שתף קטע נבחר

"טמפו" תפצה מוביל שנפצע כשנפל עליו מקרר

שופט קבע שחברת המשקאות לא הדריכה את עובדיה כיצד לבצע הובלה כזו בבטחה, ואפשרה נוהג בעייתי. התובע יפוצה בכ-400 אלף שקל

בית משפט השלום בתל אביב קבע לאחרונה כי חברת "טמפו" אחראית לנזקים הכלכליים, הגופניים והנפשיים שנגרמו לעובד שנפצע בתאונת עבודה שבמסגרתה נפל עליו מקרר במשקל 200 קילו. השופט מנחם (מריו) קליין קבע שהחברה התרשלה משום שלא הדריכה את העובדים כיצד לשנע משא כבד בצורה בטיחותית, והתובע יפוצה במאות אלפי שקלים.

 

התאונה התרחשה ב-2011. התובע ושני עובדים נוספים נשלחו להביא מקרר מאולם אירועים בתל אביב למפעל "טמפו" בנתניה. כשהבינו שהמקרר לא ייכנס למעלית באולם הם ניסו להוריד אותו במדרגות אך נתקלו בקשיים. התובע, שהיה ראש הצוות והחזיק את המקרר בחלקו התחתון, עזב אותו ורץ לקרוא לעזרה של עוברי אורח, אלא שהמקרר החליק מידיהם של חבריו ומחץ אותו בדרכו.

 

את התביעה הוא הגיש כשלוש שנים לאחר מכן, ובה ביקש פיצויים של כ-1.3 מיליון שקל בטענה ש"טמפו" אחראית לנזקים שנגרמו לו. הוא טען כי למרות הגודל והמשקל של המקרר הוקצו למשימה שלושה אנשים בלבד, שלא הודרכו כיצד להוביל אותו בבטחה. טענה נוספת שהעלה הייתה לגבי נוהל לא הגיוני שלפיו העובדים נדרשים להיעזר בזרים כדי לבצע הובלות.

 

טמפו טענה מנגד כי התובע הסתכן במודע תוך שהדגישה כי היה ראש צוות מנוסה ושימש "העיניים והאוזניים" שלה מחוץ למפעל. למרות זאת, לטענתה, הוא לא יידע אותה על הקושי ולא פנה לעזרה או הכוונה. באשר לנסיבות התרחשות התאונה, נטען כי נגרמה משום שהיה כתם שמן במדרגות, ולכן אין לה כל אחריות. לחילופין נטען כי יש להטיל על התובע אשם תורם משמעותי של 50% לפחות, וכי נזקיו זעומים ונבלעים ממילא בתגמולי ביטוח לאומי.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

לאחר שמיעת העדויות מטעם התובע והעובדים שביצעו עמו את המשימה, השתכנע השופט קליין שהאחריות לתאונה מוטלת רוב רובה על "טמפו". הוא קבע כי הוא מעדיף את גרסת התובע, שנתמכה בעדויות העובדים, ושלל את התזה של כתם השמן. בתוך כך צוין כי קשה להאמין שהעובדים היו מסתכנים בהורדת המקרר מדרגות לו היו מבחינים במכשול.

 

בהמשך נקבע כי החברה התרשלה משום לא העבירה לעובדים הדרכה מסודרת לגבי הובלת המשא הכבד בבטחה, ואף אפשרה נוהג בעייתי של היעזרות בזרים. "לכאורה מדובר בניסיון לחסוך בהוצאות על חשבון מקצועיות צוות העובדים", כתב בהקשר זה.

 

עם זאת, מאחר שהתובע, כראש צוות, לא הבהיר לעובדים שעליהם לייצב את המקרר ולהימנע מתזוזה לפני שיחזור עם עזרה, הוטל עליו אשם תורם של 10%.

 

בסוגיית הנזק נקבע כי התובע נותר עם 27.75% נכות בתחום האורתופדי והנפשי, ונכות תפקודית בשיעור זהה. הפסדי השכר והפנסיה שלו הוערכו ב-282 אלף שקל והרכיבים של כאב וסבל, הוצאות ועזרת הזולת ב-140 אלף שקל.

 

בסיכומו של עניין חויבה "טמפו" לשלם לתובע את הסכומים האמורים בניכוי האשם התורם ותגמולי ביטוח לאומי בהיוון של 3%. בנוסף היא תישא בהוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בשיעור של 23.4% מהפיצוי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד מאיה וייס טמיר
מומלצים