שתף קטע נבחר

המנחה סירבה להגיש את פרס ישראל לרב שאמר ש"הומואים הם נכים"

מנחת טקס פרסי ישראל שרון כידון סירבה להעניק לרב יעקב אריאל את הפרס בתחום הספרות התורנית בשל התבטאויותיו נגד קהילת הלהט"ב - והמארגנים פטרו אותה מכך: "מכבדת את פסיקת בג"ץ, אבל מתנגדת לאמירות פוגעניות"

הרב יעקב אריאל שרון כידון (צילום: יואב דודקביץ, יובל חן)
קיבל את הפרס מאדם אחר. הרב יעקב אריאל ושרון כידון(צילום: יואב דודקביץ, יובל חן)

מנחת טקס הענקת פרסי ישראל, שרון כידון, סירבה להגיש את הפרס לרב יעקב אריאל - בשל התבטאויותיו הפוגעניות נגד קהילת הלהט"ב. על פי תוכנית הטקס, כידון אמורה הייתה להעניק לאריאל בעצמה את הפרס בתחום הספרות התורנית ולראיין אותו, אך היא סיכמה עם המארגנים כי יִפְטרו אותה מכך. בשל מגבלות הקורונה, הטקס צולם ללא קהל וישודר ביום רביעי בערב, מוצאי יום העצמאות.

 

 

כידון הסבירה היום (ב') את החלטתה בציוץ בחשבון הטוויטר שלה: "אני מכבדת את פסיקת בג"ץ שקבעה כי אמירותיו של הרב אריאל לגבי להט"ב חוסות תחת חופש הביטוי, ועם זאת עודני מתנגדת לאמירות פוגעניות נגד חלק נרחב מהעם שלנו. במהלך העבודה על הטקס יידעתי את הגורמים המוסמכים והחלטנו לכבד את המעמד החגיגי בכך שלא אני אשוחח עם הרב אריאל אישית".

 

הילה פאר, יו"ר האגודה למען הלהט"ב, שבג"ץ דחה אתמול את עתירתה נגד הענקת הפרס לאריאל, אמרה בתגובה: "גאים וגאות בכידון, שבחרה לצאת בקול ברור, ערכי ואמיץ ולא לתת לגיטימציה לאמירות שמכשירות שנאה והסתה נגד אוכלוסייה שלמה. לכולנו מותר לומר את דעתנו אך אסור ששיח פוגעני, מסית ואלים יהפוך ללגיטימי בנחלת הכלל ובשיח הציבורי".

 

שופטי בג"ץ קבעו בפסק הדין בנוגע להענקת הפרס לאריאל כי "אין חולק שהישגיו המקצועיים ראויים לציון, ואילו התבטאויותיו החמורות נגד קהילת הלהט"ב מוגנות על ידי חופש הביטוי ואינן רלוונטיות להמלצתה של ועדת השופטים להעניק לו את פרס ישראל בתחום הספרות התורנית".

יעקב אריאל (צילום: יואב דודקביץ  )
סירב לחזור בו מדבריו. הרב אריאל עם השר בנט(צילום: יואב דודקביץ )

בעת שכיהן כרב העיר רמת גן, פסק אריאל כי עדיף לא להשכיר דירת מגורים לזוג לסביות, המתכוונות "להתגורר בה בחטא ולעשות בה עבירות דתיות בתחום המיני".

 

ב-2016 אמר בכנס רמלה כי אנשי קהילת הלהט"ב הם "נכים שסובלים מבעיה אמיתית שאותה יש לפתור באמצעות טיפולים נפשיים ותרופתיים". הוא הוסיף: "התפקיד שלנו הוא לחזק את המשפחה. משפחה נורמטיבית זה אבא ואימא וילדים. משפחה לא נורמטיבית היא לא משפחה מסודרת ותקינה. יש לה בעיות פסיכולוגיות ואחרות".

 

"אין מקום למצעדי גאווה", הוסיף. "על מה הם גאים? צריך לרחם עליהם. כשאין לאדם קשר טבעי לבן המין האחר זאת נכות. שהדבר יהיה ברור - להקים משפחה נורמטיבית הוא לא יכול. אז שהנכים צריכים טיפול, צריכים עזרה – כל זה נכון, אבל גאווה? מה הגאווה של נכים?".

 

בחודש פברואר האחרון, אמר הרב אריאל ל-ynet כי אינו מוכן לחזור בו מדבריו. עם זאת, הוא הדגיש כי הוא אוהב ומכבד כל אדם - ואף סייע לעשרות הומואים שנקרעו בין משיכתם המינית לבין אמונתם הדתית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ
אמירות קשות נגד להט"ב. הרב אריאל
צילום: יואב דודקביץ
מומלצים