שתף קטע נבחר

ריבלין פנה למשפחות השכולות: "השנה לא נוכל לחבק אתכן"

הטקס הממלכתי ליום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה נערך מול רחבת הכותל הריקה. "השנה אתם לבד בחדרים, לא נוכל לאמץ אתכם לליבנו כשהצפירה מפלחת את השקט", אמר הנשיא בהתייחסו להגבלות הקורונה. הרמטכ"ל כוכבי: "אלה ימים מורכבים. זו תקופה שמבליטה את קדושת החיים"

 

 

 

מתייחדים עם זכר הנופלים: אמש (ב') ב-20:00 נשמעה צפירת דומייה בת דקה. ולאחריה נאמו נשיא המדינה ראובן ריבלין והרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי בכותל המערבי בירושלים בטקס הממלכתי שפתח את אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה. הטקס התקיים במתכונת מצומצמת וללא קהל.

 

טקס יום הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל ברחבת הכותל בירושלים (צילום: סנטרל הפקות)
טקס יום הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל ברחבת הכותל בירושלים(צילום: סנטרל הפקות)
 

טקס יום הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל ברחבת הכותל בירושלים (צילום: סנטרל הפקות)
הנשיא ראובן ריבלין והרמטכ"ל אביב כוכבי מגיעים עם מסכות(צילום: סנטרל הפקות)

הנשיא ריבלין פנה בנאומו למשפחות השכולות ואמר: "השנה אתם לבד בחדרים. איננו יכולים להגיע אל בתיכם, איננו יכולים לעמוד לצדכם בחלקות הצבאיות. איננו יכולים לחבק אתכם, לאמץ אתכם לליבנו כשהצפירה מפלחת את השקט, קורעת את הלב. מי שפגש אתכם הורים, אחיות, אחים, בנות ובני זוג, סבתות וסבים, ברגעים הקשים של השבעה, של השלושים, של השנה הראשונה, וגם אחריה, שמע את השאלות הגדולות: איך ממשיכים מכאן, לאן ממשיכים מכאן. למה, למה להמשיך מכאן. "בחרו בחיים" ביקשנו, התחננו כולנו.

 

"החיים המשיכו לפעום בחוץ, מכעיסים, מהירים. ואתם, בכל יום, נלחמים למען החיים. מלמדים את הגוף פעולות חיים מובנות מאליהן: להתעורר ולקום מהמיטה. ללעוס הברות ומילים זו אל זו עד שיהפכו למשפטים, לדיבור. לצאת החוצה, להיכנס למכונית או לעלות על אוטובוס. להיות בחברת אנשים, להירדם בלילה, לישון. והנה באה עלינו תקופת המגפה, ופתאום נדמה שהעולם מסתובב לאט יותר. בידוד כזה, ימים שכאלה, מציפים אצל כולנו את מה שיש. אבל הם מציפים עוד יותר, אני יודע, את מי שאינו. הם מציפים עוד יותר, את החלל, את הגעגוע, את הכאב".

 

 

טקס יום הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל ברחבת הכותל בירושלים (צילום: סנטרל הפקות)
הנשיא ריבלין(צילום: סנטרל הפקות)

ריבלין הוסיף: "אני יודע משפחות אהובות, כי אתן לא צריכות את יום הזיכרון כדי לזכור. לכן יש הרי עוד כל כך הרבה ימים, עוד כל כך הרבה לילות, כל השנה. היום הזה הוא בשבילנו. כדי שנוכל ולו לרגע, להכיר את הפנים והשמות, החיים והסיפורים של בני ובנות הארץ הזו, של האהובים שלכם. כדי שנזכור ונזכיר את שתי ההבטחות העומדות בבסיסה של הברית הישראלית, לבנות בזיעת אפנו חיים ראויים, שקטים ובטוחים לילדינו, ולהחזיר אותם הביתה בכל מחיר, גם אם לא שבו מן הקרב. השנה לא נוכל לבכות יחד, השנה לא נוכל להביט בעיניכם, אבל נזכור את שתי ההבטחות האלה. נזכור ונזכיר, ונרגיש היטב, גם השנה, את המחיר הבלתי נתפס שנכפה עלינו על מנת שהבטחות אלה יקוימו".

אנשים עומדים ב צפירה  (צילום: מוטי קמחי)
עומדים בצפירה בכיכר רבין בת"א (צילום: מוטי קמחי)

הרמטכ"ל אביב כוכבי שנאם לאחר ריבלין אמר: "רחבת הכותל כמעט ריקה מאדם, אבל לנגד עיניי עם ישראל שעליו נשבעו להגן, כל חיילי צה"ל בעבר ובהווה, ובשורות הראשונות עצובים ועצורים בני המשפחות השכולות. אלו ימים מורכבים, המביאים עימם דאגה וחשש, הנובעים מהסכנה שמרחפת. תקופת משבר כמו תקופת מלחמה, דוחקת את הטפל והשולי, ומבליטה את החשוב, את הערכי, ואת קדושת החיים".

 

"עבור מפקדי צה"ל וחייליו, החשוב, הערכי וערך החיים הם המהות כל הזמן, הנובעים מייעודנו: השמירה על ריבונות המדינה ועל ביטחון אזרחיה. משפחות יקרות, גם כעת, למרות המרחק, כל עם ישראל ביחד איתכן, באמצעות כל סוגי המסכים. איש איש בביתו, עוצר, מזדהה ומקדיש זמן לזיכרון הבנים והבנות".

 

טקס יום הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל ברחבת הכותל בירושלים (צילום: סנטרל הפקות)
הרמטכ"ל אביב כוכבי(צילום: סנטרל הפקות)

הרמטכ"ל הוסיף: "בכל מקום שאליו הגיעו יחידות צה"ל, הונף דגל המדינה, וחיים וקהילה החלו להתפתח. אבל היום, הדגל משפיל קומה לזכר הנופלים, ומזכיר לכולנו שהכאב העצום שאתם, בני המשפחה, חשים, הוא כאב החירות, וכאב העצמאות שיש למדינת ישראל. ומחר הדגל יתרומם לראש התורן. כל חוט כחול שרקום בו מייצג אחד – משמונה עשר אלף חמש מאות שישים ואחד חיילי צה"ל ומפקדיו, שבמותם אפשרו לנו חיים בטוחים במדינת ישראל".

 

23,816 חללים נפלו במערכות ישראל מאז 1860, תקופת ראשית הציונות. בפיגועי טרור נרצחו מאז 4,166 בני אדם. מיום הזיכרון אשתקד נוספו 42 למניין הנופלים ונפטרו 33 נכי צה"ל, שגם הם מוכרים כחללי המערכות.

 

 

קיר יזכור בקיבוץ נירים בערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל (צילום: בראל אפרים)
קיר יזכור בקיבוץ נירים(צילום: בראל אפרים)

בניין עיריית תל אביב מואר בדגל ישראל בערב יום הזיכרון (צילום: מוטי קמחי)
בניין עיריית תל אביב מואר בדגל ישראל(צילום: מוטי קמחי)

יום הזיכרון קריית שאול תל אביב (צילום: AP)
בית העלמין קריית שאול בתל אביב(צילום: AP)
 
בתי העלמין הצבאיים ואתרי ההנצחה בכל רחבי הארץ נחסמו אתמול ב-16:00 לכניסת מבקרים, עקב תקנות החירום שעליהן החליטה הממשלה כדי למנוע התקהלות. במסגרת התקנות, עד צאת יום הזיכרון לא ניתן לבקר בבית קברות צבאי, בחלקה צבאית או בקבר צבאי שמצוי בבית קברות אזרחי ולא תתאפשר הגעה לאתרי הנצחה ובתי "יד לבנים".

 

המשטרה התפרסה במתכונת מוגברת בצירים הסמוכים לבתי העלמין ואתרי ההנצחה על מנת למנוע התקהלות המונית. ברקע הזעם בקרב משפחות שכולות, הונחו השוטרים להתמקד בפעילות מניעה והסברה. במשטרה קראו לציבור להישמע להוראות משרד הבריאות ולקיימן במלואן.

 

 

 

בנוסף, במהלך תקדימי של פיקוד העורף, מטפלים של עמותת נט"ל הצטרפו אתמול למוקד 104 של פיקוד העורף, לתת מענה רגשי למשפחות שכולות שיתקשרו על רקע התסכול הנובע מחוסר יכולתן יכולות לעלות לבתי העלמין השנה. זו הפעם הראשונה שמוכנסים גורמים אזרחיים למוקד הארצי של פיקוד העורף. המטפלים יישבו לצד החיילים, יקבלו שיחות מתוך הערכה לקושי נפשי מצד חלק מהפונים למוקד.

 

בית העלמין הצבאי בהר הרצל ביום הזיכרון (צילום: AFP)
בית העלמין הצבאי. המשפחות הגיע לפני הסגירה(צילום: AFP)

בית העלמין קריית שאול בתל אביב בערב יום הזיכרון (צילום: AP)
יום זיכרון בצל הקורונה. קריית שאול(צילום: AP)

בית העלמין קריית שאול בתל אביב בערב יום הזיכרון (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

בית עלמין בתל אביב (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

שר הביטחון, נפתלי בנט, ביקר אתמול בהר הרצל, מלווה בסמנכ"ל וראש אגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון, אריה מועלם. השר פגש את תמי שלח, יו"ר ארגון אלמנות ויתומי צה"ל ושוחח עם משפחות שכולות.

 

"אנחנו נמצאים בערב יום הזיכרון ועדיין הרבה מאוד משפחות וחברים מגיעים לבקר את הנופלים, יש חיילים ומפקדים נפלאים שמדברים איתם, זה קורה כבר מיום חמישי שעבר", אמר בנט. "השנה זה שונה, השנה יום הזיכרון בעצם מתפרס על פני כמעט שבוע, ואני רוצה להודות לחיילים המופלאים שנמצאים פה ובכל בתי העלמין, ולומר למשפחות שאני אוהב אתכן מאוד מאוד ומצטער שהשנה לא התאפשר לעלות ביום הזיכרון עצמו. אני רק מבטיח שלא עשינו את זה מרוע, אלא מרצון אמיתי לשמור עליכן".

  ()

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו קיימו אמש מפגש מרחוק עם אחים שכולים במסגרת המיזם "מתחברים וזוכרים". בשיחה השתתפו אליסף פרץ ששכל את שני אחיו אוריאל פרץ ז"ל ואלירז פרץ ז"ל, איילת גומז ששכלה את אחיה דניאל (דני) גומז ז"ל ונטע באלוה ששכלה את אחיה נדב באלוה ז"ל.

 

ראש הממשלה נתניהו אמר בשיחה: "אני מקדיש לזה זמן כל יום, ואין יום שזה לא קורה ושאני לא חושב על אחי יוני. אני נזכר בו, אני חושב מה הוא היה אומר, מה היה עושה, כל מי שנמצא במעגל הזה. אנחנו באותו מעגל בדיוק, וצריך לשאוב ממנו כוח, לא ייאוש - כוח. זה לא קל, כי בהתחלה זה רק ייאוש ובהדרגה זה יכול להפוך לכוח ולהרבה תקווה".

 

האחים סיפרו על הזיכרונות שמלווים אותם מאחיהם, על סיפורי ילדות משותפים, רגע ההודעה על האובדן וההתמודדות עם השכול. אליסף פרץ אמר שהשנה, עם מגבלות הקורונה, 'נחסכת' ממשפחתו הדילמה הקשה בבחירת הקבר אותו יבקרו ראשון ביום הזיכרון. נטע באלוה שיתפה בזיכרונות המשותפים שלה עם אחיה בילדותה וסיפרה כי נדב ז"ל משמש לה תמיד כסמן דרך בחיים. איילת גומז סיפרה על הרגע בו התבשרה על אובדן אחיה והעירה את הוריה כדי לבשר להם את הבשורה המרה, וכן שיתפה בגעגוע שמלווה אותה לאורך השנים.

 

בית העלמין קריית שאול בתל אביב בערב יום הזיכרון (צילום: AP)
בית העלמין קריית שאול בתל אביב(צילום: AP)

היום בשעה 11:00 תישמע צפירת דומייה למשך שתי דקות, ולאחריה יתחיל טקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל בהר הרצל. ב-13:00 ייערך בהר הרצל ללא קהל טקס האזכרה הממלכתי לזכר נפגעי פעולות האיבה בארץ ובחו"ל. בשעה 16:00 יתקיים טקס האזכרה הממלכתי לחללי המחתרות ולעולי הגרדום, אף הוא ללא קהל.

 

מהיום ב-17:00, ערב יום העצמאות, עד מחר ב-20:00, ניתן יהיה לצאת מהבית רק לצורכי הצטיידות בתרופות ובמוצרים חיוניים בתחום עיר או יישוב המגורים - והתחבורה הציבורית תיפסק לחלוטין. במשרד הבריאות הדגישו כי חגיגות העצמאות יתאפשרו אך ורק בבתים - ולא תתאפשר רכישה של מזון בערב יום העצמאות ובחג עצמו.

 

כן תתאפשר יציאה מהבית להתאווררות ברדיוס של 100 מטרים, ופעילות גופנית למרחק של עד 500 מטר שבמהלכה אין חובה לעטות מסכה. הרחצה בים עדיין אסורה.

 

 


פורסם לראשונה 27/04/2020 19:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סנטרל הפקות
הנשיא ראובן ריבלין ברחבת הכותל
צילום: סנטרל הפקות
מומלצים