שתף קטע נבחר

צילום: נדב אבס, יריב כץ

מהערב: איסור הגעה לבתי העלמין. מחרתיים: סגר יום העצמאות

החל מהשעה 16:00 ייכנסו לתוקפן ההגבלות שימנעו התקהלויות בחלקות הצבאיות ובאנדרטאות הזיכרון. מחר בשעה 17:00 תיפסק התחבורה הציבורית עד יום רביעי בערב - והיציאה מהבתים תתאפשר רק במקרים חיוניים. חובה לעטות מסכות - אך האכיפה תתחיל בחמישי. לוח הזמנים של התקנות

 

יום הזיכרון חללי מערכות ישראל בית עלמין צבאי הר הרצל  צה
הר הרצל, אתמול(צילום: AFP)
 

לצד חובת עטיית המסכות, ביום שישי האחרון אישרה הממשלה שורת הקלות משמעותיות למשק - אך החל מהערב (שני) ייתווספו הנחיות לרגל יום הזיכרון שייכנס בשעה 20:00 ויום העצמאות שיחול מחרתיים.

 

הממשלה אישרה למשפחות השכולות ולקרובי החללים ונפגעי פעולות האיבה להגיע לבתי העלמין ולאתרי ההנצחה עד השעה 16:00, וקבעה כי טקסי הזיכרון ייערכו ללא קהל. נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, הוחרג מהתקנות על-מנת להשתתף בטקס הזיכרון בכותל המערבי.

 

מה מותר, מה סגור. עושים סדר בהנחיות החדשות

 

הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס אתמול להגבלות שעוררו סערה ציבורית - ובקרב המשפחות השכולות במיוחד - ואמר כי "ההחלטה על הסגר קשה מאוד, אבל היא מוצדקת וחשוב לכבד אותה. המרחק לא מונע קרבה או הזדהות עמוקה עם הצער, וגם בתקופה מיוחדת זו, נעשה הכל כדי להישאר משענת יציבה".

 

  ()
  

כוכבי אמר במהלך הטקס להנחת דגלוני ישראל על קברי החללים כי "גם השנה יבקרו מפקדי צה"ל וחייליו כל חלקה וכל קבר, יניחו עליהם דגל ישראל המעוטר בסרט שחור, ויעמדו דום על מנת להתייחד עם יקיריכן. אלפי הדגלים שיונחו על קברי הנופלים, יהפכו למגש המסמל את המחיר הכבד שמשימת ההגנה על מדינת ישראל גובה מאיתנו".

 

 

 
ממחר בשעה 17:00 ועד ליום רביעי בשעה 20:00, ניתן יהיה לצאת מהבית רק לצורכי הצטיידות בתרופות ובמוצרים חיוניים בתחום עיר או יישוב המגורים - והתחבורה הציבורית תיפסק לחלוטין. במשרד הבריאות הדגישו כי חגיגות העצמאות יתאפשרו אך ורק בבתים - ולא תאפשר רכישה של מזון בערב יום העצמאות ובחג עצמו. כן תתאפשר יציאה מהבית להתאווררות ברדיוס של 100 מטרים, ופעילות גופנית למרחק של עד 500 מטר שבמהלכה אין חובה לעטות מסכה. הרחצה בים עדיין אסורה.
 
המטס בתל אביב (צילום: רויטרס)
השנה - חגיגות עצמאות בבית(צילום: רויטרס)

לפי הנחיות משרד הבריאות, מהיום כל אזרח מחויב לעטות את המסכה ביציאה מהבית, מלבד ילדים מתחת לגיל 7, ואנשים בעלי מוגבלויות נפשיות, שכליות או רפואיות שמקשות באופן משמעותי על השימוש במסכה. יצוין כי מי ששוהה לבדו ברכב או מבנה אינו חייב לעטות מסכה, וכך גם במהלך שהות עם בני ביתו.

 

עם זאת, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן שוחח עם ממלא מקום המפכ"ל, וביקש להתחיל לאכוף את התקנה רק לאחר יום העצמאות כדי לתת לציבור להתרגל להגבלה החדשה. הקנס המיועד למי שיפר את ההוראה - 200 שקל גם ללא אזהרה מוקדמת.

 

 

הנסיעה בכלי רכב תתאפשר רק עם נוסע נוסף אחד מלבד הנהג, אך ניתן גם יותר במקרה של נסיעה עם בני הבית. בהנחיות המשרד נכתב כי יתאפשר לנסוע עם יותר משני נוסעים גם במקרים רפואיים או בהסעת קטינים בין הורים גרושים, אך מומלץ להימנע מנסיעה של יותר מ-3 בני אדם ברכב אחד.  

 

כבר במוצאי שבת הוחלט לפתוח את חנויות הרחוב ואת המספרות ומכוני היופי - תוך הגבלות "התו הסגול", שדורשות בין היתר לערוך תשאול ללקוחות בכניסה. בעלי העסקים נדרשים להגביל את מספר הלקוחות בכל קופה בהתאם לשטח המקום, וכן לסמן מקומות עמידה כדי לשמור על מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם.

 

העסקים היחידים שהורשו לעבוד בתוך קניונים הם בתי מרקחת, חנויות פארם, סופרמרקטים וחנויות למכירת מזון - אך לא תהיה אפשרות לשבת במקום. חדרי כושר, בריכות שחיה ואתרי בילוי - החל מברים ועד לשמורות טבע - יישארו סגורים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
טקס הנחת דגלוני ישראל בהר הרצל
צילום: רויטרס
מומלצים