שתף קטע נבחר

צילום: AFP, מוטי קמחי

מהבוקר: מגבלת 500 המטר לספורט מבוטלת | אילו איסורים בתוקף?

מהשעה 8:00 ניתן לקיים פעילות ספורטיבית בכל מרחק מהבית. שחייה בים עדיין אסורה, אך הממשלה צפויה לדון בנושא בהמשך היום. השווקים צפויים להיפתח במתכונת מיוחדת כבר בתחילת השבוע הבא, ואולי גם הקניונים. גם חידוש פעילות בתי הקולנוע על שולחן הדיונים

חלק מהציבור יוצא לעשות ספורט ולטייל בחופי הים (צילום: מוטי קמחי)
מהבוקר - אין מגבלת מרחק מהבית. ריצה בטיילת של תל אביב(צילום: מוטי קמחי)

החל מהיום (חמישי) בשעה 8:00, מגבלת 500 המטר לפעילות ספורטיבית מבוטלת - כך שניתן לקיימה בכל מרחק מהבית. זאת על פי החלטת הממשלה מתחילת השבוע. בהמשך היום יתקיים דיון בנושא ההתרה גם של שחייה בים, שעדיין אסורה.

 

הממשלה אישרה את ביטול המגבלה במשאל טלפוני ביום ראשון בערב, אולם זמן קצר לאחר מכן הודיעה מזכירות הממשלה על הקפאת המשאל כדי לאפשר למשרד הבריאות לספק הבהרות לשרים. לבסוף הושגה פשרה ולפיה מגבלת המרחק של 500 המטרים תבוטל רק בבוקר שלאחר יום העצמאות.

 

  

 

עם השרים שדרשו את ביטול המגבלה בישיבות הממשלה האחרונות נמנים שר הרווחה אופיר אקוניס, השר לביטחון פנים גלעד ארדן, שרת הספורט מירי רגב ושרת השיכון יפעת שאשא ביטון.

 

הבלבול החל כשבמשרד הבריאות "שכחו" להכניס לתקנות תאריך והשרים חשבו שהאישור ייכנס לתוקף מיידית. מי שהיה חתום על טיוטת התקנות הוא היועץ המשפטי של משרד הבריאות, אורי שוורץ. השרים התבקשו לאשר בדחיפות ואכן כך עשו.

 

בשלב מסוים, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ביקש להקפיא ההחלטה ולמסור הבהרות לציבור. יצוין כי במשרד הבריאות דרשו "להחזיר את הגלגל" , לבטל את מגבלת 500 המטרים ולאשר רק לספורטאים מקצועיים להתאמן - אך לאחר מכן נסוגו.

 

עם זאת, מגבלת 100 המטרים על פעילויות שאינן חיוניות עדיין קיימת - אך הממשלה צפויה לבטל גם אותה בתחילת השבוע, על רקע ביקורת במשטרה על כך שלא ניתן לאכוף אותה בעקבות שאר ההקלות שאושרו.

אנשים מפרים את התקנות לשעת חירום בחוף הים בנתניה (צילום: עידו ארז)
הממשלה תדון בביטול איסור השחייה. חוף ים בנתניה(צילום: עידו ארז)

אכיפה משטרתית בחוף המדרון בתל אביב (צילום: עמית הובר)
אכיפה משטרתית בחוף המדרון בתל אביב(צילום: עמית הובר)

במשרד הבריאות הבהירו כי גם לאחר ביטול מגבלת הספורט ל-500 מטר - לא תותר שחייה בים. אולם היום כאמור ייערך דיון בנושא, וייתכן כי שחייה בים תיכלל בהיתר לפעילות ספורטיבית.

 

בהמשך ישנה כוונה להתיר גם פתיחת בתי קולנוע תוך שמירת מרחק בין הצופים. החל מתחילת השבוע הבא ישנה כוונה להפעיל גם את הצימרים וחדרי המלון צמודי הקרקע במתכונת מיוחדת.

 

מדיונים שהתקיימו עם הגורמים המקצועיים בראשות שר הכלכלה אלי כהן, מנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב, מנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ, ראש העיר ירושלים משה ליאון ונציגי המל"ל, גם השווקים צפויים לחזור לפעילות במתכונת מיוחדת בתחילת השבוע הבא. 

שוק הכרמל, תל אביב (צילום: מוטי קמחי)
השווקים יחולקו למתחמים. שוק הכרמל בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

50 ()
שוק מחנה יהודה בירושלים

בדיונים הללו גובשו ההמלצות שיתורגמו לתקנות לשעת חירום שיובאו לאישור ראש הממשלה בנימין נתניהו ולאישור הממשלה. מחר יתקיים דיון בהשתתפות ראש הממשלה וכל נציגי השווקים שבו יוצגו הסיכומים.

 

לפי המתווה המסתמן, השווקים יחולקו למתחמים וכל מתחם לא יהיה גדול מ-6,000 מטר. הכוונה היא שכבר בתחילת השבוע הבא, בכל רגע נתון 50% מהדוכנים בשוק יהיו פתוחים. כמות האנשים שתותר בשווקים היא אדם אחד על כל 10 או 20 מטר רבוע, נושא שיוכרע בדיון אצל ראש הממשלה. על פי הכללים המתגבשים, לשווקים הגדולים יוכלו להיכנס בכל רגע נתון בין 300 ל-600 לקוחות.

שוק לוינסקי (צילום: עידו ארז)
הלקוחות לא יוכלו למשש את הסחורה. שוק לוינסקי(צילום: עידו ארז)

שווקים סגורים. סגר בתל אביב (צילום: AP)
שוק הכרמל(צילום: AP)

בכניסה לכל מתחם יערכו בדיקות חום. בזמן כל השהות בשווקים, המבקרים יידרשו לחבוש מסיכה ולשמור על מרחק של שני מטרים אחד מהשני. גם בין הדוכן לבין הלקוחות יישמר מרחק של שני מטרים. הלקוח לא יוכל למשש את הסחורה והמוכר יארוז אותה בעצמו.

 

כמו כן, תהיה הפרדה בין הדוכנים בניילון או פרספקס. האחריות ליישום ההנחיות תהיה על הרשויות. מתחם שיימצא בו חולה קורונה ייסגר ליומיים. בד בבד, במשרד הבריאות מתכוונים לקדם שימוש באפליקציה שתאפשר להגדיל את כמות הנוכחים בכל רגע נתון וגם את כמות הבאסטות הפתוחות.

 

בכל יישוב, הרשות המקומית תהיה זו שתחליט איזה דוכן נשאר פתוח ואיזה סגור. ככל הנראה, ייקבע כלל שבו הדוכנים ייפתחו יום כן ויום לא כדי לאפשר לכולם לעבוד, או חצי יום - חצי יום. חלק מהדוכנים גם ככה סגורים כמו מסעדות עם מקומות ישיבה.

 

ראש העיר ירושלים הבטיח שהרשויות ידאגו להציב פקחים, לווסת את הכניסה ולהקפיד על בדיקות חום. השאיפה היא לפתוח את השווקים כבר ביום ראשון.

 

הדיונים הבאים: לגבי הקניונים ובתי הקולנוע

במקביל, במשרד הבריאות עובדים כעת על הכנת התקנות לשעת חירום לפתיחת מערכת החינוך לפי המתווה שגובש במשרד החינוך. מחר יתקיים דיון אצל ראש הממשלה שבו ייבחן האם יש שינוי לרעה בתמונת ההדבקות. אם לא יהיה שינוי לרעה, יינתן אור ירוק לפתיחת מערכת החינוך החל מיום ראשון.

 

הדבר הבא יהיה הכרעה האם לפתוח את הקניונים, ולהשתמש באפליקציה שאמורה למנוע כניסת מפירי בידוד וחולים. לפי הערכות, הקניונים ייפתחו בתחילת השבוע הבא או ביום ראשון בשבוע שאחריו. אחד הנושאים שטרם התקבלה בהם החלטה היא סוגיית האפליקציה. יש מחלוקת מי יפעיל אותה: האם הממשלה או ייעשה שימוש באפליקציות פרטיות, ואיך מבטיחים שלא תהיה חדירה לפרטיות. בין משרדי הבריאות והמשפטים יש מחלוקת האם להשתמש באפליקציה או לא כאשר משרד הבריאות דוחף ומשרד המשפטים מתנגד.

קניון הזהב ריק עקב הנחיות משרד הבריאות (צילום: נדב אבס)
צפוי להיפתח בעוד כשבוע וחצי. קניון הזהב בראשון לציון(צילום: נדב אבס)

קניון מלחה ריק מאנשים בעקבות הנחיות משרד הבריאות (צילום: גיל יוחנן)
קניון מלחה בירושלים ריק מאנשים(צילום: גיל יוחנן)

האפליקציה אמורה לאפשר לזהות בדיעבד אם נכנס חולה קורונה לקניון, מי היה לידו ואז ניתן יהיה להורות להם להיכנס לבידוד מיידית. ההחלטה הסופית בעניין הקניונים תתקבל ביום ראשון – אז גם יעבור שבוע מאז תחילת פתיחת חנויות הרחוב. לפי בכירים בממשלה, יותר סביר שהקניונים ייפתחו ב-10 במאי. עוד אומרים בכירים בממשלה כי נראה שבסך הכול ההקלות לא הביאו לעלייה בהדבקות, למעט באזורים אדומים.

 

היום או מחר יתקיים דיון בהשתתפות שר האוצר משה כחלון וצמרת משרד הבריאות שבו אמורים לגבש תוכנית פתיחה כללית של כל המשק – שתכלול נקודות ציון ומדדים ברורים לפתיחת כל הענפים. במשרד האוצר כבר החלו דיונים ראשונים לגיבוש התוכנית.

 

מטרת המהלך היא לתת אופק לכל הענפים במשק מתי לפי הערכת הממשלה ובאיזה תנאים (מדד של פחות מ-300 מונשמים למשל כפי שקובע המדד של משרד הבריאות) ניתן יהיה לפתוח אותם. זה יאפשר למשל לענפים מסוימים שלפי ההערכות יוכלו לחזור לפעילות רק בעוד חודשים לשקול שינוי מקצועי. הכוונה היא לתת אופק כזה לכל הענפים כולל כדורסל וכדורגל, תיאטראות, מסעדות ובתי קפה בישיבה, בתי מלון, חברות תעופה, הופעות, כנסים ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים