שתף קטע נבחר

הרג הצעיר השחור: כוכבי ה-NFL דורשים חקירה פדרלית

ארה"ב מזועזעת מהסרטון שבו תועדו שני גברים לבנים – אב ובנו – יורים למוות באמאד ארברי, שרק יצא לג'וגינג. מאות "חגגו" אתמול 26 לארברי ושרו "יום הולדת שמח" ליד בית המשפט: "שהיורים יקבלו יחס כמו שחורים". הנשיא טראמפ: "סרטון מטריד", כוכבי פוטבול: "הם ארבו לו כמו לטרף"

בארצות הברית גבר בסוף השבוע הלחץ על הרשויות במדינת ג'ורג'יה למצות את הדין עם שני הגברים הלבנים, אב ובנו, שירו למוות בפברואר השנה בצעיר השחור אמאד ארברי, כשזה בסך הכול יצא לריצה. חודשיים וחצי נותרו האב ובנו חופשיים ולא חלה שום התפתחות ממשית בפרשה, עד שהשבוע צץ לפתע ברשתות החברתיות סרטון מהאירוע, שבו נראים השניים יורים בארברי מבלי שנשקף להם כל איום נראה לעין. הסרטון מסעיר בימים האחרונים את האמריקנים, הביא למעצר היורים, והחזיר לכותרות את הטענות לאכיפה מפלה של החוק כשמדובר בהפעלת אלימות נגד שחורים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

תיעוד ירי אמאד ארברי צעיר שחור נורה למוות ג'ורג'יה ארה
אמאד ארברי כורע על הכביש אחרי הירי

תיעוד ירי אמאד ארברי צעיר שחור נורה למוות ג'ורג'יה ארה
העימות בין טרוויס לארברי בצד הדרך

האירוע, נזכיר, התרחש ב-23 בפברואר. ארברי בן ה-25 יצא לריצה בשכונת מגוריו בעיירה ברונסוויק, ובמהלכה נורה למוות. במשך שבועות ארוכים איש לא נעצר בפרשה, אבל התמונה השתנתה השבוע, כשסרטון בן 37 שניות מהאירוע, שצולם בטלפון סלולרי, הופץ לפתע. בסרטון נראה ארברי רץ בצד כביש דו-סיטרי, וכשמלפנים, בנתיב הימני, עומד רכב מסחרי. ברכב הזה היו שני גברים לבנים – ליד מושב הנהג עמד טרוויס מקמייקל, בן 34, ובחלקו האחורי ניצב אביו גרגורי, בן 64.

 

כשארברי ניסה לעקוף את הרכב פרץ עימות בינו לבין הבן טרוויס, ובמהלכו ירה בו טרוויס שלוש פעמים. האב גרגורי טען בחקירתו כי ארברי הוא שהתחיל "לתקוף באלימות" את בנו. בווידאו נראה הצעיר השחור נופל על הכביש אחרי הירי. הוא מת מפצעיו.

ארה
ארברי. בא עם נשק לתיכון, הואשם בגניבה מחנות(צילום: רויטרס)

ארה
טרוויס וגרגורי מקמייקל עם מעצרם(צילום: רויטרס)

האב גרגורי טען בהסבריו למשטרה כי הוא ובנו, שניהם תושבי ברונסוויק, חשדו שארברי הוא האדם שביצע סדרת פריצות באזור באותם ימים. האב סיפר כי כשעמד בחצר ביתו ראה את ארברי רץ במהירות ברחוב, וכי הוא נראה לו בעל מראה דומה לזה של אדם שתועד במצלמת אבטחה באחת הפריצות האחרונות. גרגורי העיד שהוא ובנו מיהרו להצטייד בכלי נשק ויצאו לתפוס אותו. אז אירע הירי הקטלני.

 

גם הצלם עשוי להיעצר

חודשיים וחצי עברו מאז אירוע הירי מבלי שהאב והבן ייעצרו, ורק השבוע, בלילה שבין יום חמישי ליום שישי (שעון ישראל) הודיעו הרשויות כי השניים נעצרו ומואשמים ברצח ובתקיפה בנסיבות חמורות בעקבות הסרטון שנחשף. גרגורי, יש לציין, הוא בעצמו קצין משטרה לשעבר וחוקר לשעבר במשרד התובע המחוזי. לאחרונה מונה תובע מחוזי לטפל בתיק, משום ששני תובעים אחרים פסלו את עצמם מהעיסוק בו בשל קשריהם עם מקמייקל האב.

 

מי שצילם את הסרטון שבו תועד הירי והעביר אותו לרשויות הוא אדם בשם וויליאם "רודי" בראיין. לפי מסמכים שהגיעו לכלי תקשורת בארה"ב הוא השתתף בעצמו במרדף של האב ובנו אחרי ארברי. עורך הדין בן קראמפ, המייצג את משפחתו של ארברי, דרש לעצור את בראיין בטענה שסייע למקמייקלים במרדף ועודד אותם לרצח. בראיין נחקר בימים האחרונים ונמסר כי הוא משתף פעולה עם החוקרים. הרשויות לא שללו את האפשרות שייעצר בהמשך, אך לא ברור במה הן עשויות להאשימו.

ארה
"צדק לאמאד". ההפגנה ליד בית המשפט בג'ורג'יה אתמול(צילום: רויטרס)

ארה
גרפיטי לזכר הצעיר השחור בטקסס(צילום: AP)

שלשום חשף עורך הדין אלן טאקר, שלדבריו אינו קשור למי מהמעורבים בפרשה, כי הוא האדם שהדליף את הסרטון והפיץ אותו למעשה לציבור. עם זאת, הוא לא ציין כיצד השיג את התיעוד.

 

"יום הולדת שמח" בבית המשפט

ארברי, בעברו שחקן פוטבול בתיכון, אמור היה לחגוג אתמול את יום הולדתו ה-26. כמה מאות בני אדם, רובם עוטי מסכות, התאספו מחוץ לבית המשפט של מחוז גלין ושרו לכבודו "יום הולדת שמח". רבים מהם הביעו תסכול מהזמן הרב שנדרש לרשויות לעצור את האחראים למותו. "העבודה רק מתחילה", אמר למשתתפים ג'ון פרי, נשיא השלוחה בברונסוויק של ארגון NAACP הפועל למען זכויות אפרו-אמריקנים. "אסור לנו לעצור עכשיו. אסור לנו לאבד את הפוקוס, אנחנו חייבים לוודא שהדין ימוצה".

 

ארה
"העבודה רק מתחילה". מפגינים למען אמאד(צילום: gettyimages)

ארה
מציינים יום הולדת 26 לאמאד ליד המקום שבו נורה למוות(צילום: AFP)

אחד מבאי האירוע, אנתוני ג'ונסון בן ה-40, סיפר שארברי היה שכנו במשך כעשור. הוא הצהיר כי ברצונו לראות את האב והבן לבית מקמייקל מקבלים ממערכת המשפט את אותו היחס שמקבלים נאשמים שחורים. "רק לעצור אותם – זה כשלעצמו לא עוזר בכלום", אמר. "אנחנו רוצים שהם יורשעו. אנחנו רוצים שהם יישלחו לכלא לכל החיים".

 

עורך הדין קראמפ, המייצג כאמור את משפחתו של ארברי, טען בסוף השבוע כי הסיבה לכך שהאב והבן מקמייקל לא נעצרו עד שלשום היא שהרשויות ראו את הסרטון וראו מי הם. "הם עצרו אותם רק כי אנחנו ראינו את הסרטון, הציבור ראה את הסרטון והוא נעשה ויראלי. אנשים היו המומים". אחרי המעצר מסר קראמפ: "זה הצעד הראשון בדרך לצדק. צמד הרוצחים הזה לקח את החוק לידיו. זה לעג לצדק שהם נהנו מחירותם במשך 74 ימים אחרי שנטלו את חייו של צעיר שחור שפשוט יצא לריצה".

ארה
דודתו של אמאד, קימברלי קמינגס, מדברת אל המפגינים בג'ורג'יה(צילום: AFP)

ארה
בהפגנה ליד בית המשפט. "לתושבי ג'ורג'יה מגיעות תשובות"(צילום: EPA)

יצוין כי אתר חדשות בברונסוויק דיווח בימים האחרונים שלארברי היה עבר פלילי מסוים. בשנת 2013 הואשם בהבאת אקדח למשחק כדורסל בבית ספר תיכון, ובשנת 2018 נעצר בגין גניבה מחנות. עם זאת, בסביבת המשפחה מדגישים כי אין שום קשר בין האירועים האלה לבין פרשת הירי שבו נהרג.

 

לברון ג'יימס: "אנחנו ניצודים"

הזעם על אירוע הירי הגיע עד לבית הלבן, ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ הביע בסוף השבוע תנחומים למשפחתו של ארברי. "ראיתי את הסרטון והוא מאוד מאוד מטריד", אמר טראמפ בריאיון ל"פוקס ניוז". "זה שובר לב, חומר קשה מאוד. מה שיפתור את הבעיה הזו זה שהצדק ייעשה. זה בידי המושל, ואני בטוח שהוא יעשה את הדבר הנכון".

 

קודם לכן כבר הספיק ג'ו ביידן, מי שצפוי להיות המעומד הדמוקרטי שיתמודד מול טראמפ על הנשיאות בנובמבר, לכנות את הירי בארברי "רצח בדם קר". מושל ג'ורג'יה, הרפובליקני בראיין קמפ, אמר: "צפיתי בסרטון המתעד את הרגעים האחרונים בחייו של מר ארברי. אני יכול לומר לכם שזה מחריד, ולתושבי ג'ורג'יה מגיעות תשובות".

לברון (צילום: רויטרס)
לברון ג'יימס. אי אפשר לצאת אפילו לג'וגינג(צילום: רויטרס)

מעצרם של המקמייקלים בא בין השאר אחרי ששלל ידוענים אמריקנים – בהם פוליטיקאים, ספורטאים ומוזיקאים – קראו לרשויות למצות איתם את הדין. בסוף השבוע פרסמו 64 שחקנים ומאמנים בולטים בליגת הפוטבול האמריקנית (NFL), בהם הכוכב טום בריידי, קריאה לפתוח בחקירה פדרלית בנוגע למותו של ארברי.

 

"כולנו ראינו את הסרט שבו תועדו הרגעים האחרונים בחיי הבחור הצעיר הזה והאופן שבו ארבו המקמייקלים למר ארברי כמו לטרף", כתבו אנשי ה-NFL במכתב גלוי לתובע הכללי של ארה"ב וויליאם באר. הם דרשו ממנו להתערב בפרשה וטענו: "הפשע היחיד שלו (של ארברי): הוא רץ בעודו שחור". לדבריהם יש לקיים חקירה פדרלית משום שהמשטרה המקומית בברונסוויק ומאגר האנשים שמהם אפשר יהיה לזמן מושבעים להליך המשפטי של הנאשמים נגועים בקשרים לדמויות שבלב הפרשה.

טום בריידי (צילום: AP)
טום בריידי. "הפשע היחיד: רץ בעודו שחור"(צילום: AP)

בימים האחרונים הביעו זעזוע מהתקרית גם ספורטאים בכירים אחרים, בהם כוכבי ה-NBA בהווה ובעבר לברון ג'יימס ומג'יק ג'ונסון. "אנחנו פשוטו כמשמעו ניצודים בכל יום / בכל פעם שאנחנו מוציאים רגל אל מחוץ לבית הנוח שלנו!", כתב ג'יימס בטוויטר ביום רביעי. "לעזאזל, בן אדם לא יכול אפילו לצאת לג'וגינג!".

 

ביום שישי, לציון יום הולדתו ה-26 של ארברי, יצאו רצים ברחבי ארה"ב והעולם לריצה של 2.23 מייל (3.58 קילומטר) – מרחק סמלי שנועד להזכיר את המועד שבו נורה ארברי למוות, 23.2. מאמן הפוטבול של ארברי בתיכון, ג'ייסון וון, קרא לרוץ לזכרו של ארברי תחת הסיסמה #IRunWithMaud (שמו הפרטי של ארברי, שנהגה באנגלית "אמאד", נכתב Ahmaud). אחת המשתתפות ביוזמה הייתה דניאל אוניל, בת 41 מפלורידה. "היום אני רצה עבור אדם שאינני מכירה", כתבה בטוויטר. "היום אני רצה עבור מצב שאינני יכולה להבין. היום אני רצה בגלל חוסר צדק על בסיס גזע שגורם ללב של לכאוב ולנשמה שלי לכעוס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אמאד ארברי. "היה דומה לחשוד שצולם"
צילום: רויטרס
מומלצים