שתף קטע נבחר

צילום: AFP, מוטי קמחי

החזרת החינוך, פתיחת פארקים וקניונים: ההקלות הבאות על הפרק

ההקלות שאושרו ייכנסו לתוקף בחצות, וממחר יחל נתניהו בשיחות לגבי הקלות נוספות. בין הנושאים שיעלו לדיון: מתווה החזרת הגנים והכיתות הנמוכות, הקלות על בני גיל הזהב, הפעלת צימרים ופתיחת השווקים והגנים הלאומיים. זהו המודל להחזרת החינוך, שכולל אפשרות להפעלת צהרונים

 

 

לאחר שהממשלה אישרה אתמול הקלות נרחבות במשק , החל ממחר צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו לקיים דיונים נוספים בשאלת המשך ההקלות שיונהגו במשק החל מה-3 במאי - שבוע בדיוק לאחר תחילת יישום ההקלות הקרובות. בין הנושאים שיידונו במהלך השבוע הבא: החזרת גני הילדים והכיתות הנמוכות; פתיחת קניונים; פארקים והפעלת צימרים; והקלות על בני גיל הזהב שעדיין מבודדים בבתים. בנוסף ידונו השרים אם לפתוח את השווקים ובאיזה תנאים, וכן בשאלה אם לפתוח הגנים הלאומיים.

 

ההתמודדות עם נגיף הקורונה - כתבות נוספות

הקשישים כבר חודש בהסגר: "הבדידות מסוכנת מהקורונה"

שילוב של אובר ומוביט: שינויי הקורונה בצה"ל שיחסכו מיליונים

בבתי הספר בגרמניה מסתגלים לשגרה חדשה

 

מחר יתקיים דיון מקצועי בבקשת משרדי החינוך והאוצר לחדש את הלימודים בבתי הספר לאחר יום העצמאות, ביום ראשון ה-3 במאי. משרדי הביטחון והכלכלה תומכים בפתיחת מוסדות החינוך מיד לאחר חג העצמאות באופן מדורג, מתוך הכרה שמהלך זה מהווה מרכיב קריטי בהנעת הכלכלה ושיקום המשק.

 

מודל ההפעלה כולל שילוב למידה פיזית תוך פיצול הכיתות לשתי קבוצות אורגניות עם צוות אורגני ובממוצע בכל קבוצה 15 תלמידים. תתקיים למידה לסירוגין ולא בכל ימות השבוע, ובנוסף תיבחן אפשרות להפעלת הצהרונים באותה מתכונת עד השעה 16:00. לפי המתווה, תלמידי כיתות ד' עד י' ימשיכו בלמידה מרחוק, ותלמידי כיתות י"א – י"ב הניגשים לבגרויות יגיעו לבתי הספר למרתונים בקבוצות של 10 תלמידים לפי סדר עדיפות לנוער בסיכון , עולים חדשים ותלמידי חינוך מיוחד. בחינות הבגרות יתקיימו בחודשים יוני יולי ויערכו בקבוצות של עד 15 תלמידים.

תלמידים מורים בית ספר תיכון פרייהר-ווום-שטיין בון גרמניה קורונה (צילום: רויטרס)
בית ספר בגרמניה. גם בישראל יחזרו ללימודים?(צילום: רויטרס)

מספרה בראשון לציון ()
נערכים להקלות: מספרה בראשון לציון

המתכונת החדשה של פעילות המשק ()
 

שר החינוך רפי פרץ ועוד שורה של שרים דחפו במהלך ישיבת הממשלה אתמול להחזיר לימודים בכיתות קטנות בגני הילדים ובתי הספר היסודים, וזאת כדי לאפשר את חזרת ההורים לעבודה. שר הביטחון נפתלי בנט אמר שחייבים לשחרר את מערכת החינוך ובפרט את גני הילדים וכיתות א' עד ג'. "ללא חזרה ללימודים ההורים לא יוכלו לחזור לעבודה", אמר בנט.

 

נתניהו אתמול: "זה לא הזמן לדון בפתיחת מערכת החינוך"  

בין נתניהו לבנט פרץ אתמול עימות בנושא, כאשר לדברי שרים בנט הרים את קולו על נתניהו ואמר לו: "חייבים להחליט היום על מה דנים בשבוע הבא". נתניהו השתיק אותו ואמר: "אתה יכול לצעוק ולדרוש, אבל אני זה שמחליט". נתניהו סירב לדון על פתיחת מערכת החינוך ואמר שזה לא הזמן. בנט התעקש שצריכים לדון עכשיו ואי אפשר לדחות כל פעם. נתניהו קטע את בנט ואמר: "זה לא הזמן לפתוח את מערכת החינוך, נקיים דיונים בעוד שבוע".

 

בנט השיב: "חייבים לדון עכשיו. אי אפשר לדחות כל פעם". נתניהו: "אפשר. אתה תראה שאפשר". בנט: "אז אפשר להצביע נגד". נתניהו: "אז תצביע נגד". בנט: "בכל פעם שאומרים נדון לא דנים ולא מחליטים. זה עניין בוער". נתניהו הבהיר שמדובר בנושא גדול שצריך להקדיש לו דיון מיוחד: "אז נדון בראשון הקרוב, מקסימום ביום שני. רק אל תחשבו שזה שיש דיון זה אומר שיש שחרור של מערכת החינוך. מנהיגים זרים שדיברתי איתם אמרו שהם זהירים בנושא החינוך כי זה הדבר האחרון שהם משחררים". בסופו של דבר, בנט הצביע בעד.

נפתלי בנט ובנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי)
נפתלי בנט ובנימין נתניהו. עימות בישיבה(צילום: אלכס קולומויסקי)

בעמדתו של בנט תמכו שורה של שרים. השר לביטחון פנים גלעד ארדן גם דיבר על הצורך לבטל את מגבלת ה-100 מטרים (כללית) ו-500 מטרים (לעשיית ספורט) וגם לבטל את איסור השהייה בגנים ציבוריים ופארקים. "לא ייתכן שפותחים את כל החנויות ברחוב, אבל לא מאפשרים לילדים להתאוורר בגינה הציבורית ובפארק בעיר. למה? הרי הילדים לא חשופים לסיכון. אפשר לדרוש לחטא את מתקני הגינה הציבורית", אמר ארדן.

 

"אפשר לסמוך גם על בעלי חדרי כושר"

ארדן הוסיף: "זו גזירה שאי אפשר להמשיך לעמוד בה. זה כבר לא משנה את 'האווירה' כי פתחנו את כל החנויות חוץ מהקניונים. מה שיקרה זה שהורים ייקחו את ילדיהם לחנויות ויותר אנשים ייחשפו להדבקה מהילדים בתוך החנויות ולידן". לעמדתו בעניין ביטול מגבלות ה-100 וה-500 מטר הצטרפו שרים נוספים, ובהם אופיר אקוניס, מירי רגב, יפעת שאשא ביטון, בנט ואחרים. ארדן ביקש גם לפתוח חדרי כושר. לדבריו, אם אפשר לסמוך על חברות גדולות ועל בעלי עסקים שישמרו על הגבלות "הריחוק החברתי", אז אפשר גם לסמוך על בעלי חדרי כושר.

 

 

ראש הממשלה נתניהו ושר הפנים אריה דרעי התנגדו בתוקף לביטול מגבלת ה-100 וה-500 בשל החשש להתקהלויות ברמדאן, והמגבלה נותרה בעינה. נתניהו נשמע זהיר מאוד בעניין הזה ואמר: "צריך בכלל לחכות ולראות מה יהיה". השרים התרשמו כי המגבלה נשארת כדי לא להעביר מסר לציבור של שחרור מוחלט של הרסן, הגם שיש חוסר היגיון במגבלה הזו, בשעה שאנשים יכולים לנסוע קילומטרים מהבית לקניות במרכזי ביג או לחנויות רחוב, בזמן שנאסר עליהם להתרחק מהבית יותר מ-100 מטרים.

 

במהלך הישיבה דרש שר התיירות יריב לוין לאפשר את פתיחת הצימרים. "אנחנו מאפשרים ספרים וקוסמטיקאיות, מה הבעיה עם הצימרים? אני כבר שבועיים מנסה לדבר עם משרד הבריאות על זה והם לא מחזירים לי טלפון. רק מי שצועק כאן מקבל משהו". נתניהו קטע את לוין ואמר: "נדבר על זה אחרי החג. שלא נשדר לציבור שהכל בסדר לפני הרמדאן ויום העצמאות. בעוד שבועיים נהיה יותר חכמים ונכין חבילת שחרורים נוספת". לוין לא קיבל את הדברים ואמר: "צריך להחליט עכשיו. למה לחכות". שר הכלכלה אלי כהן תמך בלוין ואמר שהצימרים יכולים להוות נקודת אור לפתיחת בתי המלון בהמשך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים