שתף קטע נבחר

במעבדות מתריעים: לא נעמוד בעומס הבדיקות הסרולוגיות

השבוע הודיע מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב שהבדיקות הסרולוגיות יתחילו בקרוב, אך במעבדות טוענים: העומס עצום, לא נעמוד בקצב ללא תוספת כוח אדם. מנהלי המעבדות מקיימים מו"מ עם האוצר, אך עד כה ללא תוצאות

הבדיקות הסרולוגיות תחת סימן שאלה. ברקע הצהרתו השבוע של מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב שמבצע הבדיקות יתחיל בקרוב, מנהלי המעבדות טוענים שלא יצליחו לעמוד בעומס של התחלת בדיקות הדם למציאת נוגדנים לנגיף ללא תוספת כוח אדם. השבוע נמסר כי עד כה הגיעו לישראל 250 אלף ערכות בדיקה סרולוגיות וכי 10% מהנבדקים צפויים להיות ילדים.

 

Coronavirus tests in Ichilov hospital in Tel Aviv (Photo: AFP)
בדיקות קורונה במעבדה בבית החולים איכילוב(Photo: AFP)
מנהלי המעבדות מנהלים משא ומתן בעניין זה עם האוצר, אך פגישה שהתקיימה אתמול (חמישי) בין הצדדים הסתיימה ללא תוצאות. "כבר שבועיים אנחנו במשא ומתן מול האוצר, במהלכו אנחנו מבקשים תוספת עובדים", אמרה אמש אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות.

 

"הבדיקות הסרולוגיות אמורות להתחיל בשבוע הבא והמשמעות היא תוספת של עשרות אלפי בדיקות שיצטרפו לעומס הקיים במעבדות ממילא. אבל האוצר מתמהמה. אם אין לנו כוח אדם איך נספיק לבצע את כל הבדיקות? אנחנו לא מדברים על מיליוני שקלים, מדובר על כסף קטן".

3082 ()
עובדי המעבדה של קופ"ח מאוחדת בלוד
 

מנהל מעבדה גדולה באזור המרכז התרעם גם הוא על המצב: "אני לא אסכים שדבר כזה יקרה. אם יעמיסו עליי גם את הבדיקות הסרולוגיות המשמעות היא שבדיקות אחרות יידחו, וזה גם מתכון מנצח לטעויות. הבדיקות הסרולוגיות יתפסו לי מכשיר שבו אני צריך לעשות בדיקת HIV או צהבת. במקום לתת תוצאה באותו יום ניאלץ לתת אותה כעבור חמישה ימים. לא נותנים לנו תוספת כוח אדם על מנת שנצא מהמשבר. מתעלמים מהצורך בתוספת של תקנים ואין מעבדה שתוכל לעמוד בזה. או שנדחה את מתן התוצאות ליתר הבדיקות או שלא נתחיל את הבדיקות הסרולוגיות".

 

הבדיקה הסרולוגית צפויה להיערך בערים "אדומות" בלבד, שבהן שיעור חולי הקורונה גבוה במיוחד. מטרת הבדיקה היא לאתר אנשים שהיו חולים, וכלל לא היו מודעים לכך. המטרה היא לקבל נתונים מדויקים עד כמה שאפשר על מספר החולים בישראל.

 

הבדיקות  צפויות להתקיים בקופת החולים, ויעבור אותן כל מי שיגיע לשם מסיבה כלשהי, לאו דווקא אנשים הסובלים מתסמיני המגפה. הבדיקה הסרולוגית תבחן, במקביל, האם הנבדק חולה בקורונה באותו רגע מבלי להיות מודע לכך.

 

מהאוצר נמסר: "חתמנו על הסכם שיאפשר את הרחבת שעות הפעילות של המעבדות, כדי לאפשר בדיקות קורונה ובדיקות סרולוגיות. במשרד הבריאות הצהירו כי הבדיקות הסרולוגיות לא יבואו על חשבון בדיקות הקורונה הרגילות".

 

ממשרד הבריאות נמסר: "רוב הבדיקות יהיו כחלק מבדיקות הדם המתבצעות בשגרה. ההסכם נמצא כרגע בשיח מול האוצר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים