שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי, ראובן כהן/דוברות עיריית חיפה

מוות שלישי מקורונה במעון ההורים "גני אורה": "מחדל בתי האבות הוא עצום"

מניין הנפטרים מהנגיף עלה ל-198 - אחת מהם, שושנה בן ישי בת 86, הייתה דיירת בבית האבות בירושלים. בני משפחתה הגיעו להיפרד ממנה בבית החולים עם ציוד מיגון מלא. ירידה במספר החולים שמצבם קשה ושמונשמים, עלייה של 8.3% במספר המחלימים - בישראל כרגע 8,791 חולים בפועל

  

 

בית החולים קפלן הודיע הבוקר (שבת) כי חולת קורונה בת 86 מבית האבות "גני אורה" שבירושלים נפטרה אמש. הנפטרת, שושנה בן ישי, הייתה מאושפזת במחלקת קורונה וסבלה ממחלות רקע שונות. זו הדיירת השלישית מ"גני אורה" שמתה מהנגיף. מבית החולים קפלן נמסר כי צוות המחלקה סיפק מיגון מלא לבני משפחתה כדי שיוכלו להיפרד ממנה באופן מכובד.

 

בתוך כך עדכן היום משרד הבריאות כי מניין הנפטרים מהקורונה עלה ל-198. מהנתונים עולה ירידה של 6.4% לעומת אתמול בבוקר במספר החולים במצב קשה ושל 4.5% במספר המונשמים. מספר המחלימים עלה ב-8.3% וכעת בישראל 8,791 חולים.  

 

מה מותר, מה סגור. עושים סדר בהנחיות

בריטניה: תאומות זהות מתו מקורונה תוך שלושה ימים

הרב שהפך למלאך של חולי הדיאליזה נפטר: "היה קרן אור"

"אוכל מלוכלך ופשפשים במיטה": תלונות על מלון בידוד בים המלח

 

עופר בן ישי, בנה של שושנה מבית האבות גני אורה שנפטרה אמש מקורונה, מפנה אצבע מאשימה להתנהלות משרד הבריאות. "בית האבות עשה את המקסימום אבל משרד הבריאות לא עשה את ההכנות הדרושות כדי להגן על הקשישים האלה. אם היו עושים את זה, היינו יכולים להציל את אמא שלי ועוד קשישים רבים".  

בית אבות גני אורה שבירושלים (צילום: אלכס גמבורג)
בית האבות גני אורה בשכונת רוממה בירושלים(צילום: אלכס גמבורג)
 

שושנה בן ישי הקורבן השלישי מבית האבות גני אורה שבירושלים ()
"אימא שהיא מודל לחיקוי". שושנה בן ישי שנפטרה מקורונה

"בשלוש השנים האחרונות היה לה אלצהיימר והעברנו אותה לבית אבות מיוחד לחולים תשושי נפש", סיפר בן ישי. "בתחילת אירועי הקורונה, ברגע שאמרו לנו שאין יותר ביקורים, חשבנו שלשם זה לא יגיע אבל התבדינו והיום אנחנו חלק מהמחדל של בתי האבות". עוד הוסיף: "אימא שלי גידלה תשעה ילדים ודאגה לכולנו עם המון אהבה, שמחת חיים, תקווה ואמונה. אישה חזקה מאוד שאף פעם לא התלוננה. איבדנו אימא שהיא מודל לחיקוי, שהמילה קושי לא הייתה קיימת אצלה. השאירה אחריה נכדים ונינים רבים".

 

לפני כשלושה שבועות אובחנה כחולת קורונה אחת העובדות בגני אורה, שממוקמת בשכונת רוממה בבירה. מבית האבות נמסר למשפחות על אבחון העובדת ועל בידוד חלק מהצוות שבא איתה במגע. בני המשפחות דרשו לבצע בדיקות קורונה לדיירים ולצוות כדי לבודד את הנדבקים בנגיף.

 

עד כה אובחנו 14 דיירים מבית האבות כחולים בנגיף ועוד ארבעה אנשי צוות. "מאז שבדקו ועד שפינו את אלו שנדבקו חלפו כמה ימים שבהם נדבקו עוד", אמרה ל-ynet בת לדיירת מבית האבות. "בינתיים יש אירוע מתגלגל. כמובן שביקשנו בדיקות חוזרות".

 

   

  

 

מירי להב, בת לדיירת בבית האבות, כתבה בפייסבוק פוסט זועם לפני מספר ימים, לאחר שנודע על הקורבן השני שנפטר ב"גני אורה". "מחדל בתי האבות, מחדל עצום, נוראי ומתסכל. קורבן חסר אונים השני בבית האבות בו אימי מתגוררת. גב' שרה כץ ז"ל וגב' חנה וייזר ז"ל, נשים יקרות ואהובות. כואבת ועצובה על לכתכן מאוד".

 

להב סיפרה עוד כי אימה שנדבקה בנגיף מאושפזת בבית החולים במחלקה מבודדת. "זה אומר שאי אפשר להיכנס לראות אותה. אימא ועוד רבים מהמאושפזים חסרי אונים. מחכים לצוות הממוגן שנכנס פעם ב... רוב הזמן הם לבד. בוהים בתקרה, סובלים וישנים".

 

יוסי מזרחי, שאמו, גם דיירת בבית האבות, מאושפזת לאחר שאובחנה כחולת קורונה, סיפר: "אנחנו בחשש גדול. יש טענות כלפי משרד הבריאות שלא טיפל ולא נתן פוקוס למקום, איחר בבדיקות וביצע רק סבב בדיקות אחד. עדיין לא בדקו פעם נוספת למרות שביום חמישי האחרון דיירת נוספת אושפזה לאחר שנדבקה בקורונה".

המתכונת החדשה של פעילות המשק ()

 

  

ריקי בזק, בת לדיירת נוספת מגני אורה שאובחנה כחולה בנגיף, סיפרה בפוסט שהעלתה לפני כשבועיים כי "אמא פונתה עם חום גבוה לבית החולים וחיכינו יומיים מורטי עצבים ושתי בדיקות קורונה נוספות, עד שהודיעו לנו שהיא אכן נמצאה חיובית לקורונה והועברה למחלקת כתר".

 

עוד כתבה כי היא מקווה שיופקו לקחים, תילקח אחריות ולא יפקירו את הקשישים. "שימשיכו לבדוק את כל הקשישים ולא פחות חשוב, את כל הצוות. כי אלו לא סתם מספרים שמופיעים בטבלה במהדורות החדשות. אלו ההורים של כולנו".

 

אין חולה במצב קשה מתחת לגיל 19, הכי פגיעים - בני 70 ומעלה

היום עדכן משרד הבריאות כי מניין המתים מקורונה עלה ל-198, ומספר הנדבקים עלה ל-15,148. מספר החולים במצב קשה עומד על 130, ירידה של 6.4% לעומת אתמול בבוקר, מהם 102 מונשמים, ירידה של 4.5% מאתמול. עד כה החלימו 6,159 בני אדם. מספר המחלימים עלה ב-8.3% וכעת בישראל 8,791 חולים.

 

  

 

בימים האחרונים מתנהלים דיונים על החזרת הלימודים בבתי הספר והגנים. מהנתונים של משרד הבריאות עולה כי אין אף חולה קורונה במצב קשה שגילו פחות מ-19. כמו כן הנפטר הצעיר ביותר היה בשנות ה-30 לחייו.

 

הנתונים שפרסם משרד הבריאות מוכיחים שוב שהאוכלוסייה הפגיעה ביותר היא של בני 70 ומעלה. 29.29% מהנפטרים היו בני 90 או יותר, 34.34% היו בני 89-80 ו-24.75% בני 79-70. כלומר 88.38% מהנפטרים בישראל מקרב חולי הקורונה הם בני יותר מ-70.  

В больнице
צוותים רפואיים בביה"ח סורוקה בבאר שבע
 

עוד עולה מהנתונים של משרד הבריאות ש-8.59% מהנפטרים היו בני 69-60, בנוסף 1.52% בני 59-50 וגם 1.52% מהנפטרים היו בני 49-30. כלומר רק כ-3% מהנפטרים בישראל מקורונה היו בני פחות מ-59.

 

גם בקרב המונשמים האוכלוסייה המבוגרת יותר נפגעת. אמנם 17.82% מהמונשמים הם בני יותר מ-80. בנוסף 32.67% מהמונשמים הם בני 79-70 ו-22.77% בני 69-60. כלומר 73.26% מהמונשמים בישראל הם בני יותר מ-60.

 

עוד עולה מנתוני משרד הבריאות כי 14.85% מהמונשמים הם בני 59-50, 7.92% בני 49-40, 1.98% בני 39-30 ו-1.98% בני 29-20. כאמור אין בישראל מונשמים בני פחות מ-19.

 

במקביל, מספר החולים הפעילים בישראל ממשיך לרדת והוא הגיע הבוקר ל-8,791. הנתון הנמוך ביותר מאז 8 באפריל.

 

החנויות ומרכזי המסחר ישובו לפעול - הקניונים לא

הלילה בחצות ייכנסו לתוקף שורה של הקלות במגבלות שהממשלה אישרה אתמול. החנויות ברחובות ובמרכזי המסחר הפתוחים יחזרו לפעול, יתאפשר שירות טייק אוויי ממסעדות  - אך הקניונים יישארו סגורים וכך גם רוב מערכת החינוך, ולא יינתנו יותר אזהרות לפני קנסות על אי-חבישת מסכה. ההקלות התקבלו לאחר לחץ גובר מצד העצמאים שיצאו השבוע לשלל הפגנות.

 

 

המספרות ייפתחו, בבתי אוכל יותר איסוף מבית האוכל, בנוסף למשלוחים. השרים אישרו גם את חידוש הפעילות במרכזי מסחר פתוחים דוגמת "ביג". החנויות יידרשו לפעול לפי כללים של חיטוי והקמת מחיצה בין הלקוח למוכר. כמו כן, יחולו מגבלות על מספר הלקוחות בחנות ובעל העסק יהיה מחויב למנוע ככל הניתן התקהלות בכניסה ולתלות שלט ובו מספר הלקוחות המותר.

 

בישיבת הממשלה נקבע גם כי תהיה הרחבה של חובת חבישת מסכות לרבות במרחב הציבורי (עד עתה ניתן היה להסתפק במקומות פתוחים בנשיאת המסכה בלבד, בלי עטייתה). יודגש כי ההגבלה הזו לא חלה על פעילות ספורט במרחב הציבורי. כיוון שהנושא מחייב הסברה ציבורית והסדרה בצו, נקבע על דעת היועמ"ש, מנכ"ל בריאות והשר לבטחון פנים, כי הסדרת הנושא ואכיפתו תחל רק ביום שני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס גמבורג
בית האבות גני אורה שבירושלים
צילום: אלכס גמבורג
מומלצים