שתף קטע נבחר

72 ח"כים המליצו על נתניהו לנשיא - בלי ימינה

חתימות הממליצים על נתניהו הוגשו אחר הצהריים לנשיא ריבלין. כחול לבן ועמיר פרץ ביקשו מבית הנשיא שלא לפרסם את חתימותיהם אך הובהר להם שהדבר לא אפשרי. נתניהו צפוי לקבל את המנדט היום ולפי התכנון הממשלה תושבע ביום רביעי

 

מכתב ההמלצה ()
החתימה של גנץ לנתניהו. בכחול לבן ביקשו לא לפרסם

72 חתימות חברי הכנסת שהמליצו על בנימין נתניהו לראשות הממשלה הוגשו אחר הצהריים (יום ה') לנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. חברי מפלגת ימינה לא המליצו על נתניהו ובשלב זה עדיין לא ברור אם יצטרפו לממשלת נתניהו-גנץ, שהשבעתה מתוכננת ליום רביעי הבא.

מסמך הבקשה ()
מסמך הבקשה

 

חברי הכנסת שחתמו עבור נתניהו הם 36 חברי מפלגת הליכוד, 15 חברי כחול לבן, שני חברי מפלגת "דרך ארץ" צבי האוזר ויועז הנדל, שני חברי מפלגת העבודה עמיר פרץ ואיציק שמולי, חברת הכנסת אורלי לוי מגשר, תשעת חברי ש"ס ושבעת חברי יהדות התורה. בכחול לבן ביקשו מבית הנשיא שלא לפרסם את חתימותיהם על הטופס אך הובהר להם שהדבר אינו אפשרי בשל המחויבות לשקיפות התהליך. גם עמיר פרץ  ביקש שלא לחשוף את חתימתו.

 

מכתב ההמלצה ()

מכתב ההמלצה ()

 

מכתב ההמלצה ()

 

ריבלין נתניהו וגנץ (צילום: קובי גדעון לע
ריבלין נתניהו וגנץ(צילום: קובי גדעון לע"מ)

 

מהליכוד וכחול לבן נמסר כי "נציגי הסיעות הגישו לנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין 72 חתימות של חברי כנסת הממליצים על בנימין נתניהו להרכבת ממשלת חירום ואחדות לאומית בהובלת ראש הממשלה, בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ, לקראת ההשבעה הצפויה ביום רביעי הקרוב". ההמלצות התקבלו על ידי מנכ"ל בית הנשיא הראל טובי והיועצת המשפטית לבית הנשיא אודית קורינלדי-סירקיס.

 

חתימתם של חברי הכנסת היא בעלת משמעות חוקתית, ולכן, לאחר קבלת הבקשה פרסם בית הנשיא באתר האינטרנט של בית הנשיא הודעה, לפרק זמן קצוב שייקבע בה, על הגשת הבקשה, ובה רשימת חברי הכנסת החתומים עליה. ככל שלא תעלה טענה מצד חברי הכנסת החתומים על הבקשה בדבר כשרות חתימתם כמו טענה לפיה הם לא חתמו על הבקשה או שחזרו בהם טרם הגשת הבקשה לנשיא, יטיל הנשיא את הרכבת הממשלה על נתניהו.

 

אם יתברר כי קיים קושי עם כשרות חלק מהחתימות וכתוצאה מכך פחת מספר החתומים על הבקשה מ-61 חברי כנסת, הרי שהבקשה אינה עומדת עוד בתנאי סעיף 10(א) לחוק היסוד ולפיכך יראו את הבקשה כאילו לא הוגשה.

 

תפקיד הרכבת הממשלה יועבר לנתניהו בתום תהליך זה במכתב שישלח אליו  ואל יו"ר הכנסת ח"כ גנץ. מרגע זה יהיה לראש הממשלה תקופה של 14 ימים להרכיב את הממשלה, אך כאמור, גנץ ונתניהו סיכמו שהממשלה החדשה תושבע ביום רביעי הבא.

 

בתוך כך, נתניהו ויו"ר ימינה נפתלי בנט שוחחו, כשבנט שב והדגיש כי רצונה של ימינה הוא להבין מה קווי היסוד של הממשלה בשל הבעייתיות המסתמנת מבחינתם  - "משרדי המשפטים והכלכלה בידי אנשי הסתדרות ושמאל". השר ציין כי ימינה תצטרף לממשלה רק אם תוכל להשפיע באופן מהותי, זאת לאחר שתמכה בנתניהו ובמחנה הלאומי ללא הסתייגות לאורך חודשים. לא הושגו הסכמות.

 

היום בצהריים אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק יסוד: הממשלה ברוב של 72 תומכים מול 36 מתנגדים. ההצבעות הגיעו  אחרי הדרמה הלילית שנפתחה עם דחיית כל העתירות בבג"ץ נגד הטלת הרכבת ממשלה על חבר כנסת שמואשם בפלילים ונגד ההסכם הקואליציוני. 

 

 

 

במקביל אישרה המליאה בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 71 חברי כנסת שהצביעו בעד לעומת 37 מתנגדים את הצעת חוק ממשלת חילופים, שכוללת את תיקון חוק מימון מפלגות, כך שגם סיעת "דרך ארץ" של חברי הכנסת יועז הנדל וצבי האוזר תוכל לקבל מימון מפלגות.

 

יו"ר יש עתיד-תל"ם, ח"כ יאיר לפיד, אמר בתגובה להחתמות: "בני גנץ וגבי אשכנזי מחתימים עכשיו את חברי הכנסת שלהם על המלצה לנשיא למנות את נתניהו לראש ממשלה. מעולם לא רימו מעטים כל כך, מצביעים רבים כל כך, מסיבות עלובות כל כך".


מליאת הכנסת אישור חוק הרוטציה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
גנץ וואשכנזי(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

 

מיד לאחר ההכרעה במליאת הכנסת, עתרה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ בדרישה לביטול התיקון לחוק יסוד: הממשלה שמסדיר עיקרון של ראש ממשלה חלופי בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן. בהחלטת בג"ץ בעתירות הקודמות, הודגש כי הוא לא מתערב בנושא מכיוון שמדובר בשלבי חקיקה. גם מרצ הודיעה שתעתור לבג"ץ נגד החוק.

 

מבית הנשיא נמסר כי "חתימתם של חברי הכנסת היא בעלת משמעות חוקתית, ולכן, לאחר קבלת הבקשה יפרסם בית הנשיא באתר האינטרנט של בית הנשיא הודעה, לפרק זמן קצוב שייקבע בה, על הגשת הבקשה, ובה רשימת חברי הכנסת החתומים עליה. ככל שלא תעלה טענה מצד חברי הכנסת החתומים על הבקשה בדבר כשרות חתימתם כמו טענה לפיה הם לא חתמו על הבקשה או שחזרו בהם טרם הגשת הבקשה לנשיא, יטיל הנשיא את הרכבת הממשלה על חבר הכנסת שצוין בבקשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים