שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: מוטי קמחי, ראובן כהן/דוברות עיריית חיפה

  המודל שקובע: מתי תסתיים מגפת הקורונה בכל מדינה?

  חוקרים מאוניברסיטת סינגפור פרסמו הערכות על פי מודלים חישוביים לסיום מגפת הקורונה: בארה"ב בספטמבר, איטליה באוקטובר והעולם כולו בדצמבר. עם זאת הם מסבירים כי התחזית נועדה לצורכי מחקר, עלולה לכלול טעויות, ואינה מיועדת לשימוש רשויות הבריאות. ישראל לא כלולה בתחזיות

  השאלה המכרעת ביותר לה מצפה העולם היא מתי תסתיים מגפת הקורונה. חוקרים מאוניברסיטת סינגפור החליטו ליצור תחזית למספר מדינות, על פי מודלים מתמטיים. עם זאת הם מדגישים, מדובר בתחזיות לצורכי מחקר בלבד, כך שהן עלולות לכלול טעויות, ואינן צריכות להיות חלק מכלים לקביעת מדיניות בריאות כלשהי.

   

  משבר הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

   

  החוקרים מסינגפור התבססו במודלים שלהם על נתונים המגיעים ממספר מדינות על מצב ההתפרצות הנוכחי, ובאמצעות חישובים מתמטיים ובינה מלאכותית, יוצרים עקומה שנותנת תחזית באיזה תאריך תסתיים המגפה. בראש צוות החוקרים עמד הפרופ' ג'יאנסי לואו מהאוניברסיטה הטכנולוגית שבסינגפור, שעוסק כבר שנים בבניית מודלים מתמטיים שונים ושימוש בבינה מלאכותית.

   

   ( )

  העקומה מבוססת על דרכי התפשטות מגפות בעבר, אולם היא כמובן משתנה מרגע לרגע, ותלויה לא רק בנגיף עצמו, אלא במדיניות הסגרים המתבצעת במדינות השונות, מדיניות שמשתנה בעצמה בהתאם לממדי התחלואה. התחזית תלויה גם במשמעת הציבורית, וכנראה בפרמטרים רבים נוספים כמו האקלים באותה מדינה, המשאבים הרפואיים והבדיקות המתבצעות בה.

   

  ישראל איננה מופיעה במודלים שיצרו, והחוקרים כאמור מזהירים שהנתונים מיועדים לצרכי לימוד אקדמיים בלבד, וכי הנתונים דינאמיים, אינם מדויקים ומשתנים בהתאם לנסיבות. "אופטימיות יתר בהתבסס על המידע המובא כאן הוא מסוכן כיוון שהוא עלול לגרום להתרופפות אמצעי המשמשת והשליטה במגפה", הם מזהירים.

   

   ( )

   ( )

   ( )

   על פי התחזית, 97% ממגפת הקורונה בעולם תיכחד ב-30/5, ו-99% ממנה תיכחד ב-17/6. בסינגפור, 88% ממגפת הקורונה תבוא לסיומה ב-17/5. בארה"ב, הנמצאת בשיא הנדבקים בעולם, 99% ממגפת הקורונה תיכחד ב-29/5, כלומר בסוף החודש הקרוב ואילו באיטליה צפויה המגפה להיכחד ב-99% ממנה ב-4 ביוני.

   

   

   ( )

   ( )

  כאמור, חשוב לציין שוב שהמדובר במודלים מתמטיים בלבד, וכי כל הניסיונות לחזות דבר מה על נגיף הקורונה עד כה, נכשלו. יתרה מכך, הזהירו גם בארגון הבריאות העולמי וגם במרכז לבקרת מחלות האמריקני, כי על פי ההערכות, מגפת הקורונה תמשיך להתפשט לעוד שנה לפחות.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  מתי הקורונה תסתיים
  צילום: AFP
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים