שתף קטע נבחר

ישראל "לוחצת על כל המגרש": פרטים על התקיפה יוצאת הדופן בסוריה

התקיפה הלילה, שמיוחסת לישראל, הייתה החמישית בשבועיים האחרונים וכוונה נגד קומפלקס ענק שמכיל גם מפעלים לייצור טילים. במערכת הביטחון מעריכים שאפשר לעבור מסיכול מזדמן למערכה שיטתית, שתכליתה לגרום לאיראן לחשב מסלול מחדש. מקבלי ההחלטות לא נרתעים גם מאפשרות שתפרוץ מלחמה

 

 

גם בימים אלה, אחרי חיסול מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה קאסם סולימאני ובעוד הקורונה מכה באיראן, ממשיכים האייתולות בניסיונותיהם להפוך את סוריה לבסיס תקיפה נגד ישראל, ובמיוחד נגד העורף הישראלי.

 

לטורים נוספים של רון בן ישי

 

המאמץ הזה איבד תנופה בעיצומה של המגפה באיראן בחודש מרץ, אבל במחצית השנייה של אפריל כבר התחדשו הפעולות החתרניות של איראן בכל הערוצים:

העברת נשק בליסטי מדויק לסוריה וללבנון, כולל ניסיונות לייצר נשק כזה.

הקמת בסיסים לוגיסטיים באזור הגבול שבין עיראק לסוריה, כדי שישמשו בסיס יציאה ואספקה למיליציות השיעיות שפועלות בסוריה בחסות איראן, ומיועדות לפעול נגד ישראל מרמת הגולן.

"תיק הגולן" שמפעיל חיזבאללה בתמיכת האיראנים והמשטר הסורי בגולן הסורי, סמוך לגבול עם ישראל, במאמץ להקים תשתית טרור, לבצע פיגועים ולאסוף מודיעין על צה"ל ועל יישובי הגבול ברמת הגולן.

מאמץ לשפר את יכולות ואמצעי ההגנה האווירית שבידי חיזבאללה וסוריה, במטרה לצמצם את חופש הפעולה של חיל האוויר הישראלי בשמי האזור.

 

ישנו ערוץ פעולה איראני נוסף שמדאיג את ישראל מאוד – פרויקט הנשק הגרעיני – אבל הוא אינו שייך למכלול הסורי של הפעילות האיראנית.

  (מתוך גוגל מפות)
(מתוך גוגל מפות)
 

  ()

עוד לפני שמל"טים (מטוסים ללא טייס) אמריקניים חיסלו את סולימאני ואת מנהיג המיליציות השיעיות העיראקיות בשדה התעופה שליד בגדד, הגבירה ישראל את המערכה שבין המלחמות – המב"ם – כדי לסכל את המאמצים האיראניים בכל הערוצים. אבל אחרי חיסול סולימאני, וביתר שאת אחרי פרוץ מגפת הקורונה, התגבשה במערכת הביטחון הערכה שאפשר לעבור מסיכול על פי מידע מזדמן, או כשנוצרת הזדמנות מבצעית, למערכה מתוכננת ושיטתית שתכליתה לגרום לאייתולות לחשב מסלול מחדש.

 

ההערכה היא שאיראן מוכת הסנקציות האמריקניות והקורונה, שמחירי הנפט הנמוכים מרוקנים את קופתה וסולימאני כבר לא נמצא בה כדי לנהל את השליחים שלה באזור, תגיע בעצמה למסקנה שההרפתקה הסורית בהקשר הישראלי אינה כדאית לה. אם נוסיף לכך את ניגודי האינטרסים הכלכליים והפוליטיים שיש כעת בין איראן לרוסיה ובין איראן למשטרו של בשאר אסד, אפשר להבין מדוע חושבים בירושלים ובקריה בתל אביב שזוהי שעת כושר להפעיל לחץ רצוף ואסטרטגי על האיראנים בסוריה, עד שגם לרוסים, ובעיקר לבשאר אסד, יימאס. הלחץ צריך להתנהל, כפי שאומר המונח מתחום הכדורסל, "על כל המגרש".

 

אם אומנם ישראל היא שתקפה הלילה באזור חלב, הרי שזאת התקיפה החמישית בשבועיים האחרונים שמיוחסת לה. אפשר, לכן, להעריך שתקיפה זו היא חלק מאותה אסטרטגיה, שנועדה להציב את האיראנים על קרני דילמה חדות מאוד ואולי אף לגרום להם סוף-סוף לזנוח, לפחות לזמן מה, את המאמץ להקים חזית אנטי-ישראלית משטח סוריה.

ולדימיר פוטין פגישה עם נשיא סוריה בשאר אסד ב סוצ'י רוסיה (צילום: רויטרס)
אסד ופוטין. התקיפות ישפיעו גם עליהם?(צילום: רויטרס)
 

מה הותקף הלילה? מדובר בקומפלקס תעשייתי-צבאי סורי שנמצא בעיירה א-ספירה שמדרום-מזרח לחלב, העיר השנייה בגודלה בסוריה. הקומפלקס הזה נקרא סר"ס (ראשי תיבות בלועזית של "מרכז למחקרים מדעיים"). מדובר בארגון בסגנון של רפאל, תעש ואלביט בישראל. הקומפלקס שבא-ספירה מכיל מעבדות מחקר ופיתוח של כלי נשק ואמצעי לחימה, לצד מפעלים לייצור טילים ומערכות נשק אחרות.

