שתף קטע נבחר

"הולכים בתמימות ואז רצים פנימה": לימודים פעילים בתלמוד תורה | תיעוד

תושבים באלעד פנו לעירייה ולמשטרה בתלונות על תלמוד תורה של הפלג הירושלמי שבו לומדים עשרות תלמידים, ופועל בסתר. "הם מגיעים למקום בזוגות או בשלשות, כאילו בטיול תמים - ובכניסה לתלמוד התורה הם פותחים בריצה ונכנסים במהירות לכיתות". המשטרה פיזרה את התלמידים

 

מאות-אלפי תלמידים סגורים בבתיהם עקב מגבלות הקורונה, אבל בעיר החרדית אלעד - הממוקמת במקום החמישי בישראל בדירוג מקרי הקורונה - פועל בסתר תלמוד תורה של הפלג הירושלמי שבו לומדים עשרות תלמידים. "דיווחנו למשטרה ולעירייה", קובלים תושבים בעיר, "אך לא נעשה דבר והלימודים נמשכים כסדרם בניגוד לתקנות שעת החרום". במשטרה הבהירו כי פיזרו היום (ו') את התלמידים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

תלמוד התורה "דרכי שמואל" של "הפלג הירושלמי" - זרם חרדי-ליטאי קיצוני - שוכן במבנים יבילים לא חוקיים, לאחר שמנהליו השתלטו על שטח של מינהל מקרקעי ישראל ברחוב יהודה הנשיא פינת רחוב שמעון בן שטח.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 • רבנים, רופאים "מומלצים" והסברה ברמקול: כך תפנו אל החרדים

   

  היום, ראש חודש אייר, מסתיימת תקופת "בין הזמנים" – החופש במוסדות החינוך לבנים במגזר החרדי – ועשרות-אלפי תלמידים ואברכים אמורים לשוב לתלמודי התורה, הישיבות והכוללים, אלא שעקב התקנות לא חודשו הלימודים. ואולם תושבים באלעד מספרים כי "למרות מגפת הקורונה והתקנות של הממשלה, מנהלי התלמוד תורה החליטו לשוב ללימודים למרות האיסור. עשרות תלמידים עד כיתה ח' מגיעים לתלמוד תורה שם הם לומדים במשך כל שעות היום".

   

  "הפלג" איים: אם לא תאפשרו - נפתח הכול

  השיטה שבה פועלים בתלמוד התורה, על מנת שלא יבחינו בתלמידים שמגיעים ללמוד, מקורית ואף תועדה בווידיאו: "למקום מגיעים התלמידים בזוגות או שלשות. הם הולכים ברחוב בתמימות כאילו הם מטיילים, ובכניסה לתלמוד התורה הם פותחים בריצה ונכנסים במהירות לכיתות".

   

    ()
  התלמידים בתלמוד התורה

   

  אחד התושבים הצליח להיכנס לשטח התלמוד תורה, הסיט את הווילון מעל אחד החלונות ותיעד את התלמידים בתוך הכיתה כאשר חלקם עטויים במסכות. בתיעוד שהופץ בפייסבוק נשמעות צעקות מצד ה"מלמד" (המורה) בכיתה, ובמקום התפתחה מהומה. "במקרה אחר נצפו תלמידים עוזבים את התלמוד תורה במהירות לאחר שהבחינו באדם שמתעד אותם", מספרים תושבים.

   

  לדבריהם, התלוננו במשטרה ובעירייה: "נודע לנו שניסו לנסות להידבר עם הנהלת התלמוד תורה, אך 'הפלג' מצדם הודיעו למשטרה שהם מוכנים להפעילו במתווה שלהם: לאורך שעות היום יגיעו תלמידים שונים, הם ילמדו בקבוצות קטנות וישמרו מרחק, ואם המשטרה תתעקש לאכוף את החוק הם יפתחו לימודים במתכונת רגילה - בכיתות מלאות שילמדו בדירות שונות ברחבי העיר.

   

  "במקביל, ההנהלה הודיעה לתלמידים שהם צריכים ללכת ברחוב בלי לעורר חשד, ורק כשהם סמוכים לשביל של אתר הקראוונים, לתפוס ריצה ולהיעלם במבנים. נכון לעכשיו, המשטרה עוצמת עין. בזמן שעשרות-אלפי הילדים בעיר לא לומדים ונמצאים בהסגר בבית, לאנשי 'הפלג' מותר להגיע ללימודים. החוק צריך להיות שווה לכולם בלי עדיפות לחילונים, דתיים, חרדים או ערבים".

   

  ממשטרת ישראל נמסר כי בעקבות קבלת דיווח על לימודים בתלמוד תורה באלעד, ניידת הגיעה למקום והבחינה במספר תלמידים שפוזרו. משטרת ישראל קוראת לציבור להישמע להנחיות משרד הבריאות לצורך בלימת התפשטות נגיף הקורונה בישראל.

   

  טרם נמסרה תגובה מעיריית אלעד.

   

  סייע בהכנת הכתבה: אדיר ינקו
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים