שתף קטע נבחר

רצח בגלל קפוצ'ון. על גזע ואקדחים בארה"ב

החוק בפלורידה מאפשר לירות במצב בו אדם סבור כי קיים חשש אמיתי לחייו, במטרה להרוג או לפצוע את מי שמוגדר באותו רגע כסכנה. אך לאחר שהנער השחור טרייבון מרטין נרצח כי לבש קפוצ'ון "מחשיד", בארה"ב סערו הרוחות: "כשנער שחור מכניס יד לכיס, הוא תמיד יחשוש שיחשבו שהוא שולף אקדח"

על ראש הרוצח בוער הקפוצ'ון: הסערה הציבורית שפרצה בארצות הברית סביב הרצח בחודש שעבר של הנער השחור טרייבון מרטין בפלורידה מסרבת לדעוך. מרטין בן ה-17, תלמיד תיכון מפלורידה, נורה ב-26 בפברואר בראשו על ידי ג'ורג' זימרמן, אשר שימש כשומר במשמר העירוני. החשוד אמר כי הוא ירה מכיוון שחשש לחייו, אך על גופו של הנער לא נמצא שום כלי נשק ומעשיו לא העידו כי הוא עומד לתקוף.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

חשדו של זימרמן לגבי הנער התעורר כנראה בשל היותו אדם כהה עור ש"התחבא" מתחת לקפוצ'ון בשעת ערב מאוחרת. זימרמן, מאמין קתולי ממוצא היספני מסתתר בימים אלה ובארצו ממשיכים לעשות חשבון נפש בסוגיית הגזעית ולנהל ויכוח סביב הקלות הבלתי נסבלת שבה מאפשר החוק בפלורידה - וב-20 מדינות אחרות בארה"ב -לפתוח בירי בסיטואציה בה אדם סבור כי קיים חשש אמיתי לחייו, במטרה להרוג או לפצוע את מי שמוגדר באותו רגע כסכנה.

 

"לעצור את רוצחו של מרטין". הפגנה בוושינגטון נגד הרשויות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"לעצור את רוצחו של מרטין". הפגנה בוושינגטון נגד הרשויות(צילום: רויטרס)

 

פרשת מותו של הנער השחור קיבלה בשבוע שעבר שידרוג לאחר שהנשיא ברק אובמה השווה את מרטין לבן שמעולם לא היה לו: "אם היה לי בן, הוא היה נראה כמו טרייבון. אני רק יכול לדמיין מה הוריו עוברים, זו טרגדיה. כשאני חושב על הילד הזה, אני חושב על הילדים שלי", אמר אובמה וקרא לארצו לקיים "חשבון נפש". 

 

"על כל נער שחור מוטל נטל בלתי רגיל"

צ'ארלס בלאו, אפרו-אמריקני ועורך בכיר ב"ניו יורק טיימס" אמר שעל כל נער שחור מוטל נטל בלתי רגיל לחשוב היטב על כל תנועה שהוא עושה כדי שלא יתפרש כמי שמבצע מהלך מאיים.

לדבריו, כשנער שחור מכניס יד לכיס, הוא תמיד יחשוש שלא יחשבו שהוא שולף אקדח וכשהוא חובש קפוצ'ון לראשו, הוא תמיד נחשד כאילו הוא מסתיר את פניו משום שביצע פשע.

 

בימים האחרונים נתונה משטרת פלורידה תחת ביקורת נוקבת בעקבות אי מעצרו של זימרמן, שסיפר את גרסתו לאירוע, לא נעצר וירד למחתרת בטענה שחייו בסכנה.

 

הרוצח ירד למחתרת. גם בלוס אנג'לס סערו הרוחות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הרוצח ירד למחתרת. גם בלוס אנג'לס סערו הרוחות(צילום: רויטרס)

 

החוק המקומי מותיר למשטרה מרחב תמרון קטן ביותר משום שהוא מאפשר כאמור לבעל נשק במדינה להשתמש בו בביתו ומחוץ לו אם הוא חש מאוים. כאשר הגיעה המשטרה למקום הירי, היא שמעה את גרסתו של זימרמן. הנער מרטין כבר היה מת. החוק בפלורידה הוא כל כך "דרקוני" עד כדי כך שהוא לא מאפשר להגיש תביעה ואפילו לא לעצור לחקירה את זימרמן.

 

בשנת 2005 חתם מושל פלורידה דאז ג'ב בוש, אחיו של הנשיא באותה תקופה ג'ורג' בוש הבן, על חוק שמאפשר לדייר לא לסגת אל מול איום שהוא ניצב בפניו ולהשתמש בכלי נשק להגנתו - בביתו או בכניסה אליו. חוק זה, שהתקבל ביוזמת שתי המפלגות בפלורידה, עבר אחר כך ב-20 מדינות נוספות בארה"ב.

 

העיתון "טמפה ביי טיימס" כתב היום כי מאז נחקק החוק בפלורידה, נעשה בו שימוש 130 פעמים. ביותר מ-70 אחוזים מהמקרים נהרג אדם בעקבות השימוש בכלי נשק בגלל תחושת איום. אולם, רק 28 מהמקרים הגיעו לבית המשפט ורק ב-19 מהם הושגה הרשעה בדין. התובע של מדינת פלורידה, וויליאם מגס, אמר ש"האנשים שמשתמשים בחוק הזה הם לא אזרחים שומרי חוק, אלא פושעים, כנופיות וסוחרי סמים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
על גופו של הנער לא נמצא כלי נשק. הפגנה בוושינגטון
צילום: רויטרס
הבן שלא היה לו. אובמה
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
חתום על החוק השנוי במחלוקת. ג'ב בוש
צילום: איי פי
מומלצים