי לממשלה".

  

אלדד הוסיף כי "לפני החג הגיעה ללשכתי פנייה מעיתונאי, העוסקת בעניינו של אביחי מנדלבליט. כדי שאוכל להשיב לפנייה ביקשתי לבחון את החומר הקיים מהעבר בנושא זה בלשכת פרקליט המדינה. מהחומר עלתה לכאורה תמונה מדאיגה בכל הנוגע לטיפול בעניינו של מנדלבליט. בימים האחרונים עידכנתי את הגורמים הרלוונטיים בדבר כוונתי להעמיק חקר בנושא בטרם אשיב לפנייה. אין לי ספק באשר למניעים לבחירה בניסוח האלים והמסולף כלפיי.

 

"מהיום הראשון למילוי המקום עשה מנדלבליט כל דבר אפשרי על מנת לחבל בעבודתי, ולהפריע לתפקודי התקין. כעת הוא מלין על תוצאות התנהלותו שלו. העובדה שנודע לי על המכתב מהתקשורת אומרת הכל. היא מלמדת מי פועל ביושרה, ענייניות ודרך ארץ, ומי לא".

 

אלדד רומז לפרשת הרפז שבה היה מעורב היועמ"ש בהיותו הפרקליט הצבאי הראשי. מנדלבליט נחשד אז בשיבוש הליכי חקירה בכך שלא דיווח מיד ליועמ"ש דאז יהודה וינשטיין שהוא מחזיק בידיו עותק של מסמך. המשטרה המליצה להעמידו לדין, אולם וינשטיין הודיע על סגירת התיק. עילת הסגירה על ידי פרקליט המדינה דאז שי ניצן הייתה חוסר אשמה. אלדד, אגב, פירסם מאמר שבו הצדיק את סגירת התיק. הקריאה לחקירת מעורבות מנדלבליט בפרשת הרפז עלתה גם לאחר החלטתו להגיש כתב אישום נגד נתניהו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפי קוץ, דוברות משרד המשפטים
היועמ"ש מנדלבליט וממלא מקום פרקליט המדינה אלדד
צילום: רפי קוץ, דוברות משרד המשפטים
מומלצים