 

המתקן ממזרח לחלב שהותקף הלילה הוא הגדול שבמתקני סר"ס הפזורים ברחבי סוריה כולה, והוא המתקן שמייצר בעיקר טילים ארוכי-טווח ומדויקים, על פי ידע זר. המתקן היה מושבת למחצה כמה שנים כשדאעש השתלט על האזור, אבל לאחרונה הוא חזר לפעילות מלאה, ובסיוע ידע איראני וצפון-קוריאני ממשיכים לייצר שם טילים בליסטיים כבדים בעלי ראשי קרב של מאות קילוגרמים, והעיקר - הם מדויקים.

 

האיראנים משתמשים באישור הצבא הסורי במתקני סר"ס בא-ספירה כדי לייצר טילים מדויקים עבור חיזבאללה או לשפר את הדיוק של הטילים שכבר נמצאים בידי חיזבאללה. המדענים והמהנדסים הסורים מסייעים להם. אחרי שיוצרו במתקן בא-ספירה, מועברים הטילים המדויקים - או מוצרים משפרי דיוק טילים אחרים - לידי חיזבאללה בלבנון. את חלקם מאפסן חיזבאללה בשטח סוריה, בקרבת הגבול הסורי-לבנוני, כדי שאפשר יהיה להעבירם במהירות ללבנון בזמן מלחמה.

  

מדובר למשל בטילי סקאד D שהטווח שלהם הוא 700 ק"מ, והם מסוגלים להגיע משטח סוריה ולבנון עד מעבר לבאר שבע עם ראש קרב של יותר מחצי טון. הסורים כבר העבירו טילים מעטים מסוג זה לידי חיזבאללה בלבנון, אבל אם יהיו ברשותם עוד טילים מהסוג הזה, למשל זולפיקר שאיראן פיתחה ומייצרת, זה יאפשר להם לפגוע פגיעה ניכרת לא רק בעורף הכלכלי המאוכלס של ישראל, אלא גם במתקנים צבאיים חיוניים בדרום.

 

 

התקיפה הלילה נועדה כנראה לפגוע בצורה חמורה ביכולת של מתקן סר"ס שליד חלב, במטרה למנוע ממנו לשפר את הדיוק ואת הטווח של הטילים שבידי חיזבאללה, ושבידי המיליציות השיעיות הפועלות בחסות איראן משטחה של סוריה. אפשר להניח שהפגיעה בפרויקט האיראני-סורי-חיזבאללאי הייתה משמעותית.

 

האופוזיציה הסורית המדווחת על התקיפה הלילה טוענת שבמתקן סר"ס שליד חלב מייצרים גם נשק כימי עבור הצבא הסורי. הממשל הסורי מכחיש, ומה שחשוב – הרוסים טוענים שזה לא נכון. לכן אפשר לייחס אמינות מועטה להאשמות האלה. ככל הידוע המשטר הסורי, אולי בגלל לחץ רוסי שמופעל עליו, נמנע מייצור חומרי לחימה כימיים למעט גז כלור, וגם זה בכמויות קטנות. צבאו של בשאר אסד נמנע מלהפעיל נשק כימי נגד המורדים במחוז אידליב, שהם כרגע הבעיה.

 

איראן, שנכוותה במלחמת איראן-עיראק כשסדאם חוסיין הפעיל נגדה נשק כימי, נמנעת בקפדנות מלהשתמש בחומרי לחימה כימיים במלחמתה בסוריה. לעומת זאת, היא שמה דגש חזק כעת על פרויקט דיוק הטילים, שבאמצעותו מקווים האיראנים וחיזבאללה להכניע במלחמה הבאה את העורף הישראלי - הצבאי והאזרחי.

נפתלי בנט ובנימין נתניהו (צילום: חיים צח, לע
שר הביטחון בנט לצד ראש הממשלה נתניהו, נחושים לסכל את התבססות איראן בסוריה(צילום: חיים צח, לע"מ)
 

בכל מקרה, ממשלת ישראל והממסד הביטחוני נחושים בהחלטתם לסכל את המאמץ הזה, גם אם אחת התקיפות עשויה להשתבש ולהוביל להסלמה רבתי, ואולי למלחמה בזירה הצפונית. בצה"ל סבורים שלחיזבאללה יש כבר טילים ורקטות מדויקים אבל בכמות לא גדולה, כמה מאות בלבד, ומוכנים להסתכן כדי שזה יישאר כך.

 

התקיפות בסוריה נועדו להמחיש לבשאר אסד ולרוסים עד כמה המאמץ האיראני נגד ישראל מסוריה מזיק להם, ומפריע להם לשקם את סוריה ולהחזיר אותה לתפקוד ולמעמד בינלאומי נורמלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך גוגל מפות
האזור שהותקף הלילה
מתוך גוגל מפות
מומלצים