שתף קטע נבחר

צילום: AFP, מוטי קמחי

שטייניץ: "מוקדם מדי לפתוח את מערכת החינוך - ואת הגנים"

השר שטייניץ הביע הסתייגות מחזרה ללימודים בגנים ובכיתות הנמוכות: "צריך לקבל חוות דעת ברורה שמבוססת על מחקרים מובהקים". הוא התייחס לאפשרות שבג"ץ יפסול את כהונת נתניהו: "זו תהיה תאונת עבודה לדמוקרטיה הישראלית"

 

 

השר יובל שטייניץ אמר הבוקר (ה') כי הוא מסתייג מחזרת התלמידים לגנים ולבתי הספר. בריאיון לאולפן ynet הבהיר: "אני חושב שמוקדם מדי לפתוח את מערכת החינוך, ודאי לא את גני הילדים והכיתות הנמוכות".

 

"כדי לפתוח את הגנים והכיתות הנמוכות, ששם אי אפשר לסמוך על ריחוק פיזי ושמירה קפדנית על היגיינה אנחנו צריכים לקבל חוות דעת ברורה שמבוססת על מחקרים מובהקים, שבניגוד למה שחשבו בעולם לפני חודשיים ההדבקה בקרב ילדים נמוכה או אינה קיימת", אמר שטייניץ.

שר האנרגיה יובל שטייניץ (צילום: אבי מועלם )
שטייניץ. "מוקדם מדי לפתוח את מערכת החינוך"(צילום: אבי מועלם )

"אם ההדבקה היא גבוהה אז עמדתי שצריך לחכות עם פתיחת מערכת החינוך", הוסיף השר שטייניץ וציין כי לא יתמוך בחזרה ללימודים "עד שלא אראה ממצאים מחקריים ברורים וחד-משמעיים שאין הדבקה או שההדבקה בקרב ילדים נמוכה מאוד".

 

שטייניץ התייחס לאי הבהירות בקרב ההורים ואנשי החינוך. "תמיד תמצא נקודות שוליים והוראות שלא נראות הגיוניות, זה תמיד יהיה כך. ברור שאם יחליטו לפתוח יצטרכו לתת להם הנחיות ברורות".

 

"אני חושב שעד היום מה שהממשלה עשתה היא עשתה בשום שכל. אנחנו באמת יכולים לטפוח לעצמנו על השכם ולומר שישראל היא בין המדינות שהתמודדו טוב יותר, אפילו הכי טוב במערב, מול המגפה הזאת", הוסיף.

Средняя школа в Рамат-Гане. Фото: Ар ()
בית ספר סגור ברמת גן. "אם יחליטו לפתוח, יצטרכו לתת לצוותים הנחיות ברורות"

 

- יכול להיות שהממשלה תיכנע פה לאיזשהו לחץ שבא מההורים, מלמטה? מי דחף לפתוח כל כך מהר?

"אני לא חושב שזה עניין של לחצים. אני יכול לומר לך שהדיונים שאני משתתף בהם, כולל בצוות השרים המצומצם, הם דיונים ארוכים מאוד רציניים, והעמדות לא נקבעות לפי לחץ ציבורי אלא בעיקר לפי ההשקפות וחוות הדעת של המומחים".

 

השר שטייניץ, שעומד בראש צוות השרים שעוקב אחר השימוש באמצעי השב"כ במסגרת המאבק בקורונה, התייחס להארכת אישור השימוש באמצעים בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. "ללא הכלי הזה, סביר להניח שלא היינו יכולים לצאת היום חלקית ובהדרגה בהסגר כי היו לנו עוד עשרות אלפי חולים ומאות רבות של מונשמים".

 

הוא הוסיף: "דווקא בגלל היציאה מהסגר, כדי שלא יהיה משחק של אקורדיון שכל כמה שבועות נחזור לסגר, אנחנו חייבים להיות עם היד על הדופק, לאתר חולים והדבקות בשיא המהירות ולקטוע את שרשראות ההדבקה. לכן הכלי הזה חשוב בתקופת היציאה מהסגר אפילו יותר מאשר בתקופת הסגר".

 

"תאונת עבודה לדמוקרטיה הישראלית"

שטייניץ התייחס לדיון הצפוי של בג"ץ בחוקים הנלווים להסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד לכחול לבן. "כל הדיון הוא אבסורד מוחלט. יש חוק יסוד חד וברור, שקיים עשרות שנים, שלפיו ראש ממשלה יכול להמשיך לכהן עד לפסק דין חלוט בעניינו. עצם העובדה שבכלל דנים בחוק יסוד כל כך ברור היא כבר מוזרה ובעייתית על פניה".

 

"במקרה שלנו דנים בעצם בביטול תוצאות הבחירות", הוסיף שטייניץ. "אם בג"ץ יבוא עכשיו ויפסול את נתניהו, זה לא פסק דין נגד נתניהו, זה פסק דין שמבטל את תוצאות הבחירות, זה פסק דין נגד הכרעת העם ונגד הדמוקרטיה הישראלית. זו תהיה תאונת עבודה לדמוקרטיה הישראלית, שכמותה לא ידענו מזה 72 שנה".

חתימה על ממשלת אחדות ()
נתניהו וגנץ בחתימת ההסכם הקואליציוני

הוא התייחס לעובדה שנגד ראש הממשלה נתניהו הוגש כתב אישום חמור בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. "על זה הלכנו לבחירות, העובדות היו ידועות. הלכנו לבחירות והעם הכריע באופן דמוקרטי. שום בית משפט עליון בעולם לא יעז בכלל לשקול לבטל את תוצאות הבחירות אחרי שהעם אמר את דברו. לכן עצם העובדה שזה לא נדחה על הסף זו כבר שערורייה בעיני. אני מקווה ומתפלל שבג"ץ לא יעשה תאונת עבודה לדמוקרטיה הישראלית, כי זו תהיה תאונה קשה מאוד עם השלכות קשות מאוד על הדמוקרטיה הישראלית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים