שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

מדהים: חזנים מכל העולם בתפילה לשלום המדינה

19 חזנים מובילים - חרדים, דתיים וגם שאינם חובשי כיפה - משלוש יבשות שונות, חברו באופן נדיר לתפילה לשלום המדינה. בין המשתתפים, גם מלחין התפילה עצמו, החזן הבינלאומי סול זים: "אנחנו מחכים ששערי בית הכנסת יפתחו". צפו בבכורה

 

את "התפילה לשלום המדינה" נוהגים לבצע כמעט בכל יום העצמאות, אך עקב החשש מהדבקה וההגבלות השונות בשל נגיף הקורונה השנה, רבים נמנעים מהשתתפות באירועים אלו. מוטי הספרי (47), מייסד ומנכ"ל אתר "JVocals.com" המחבר בין חזנים, זמרים ולהקות, לבין קהילות יהודיות בעולם, הצליח למצוא פיתרון לפחד – ולבצע את התפילה באמצעות אפליקציית "זום".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

"הקורונה שמפרידה בינינו יכול גם לחבר אותנו", הוא אומר בריאיון ל-ynet, "יצרנו חיבור של 19 חזנים מישראל, ארה"ב ורוסיה שמבצעים את 'התפילה לשלום המדינה', בלחן המפורסם של סול זים". הוא עצמו, אגב, נוטל חלק בקליפ המיוחד. 

 

עוד תרבות בערוץ היהדות :

 

למעשה, הנוסח הראשון של "התפילה לשלום המדינה", נכתב עוד לפני תקומתה. את הבסיס לנוסח המוכר כתב הרב הראשי האשכנזי הראשון, יצחק אייזיק הלוי הרצוג, ששלח את הטקסט למקצה שיפורים אל הרב הספרדי הראשי בן ציון חי עוזיאל ולסופר ש"י עגנון.

 

התפילה עברה כ-60 שינויים וגלגולים ולנוסח התפילה הצבאי היא הוכנסה רק בשנות ה-60. הציבור החרדי מסרב עד היום להכניס אותה לסידור, למרות שהחובה ההלכתית להתפלל לשלום המלכות מתועדת כבר יותר מ-2,000 שנים. לתפילה הזו גם יש לחן שאותו חיבר המלחין היהודי-אמריקני סול זים לרגל יובל ה-50 להקמת מדינת ישראל.

 

  (JVocals)
(JVocals)

 

החזן הבינלאומי, שי אברמסון, נוהג לבצע את התפילה בכל שנה - אולם עקב הקורונה ששיבשה את אירועי יום הזיכרון לחללי צה"ל, מספר אברמסון כי לא השתתף בטקס המוני. כאשר נחשף למיזם באפליקציה, הוא נענה בשמחה. "זה שילוב יפה, ראוי ומכובד בעולם החזנות והשירה הליטורגית לכבודה של מדינת ישראל. אני שמח לפתוח את התפילה כמי שמזוהה איתה מאוד"', הוא אומר.

 

דרושים חזנים עם קול טוב

בנוסף לאברמסון, משתתפים בפרויקט גם חזנים נוספים מישראל ואלו רק חלק מהשמות: דודו פישר, ישראל רנד, חיים שטרן, אברימי רוט, יקי לאער, המפיק המוזיקלי יוסי שוורץ, ורבים נוספים. מביתם שבארה"ב מצטרפים לשירה יעקב מוצן, חיים דוד ברסון, יעקב למר, דיויד גובר, אברהם קירשנבוים, וכן סול זים, מלחין התפילה - שלדברי הספרי, התרגש מאוד מהרעיון. את רוסיה מייצגים בפרויקט החזנים אוריאל גרנט וג'יה בשיתשווילי וכן חברי מקהלת הגברים היהודית של מוסקבה, כשעל כולם מנצח אלכסנדר (סשה) צליוק, שמתבסס על עיבודו המוזיקלי רומן מסלניקוב.

 

לטובת חובבים המתקשים להתחזן ללא זיופים, נכונה אכזבה קטנה - לא כל אחד יכול להירשם למיזם. חובה לצרף יצירות מוקלטות ביוטיוב ולציין מה המחיר המבוקש להופעה בסיסית. במידה והספרי מבין שמדובר במפגע ווקאלי וסכנה לשלום הציבור - החזן לא יוכל להתקבל לפרויקט.

 

הפלטפורמה יוצרת הזדמנות לקהילות יהודיות שיכולות לבצע איתור של חזנים לפי מיקום גיאוגרפי, מחיר, נוסח תפילה ועוד. מכיוון שבעולם התפילה יש ביקוש גדול למבצעים מעדות המזרח, באתר יש נוכחות גם למספר פייטנים ובהם ליאור אלמליח, שמעון סיבוני ומשה לוק.

 

להתאחד בשירה ותפילה אדירה

הספרי העומד מאחורי יוזמה זו החל כ"ילד פלא" בפסטיבלים של מרדכי סובול. בהמשך, למד גם בבית הספר לחזנות בפתח תקווה וגם בזה שבתל אביב. לימים גילה את עולם החזנות וגם משמש מדי שנה, כחזן ב"ימים הנוראים" בקליפורניה. לפרנסתו הוא עבד בתחומי הניהול, השיווק, המכירות והמנכ"לות, במגוון רחב של תפקידים בכירים, ובהם "רד בול ישראל", קונצרן השוקולד מארס, ואף היה המנכ"ל הראשון של חברת המוניות Gett. לפני כחצי שנה עשה פניית פרסה והקים את JVocals.com.

 

"הקמתי את המיזם הזה גם מתוך תשוקה לשירה החזנית, גם מתוך רצון לקדם את עולם החזנות וגם במטרה לחבר בין חזנים לבין קהילות יהודיות. ראיתי שיש מצוקה גדולה, בעיקר בקרב צעירים שלא יודעים להגיע לקהילות שונות, בארץ ובחו"ל. עד כה נרשמו כ-300 חזנים, שמקצתם גם משתתפים בפרויקט החדש. אגב, אנחנו פונים לכלל הזרמים היהודים, ולכן השירות כולל גם מעט חזניות ובהן עדי ארד".

 

כשנשאל הספרי מדוע לא שילב את עצמו ביצירה, הוא צוחק ואומר: " עם כל הצניעות, יש עוד עשרות שהייתי שמח להכניס לפרויקט הזה שמטרתו להשאיר את החזנים בתודעה. כרגע, אין אירועים ואין אפשרות לשמוח ביחד, וכולנו מחכים ששערי בתי הכנסת ייפתחו ואפשר יהיה לעבור לפני התיבה. עד שזה יקרה, בינתיים כולנו נתאחד בתפילה אחת ובשירה אדירה לכבוד מדינת ישראל האהובה שלנו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
JVocals
מתפללים לשלום המדינה משלוש יבשות שונות
JVocals
מומלצים