שתף קטע נבחר

צילום: AFP, מוטי קמחי

מה מותר, מה סגור. עושים סדר בהנחיות

מכוני יופי והסרת שיער בלייזר, חנויות, מרכזי "ביג", טייק אוויי ממסעדות ומטפלים באופן יחידני. שורת הקלות ייכנסו לתוקף בחצות, אך הקניונים יישארו סגורים והחובה לעטות מסכה תורחב. איך צריך להתנהג במספרה? והאם מותר לבקר משפחה? ynet עושה סדר בכל ההנחיות התקפות

 

 

החנויות ברחובות ובמרכזי המסחר הפתוחים יחזרו לפעול, יתאפשר שירות טייק אוויי ממסעדות – אך הקניונים יישארו סגורים וכך גם רוב מערכת החינוך, ולא יינתנו יותר אזהרות לפני קנסות על אי-חבישת מסכה. לאחר לחץ גובר מצד העצמאים שיצאו השבוע לשלל הפגנות, הממשלה אישרה אתמול (ו') שורה של הקלות במגבלות שנועדו למנוע את התפשטות נגיף הקורונה. ynet עושה סדר במצב הקיים ובכל ההנחיות התקפות.

 

משבר הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet:

לראשונה זה שבועיים: פחות מ-9,000 חולים פעילים

תיעוד: כך פעלה המשטרה נגד גולשים בים בת"א

רמדאן בזמן קורונה: הגורמים המרגיעים - ומה עלול להתסיס

יותר מסחר, יותר מועסקים - אז למה הרכבת לא פועלת?

ארה"ב: כבר יותר מ-50 אלף מתו מקורונה

יש לכם עוד שאלות? תיעוד או מידע שטרם נחשפו? שלחו במייל האדום

 

מה מותר? מה ייפתח?

מכירת מזון במסעדות ללא ישיבה (טייק-אוויי): פרט למשלוחים, שכבר הותרו קודם לכן, מחצות שבין שבת לראשון יאושר גם איסוף מבית האוכל. הכללים: לא יהיו מקומות ישיבה; בדלפק תימצא מחיצה בין המוכר ללקוח; העובדים ישובצו במשמרות נפרדות; תהיה הקפדה על 2 מטרים בין הנמצאים במקום והקפדה על כללי היגיינה, לרבות חיטוי משטחים; העובדים יעטו כפפות ויחבשו מסיכה; ומספר המבקרים יווסת.

קונים עם מסכות שוק מחנה יהודה ירושלים נגיף קורונה (צילום: EPA)
השווקים עדיין סגורים. קונים עם מסכות במחנה יהודה, בחודש שעבר - לפני הטלת ההגבלות(צילום: EPA)

מספרות, מכוני יופי וקוסמטיקה: לאחר שבממשלה אמרו כי ספרים "עובדים בשחור", הוחלט לאשר ממוצאי שבת פתיחת מספרות. בנוסף אושרו פתיחת מכוני יופי וקוסמטיקה. בהודעה הרשמית נכתב "לרבות הסרת שיער בלייזר", דרישה שהועלתה כמה פעמים בישיבה על ידי השרה מירי רגב. לפי התקנות שאושרו, העובד יעטה כפפות שאותם יחליף בין לקוח ללקוח, ויחבוש מסכה ומגן פנים - בנוסף למסכה לכיסוי העיניים. בנוסף, נדרשת הקפדה חיטוי משטחים וחיטוי הכלים, הכיסא וכן כביסה של מגבות וחלוקים בין לקוח ללקוח.

 

כל החנויות במרחב הציבורי: פתיחת חלק מחנויות הרחוב אושרה בתחילת השבוע, ואתמול בבוקר החליטה הממשלה כי גם כל יתר החנויות שאינן נמצאות בקניונים יורשו להיפתח מחצות שבין שבת לראשון, ובכלל זאת חנויות הלבשה והנעלה. גם מרכזי ביג - מרכזי קניות שאינם מקורים שעד אתמול לא היו ברור אם מותר להם לפעול לפי התקנות - יוכלו להיפתח. כל זאת, בהתאם להקפדה על הכללים השונים, ובהם הריחוק החברתי, היגיינה ומספר מבקרים מקסימלי. יצוין כי חלק מבכירי רשתות הקמעונאות אמרו כי למרות ההקלות, הם לא יחזרו להפעיל חנויות עד שלא יקבלו פיצוי כספי מהמדינה.

המתכונת החדשה של פעילות המשק ()

מטפלים: על פי התקנות החדשות, שייכנסו כאמור לתוקף בחצות בין שבת לראשון, יותר למטפלים לעבוד באופן יחידני או עם אנשים באותו משק בית, ללא מגע, תוך שמירה על מרחק 2 מטרים, עטיית מסכות וחיטוי בין מטופל למטופל.

 

לימודי נהיגה וטסטים: ביום רביעי, ולאחר עימות בין שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' לבין מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, הודיעו המשרדים על מתווה שיאפשר לקיים לימודי נהיגה ומבחנים מעשיים. בין היתר נאסר על הימצאות של יותר משני אנשים ברכב ועל קיום מגע פיזי בין המורה/בוחן לתלמיד. שניהם צריכים לחבוש מסכה, ועל התלמיד גם ללבוש כפפות. ביניהם תוצב מחיצת ניילון.

 

אירועים מצומצמים: על פי תקנות שאושרו השבוע, מתאפשרת יציאה לברית (בהשתתפות עד 10 אנשים לכל היותר) או לחתונה (עד 19 אנשים) בשטח פתוח בלבד, ותוך שמירה מרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם. בנוסף מותרת יציאה למקווה נשים. למקווה גברים היא מותרת, ובלבד שבכל עת לא ישהו במתחם מעל לשלושה אנשים. בהלוויה מותרת הגעתם של עד 20 איש.

  ()
תפילה במקום ציבורי - מותרת. מניין בבני ברק

  ()

  ()

תפילות בשטח פתוח: מותרת תפילה בהשתתפות של עד 19 אנשים במרחק של עד 500 מטרים ממקום המגורים או ממקום העבודה בשטח פתוח תוך שמירה על מרחק של 2 מטרים לפחות בין אדם לאדם. תקנה זו אושרה בתחילת השבוע, לאחר שלפני כן נאסר כלל להתפלל במרחב הציבורי.

 

מקומות העבודה: למעשה, פרט לאלו שסגורים כי אסור להפעילם, מותרת פתיחת כל מקומות העבודה. גם מותרת הגעה לעתים של עד 100% מהעובדים - אם לאלו אין אפשרות לעבוד מהבית ותוך שמירה על כל כללי הריחוק החברתי.

 

הפגנות: מנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב דיבר על הצורך להגביל גודל של הפגנות ולדרוש אישור ותיאום מראש שלה עם המשטרה, וכך דרשו גם כמה מהשרים, אך בינתיים אין הגבלות שכאלה.

 

מה אסור? מה סגור?

מערכת החינוך: החינוך המיוחד פועל מהשבוע במגבלות של עד 3 ילדים לקבוצה, בכפוף להפרדה של רבע שעה בין קבוצה לקבוצה והקפדה על היגיינה. אבל כל היתר - משפחתונים, גני ילדים, בתי ספר, אוניברסיטאות - עדיין סגורים.

 

 

קניונים: כל החנויות במרחב הציבורי ייפתחו, פרט לחנויות בקניונים. אלו עדיין יישארו סגורים בתקופה הקרובה.

 

הגעה לחופים, לפארקים, לגני משחקים ולמתקני ספורט: למרות הביקורת על אכיפה משטרתית נגד גולשים בים, ועל אף רמיזות מנכ"ל משרד הבריאות כי בקרוב תותר פעילות של יחידים במרחב הציבורי, התקנות עדיין לא שונו.

 

יציאה למרחק של יותר מ-100 מטר: על פי התקנות הרשמיות, יציאה ממקום מגורים, של אדם אחד או של אנשים הגרים באותו מקום, מותרת לזמן קצר עד 100 מטרים ממקום המגורים. אבל במשטרה כבר אמרו השבוע כי לאחר פתיחת החנויות, תקנה זו הפכה לבלתי ניתנת לאכיפה.

 

פעילות ספורט ליותר מ-500 מטר: לפי התקנות שאושרו בתחילת השבוע, וטרם שונו, מותרת פעילות ספורט של יחיד, של יחיד עם אדם קבוע אחד בלבד, או של אנשים הגרים באותו מקום - אך רק למרחק של עד 500 מטרים ממקום המגורים. לספורטאים בענפים תחרותיים ניתן אישור חריג להתאמן.

פעילות גופנית: עד 500 מטר, ביחידים או בזוגות ()
פעילות גופנית: עד 500 מטר, ביחידים או בזוגות

ביקורים אצל חברים ומשפחה: על פי התקנות, שעדיין נותרו בעינן, לא מתאפשרת הליכה ושהות בבתים של אחרים (מעבר לשלוש משפחות הנמצאות בקשר קבוע לשם שמירה על הילדים).

 

חדרי כושר ומקומות בילוי: השר גלעד ארדן קרא בישיבת הממשלה לפתוח גם חדרי כושר, אך דרישתו לא התקבלה. גם מקומות הבילוי השונים סגורים כמובן, בין היתר עקב הקושי לשמור בהם על "ריחוק חברתי".

 

ניתוחים אסתטיים לא חיוניים: לפי התקנות מתחילת השבוע, חל איסור על רופא להפעיל מרפאה או חדר ניתוח לשם מתן טיפול המיועד לצורך אסתטי, אלא אם הטיפול נדרש לצורך בריאותי חיוני.

 

מה בנוגע לחובת עטיית מסכות?

על פי התיקון שאישרה הממשלה אתמול בבוקר, חובת חבישת המסכות חלה גם במרחב הציבורי (כלומר לא ניתן עוד להסתפק בנשיאת המסכה במקומות פתוחים מבלי לחבוש אותה). פטורים מהחובה הזו ילדים עד גיל 7, אלו שעוסקים בספורט ומי שיש לו סיבה רפואית ואישור על כך. החל מיום שני יינתן קנס של 200 שקל, ללא אזהרה מוקדמת, למי שלא יחבוש מסכה.

 

כמה אנשים יכולים לנסוע ברכב?

נסיעה ברכב פרטי תהיה עם 2 נוסעים בלבד (נוסע ונהג). עם זאת, אנשים הגרים באותו בית יכולים לנסוע ביחד בלי המגבלה הזו. בנוסף, ניתן לנסוע עם יותר משני נוסעים ברכב פרטי לצורך חיוני - כמו הסעת אדם לצורך רפואי, הסעת קטין בין הורים גרושים, הסעת קטין שהאחראי עליו נדרש לצורך חיוני או נסיעה לטיפול במסגרת רווחה, אך מומלץ להימנע מנסיעה של יותר מ-3 אנשים ברכב.

 

מה בנוגע לתחבורה ציבורית?

לפי מתווה הפשרת הפעילות בתחבורה הציבורית, אשר פורסם ביום ראשון השבוע, רכבת ישראל לא תשוב בשלב זה לפעילות, ותתוגבר פעילות קווי אוטובוס, בדגש על פעילות הקווים הפעילים. רק חלק קטן מהקווים שבוטלו יחזרו לפעול בשלב זה. במשרד התחבורה קבעו כי הפעלת הקווים מבוססת עדיין על צרכים חיוניים בלבד: אזורי תעסוקה, מרכולים ומרכזים רפואיים. הגדלת פעילות התחבורה הציבורית תיעשה על פי קצב חזרת העובדים למקומות העבודה.

 

באוטובוסים, השורה הראשונה שמאחורי הנהג תישאר ריקה מיושבים. לא יותר מאדם אחד ישב על ספסל, נוסעים עומדים צריכים לשמור על מרחק של 2 מטרים ביניהם. לפי התקנות, האחריות שלא לעלות על תחבורה ציבורית עם חום או עם שיעול או קושי בנשימה - היא על הנוסע. יש להקפיד על שטיפת ידיים לאחר כל נסיעה. החלונות יהיו פתוחים בעת הנסיעה. יש לאוורר את הרכב ולנקות משטחים לאחר כל נסיעה.

 

הנחיות מיוחדות

בנוסף להנחיות לכלל האוכלוסייה, הממשלה קיבלה החלטות הנוגעות לאזורים ספציפיים ולמועדים מסוימים:

 

יום הזיכרון: החל מערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה, ביום שני הקרוב, תיאסר מהשעה 16:00 יציאה מהבית לשם ביקור בבתי עלמין ואתרי הנצחה.

 

 

יום העצמאות: החל מהשעה 17:00 ביום שלישי, ערב יום העצמאות, ועד ליום רביעי בשעה 20:00, יוטל סגר על כל היישובים. יציאה מהבית תותר רק לצורך הצטיידות בתרופות ובמוצרים חיוניים וקבלת שירותים חיוניים, בתחום יישוב המגורים - אלא אם בתחום זה לא קיימים שירותים אלו, ואז ניתן לקבלם ביישוב סמוך. בימים אלו תופסק לחלוטין התחבורה הציבורית. לא תתאפשר רכישה של מזון במהלך ערב יום העצמאות ויום העצמאות עצמו. תתאפשר יציאה מהבית להתאווררות ופעילות גופנית בקרבת הבית (בהתאם לתקנות).

 

חודש הרמדאן: עד 3 במאי, ביישוב שמרבית תושביו מוסלמים וכן באזורים מסוימים בירושלים, לא ייפתחו עסקים וחנויות המקבלים קהל, מהשעה 18:00 ועד השעה 03:00 למחרת, למעט בתי מרקחת. עסקים יוכלו לפעול בשירות משלוחים בלבד.

 

אזורים מוגבלים: אמש החליטה הממשלה להכריז על כמה שכונות בבית שמש ובנתיבות כעל "אזורים מוגבלים", בשל זינוק במספר חולי הקורונה המאובחנים בהן. ההגבלות הללו יימשכו חמישה ימים, מיום ראשון הקרוב בשעה 06:00 ועד יום שישי. האזורים בנתיבות שעליהם הוטל סגר: שכונות נטעים ושלום בונייך, וכן הרחובות חזני, צבאן, הצאלה, ברוש, ביל"ו וגרשונוביץ. בבית שמש: השכונות נחלה ומנוחה וקריית בית שמש ב'. היום, יצוין, יפוג תוקפן של הגבלות דומות שהוטלו על היישובים הערביים דיר אל-אסד ובענה.


פורסם לראשונה 24/04/2020 23:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים