שתף קטע נבחר

דרעי כעס על הבחירה בחתני וכלות פרס ישראל: "אף אחד לא מזרחי או ערבי"

שר הפנים אמר כי העובדה שאף אחד מזוכי הפרס השנה לא ממוצא מזרחי או ערבי היא בושה וכלימה. "חבל מאוד שלא התקדמנו", כתב בטוויטר. ההמלצה על הזוכים התקבלה ע"י שר החינוך רפי פרץ שהגיב: "מנגנון הבחירה מצריך שינוי"

 

תרגיל התמודדות תרחיש מזג אוויר קיצוני תל אביב (צילום: מוטי קמחי)
שר הפנים אריה דרעי(צילום: מוטי קמחי)
 

שר הפנים אריה דרעי תקף הערב (רביעי) את ההחלטה של ועדת פרס ישראל, שאת המלצותיה מקבל שר החינוך רפי פרץ, על כך שאף אחד מנבחריה לא ממוצא מזרחי או ערבי.

 

"עשרה זוכי פרס ישראל נבחרו לרגל יום העצמאות, ואף אחד מהם לא מזרחי או ערבי", כתב השר בטוויטר. "חתני פרס ישראל ראויים, אבל איך לא נמצא אף חתן מזרחי או ערבי לקבל את הפרס באחד מתחומי החיים. בושה וכלימה, חבל מאוד שלא התקדמנו".

 

אין זאת הפעם הראשונה שדרעי מותח ביקורת על אי-בחירת זוכי פרס ישראל מקרב עדות המזרח. בשנת 2017 קרא לחברי ועדת פרס ישראל: "רגע לפני שאתם סוגרים את הרשימה, תתפלאו לשמוע שיש גם מזרחים ראויים לפרס. די עם ההדרה".

זוכי פרס ישראל 2020 (באדיבות משרד החינוך)
זוכי פרס ישראל 2020(באדיבות משרד החינוך)

 

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב הצטרפה למחאה של דרעי. "פרס ישראל הוא אחרון המבצרים שנשארו לישראל הראשונה" היא כתבה בטוויטר. "הפרס חוטא לאמת ההיסטורית ולכוונתו המקורית - 'לחזק את עוצמתו הרוחנית של עם ישראל' - הוא עושה בדיוק ההיפך. הוא מחליש את הרוח ופוגע בעצמאותה של החברה ההישראלית והתרבויות שבה. זו הסיבה שפרס ישראל כנראה לא באמת מעניין רבים. אולי כי הם מודרים. הגיע הזמן לעשות גם שם סדר".

 

פרס ישראל הוא אחד הפרסים היוקרתיים ביותר הניתנים במדינת ישראל. מדי שנה נבחרים הזוכים שנבחרו על הצטיינות מיוחדת, מצוינות ופריצת דרך בתחומם או על תרומה מיוחדת לחברה הישראלית.

 

הזוכים השנה בתחום מפעל חיים הם פרופ' אבישי ברוורמן על תרומתו לפיתוח אוניברסיטת בן גוריון שבנגב ונעמי סטוצ'ינר, מייסדת בית איזי שפירא לאנשים עם מוגבלויות.

 

הזוכה בתחום חקר הרפואה הוא פרופ' גדעון רכבי, על חקר התלמוד זכתה פרופ' ורד נועם, בתחום הספרות התורנית זכה הרב יעקב אריאל, בתחום האמנות הפלסטית זכתה שרה ברייטברג סמל, בתחום חקר ההיסטוריה הכללית זכה פרופ' בנימין זאב קדר, על חקר הכימיה והפיזיקה זכה פרופ' יוסף קלפטר, הזוכה בתחום חקר מדע המדינה, מדעי הניהול והיחסים הבינלאומיים הוא פרופ' אברהם בן צבי, ובתחום חקר החקלאות ומדעי הסביבה זכה פרופ' דני זמיר.

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "פרס ישראל נקבע על ידי וועדות שופטים מקצועיות ובלתי תלויות, שדנות אך ורק במועמדים אשר הוגשו על ידי הציבור הרחב. השנה, הגיש הציבור פחות מ-10% מקרב מועמדים שהם מזרחיים. מבין השופטים שמינה השר כ-30% היו מזרחיים. עם זאת, מנגנון הבחירה של פרס ישראל בהחלט מצריך שינוי והשר פרץ הודיע, כי בשנה הבאה יישקל שינוי בהליך הבחירה כך שהייצוג ישקף באופן ראוי את פניה של החברה הישראלית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
אריה דרעי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים