שתף קטע נבחר

נתניהו: "בעוד כמה חודשים נקיים התחייבות טראמפ להחלת ריבונות"

ראש הממשלה נאם באירוע אוונגליסטי ואמר: "הנשיא טראמפ התחייב להכיר בריבונות ישראל על ההתנחלויות היהודיות ובבקעת הירדן. אני בטוח שההבטחה הזאת תקוים תוך כמה חודשים". לפי ההסכם עם גנץ, נתניהו יוכל לקדם את החלת הריבונות מ-1 ביולי

ראש הממשלה בנימין נתניהו אומר כי סיפוח שטחי יהודה ושומרון קרוב: "הנשיא טראמפ התחייב להכיר בריבונות ישראל על ההתנחלויות היהודיות ובבקעת הירדן. בעוד כמה חודשים מהיום אני בטוח שההבטחה הזאת תקוים ונוכל לחגוג עוד רגע היסטורי בהיסטוריה של הציונות", אמר בנאום באירוע אוונגליסטי לציון 100 שנה לוועידת סן רמו.

 

החלטת סן רמו (1920) היא מסמך משפטי שחתומות עליו מעצמות-על המכירות יחד באופן בינלאומי בזכותו של העם היהודי לחדש את ביתו הלאומי בארץ ישראל לאחר הצהרת בלפור. להסכם זה תוקף עד היום מבחינת החוק הבינלאומי מפני שעם הקמת האו"ם (1945), הסכם סן רמו הוכר, אושרר, והוחל עליו רציפות ומתוך כך חשיבתו. 

3084 ()
בנימין נתניהו. יהיה סיפוח בעוד כמה חודשים?

 

על פי ההסכם שנחתם לפני שבוע בין בנימין נתניהו ובני גנץ להקמת ממשלה, סוגיית החלת הריבונות על חלקים ביהודה ושומרון תוכל לעלות לדיון בקבינט ובממשלה ולאישור בממשלה ובכנסת החל מה-1 ביולי.

 

גנץ הצליח להכניס סעיף להסכם לפיו בכל סוגיית הריבונות ותוכנית טראמפ "ראש הממשלה וראש הממשלה החלופי יפעלו בהסכמה מלאה של ארה"ב, לרבות לעניין המפות מול האמריקנים ובהידברות בינלאומית בנושא. כל זאת תוך חתירה לשמירה על האינטרסים הביטחוניים והאסטרטגיים של מדינת ישראל ובהם הצורך בשמירה על היציבות האזורית, שמירה על הסכמי השלום וחתירה להסכמי שלום עתידיים". 

 

חתימה על ממשלת אחדות ()
נתניהו וגנץ חותמים על ההסכם

 

הניסוח מתייחס לשאלת סיפוח בקעת הירדן, משום שהחשש בכחול לבן שסיפוח שכזה יגרום למשבר חריף ביחסים עם ירדן ואף לביטול הסכם השלום. גנץ רצה להבטיח בהסכם שלא יהיו צעדים נמהרים מצידו של נתניהו שיגרמו למשבר ביחסים עם ירדן. 

 

מאמציו של נתניהו להחלת ריבונות על בקעת הירדן וההתנחלויות ביהודה ושומרון עוד לפני הבחירות נכשלו בשל התנגדות הבית הלבן שהתנה את הסיפוח בכך שוועדה משותפת תגיע להסכמה על המפות כדי לוודא שהיישובים שעליהם תחיל ישראל ריבונות לא יגזלו משטח המדינה הפלסטינית. 

 

הוועדה המשותפת כבר החלה בעבודת המיפוי שלה אך עצרה בשל משבר הקורונה. ראשי מערכת הביטחון הזהירו שסיפוח בקעת הירדן עלול להביא לביטול הסכם השלום עם ירדן. גורם ביהודה ושומרון אמר כי "המערכה רק החלה, לא בטוח שנסכים לקבל ריבונות על פי מתווה טראמפ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים