שתף קטע נבחר

הסרטון החדש מהירי בצעיר השחור בארה"ב

הרצח המתועד של אמאד ארברי ממשיך להסעיר את אמריקה. בסרטון חדש הוא נראה נכנס לבית בבנייה דקות לפני מותו. ברקע: טענות היורים כי חשדו שהוא פורץ. משפחתו מתעקשת: "הוא יצא לרוץ ולא לקח דבר מהבית". העיכוב במעצר היורים: משרד המשפטים נקרא לחקור את הטיפול בפרשה

הרשויות בג'ורג'יה אישרו כי הן בודקות סרטון חדש שצץ בפרשת אמאד ארברי, הצעיר השחור שנורה למוות על-ידי שני גברים לבנים, לפי הטענות בשעה שבסך הכול יצא לריצה ברחובות העיירה ברונסוויק. בסרטון החדש, שצולם במצלמת אבטחה של בית באזור מעט לפני הירי, נראה גבר צעיר, ככל הנראה ארברי, נכנס למוסך של בית פרטי הנמצא בשלבי בנייה. הוא נראה שוהה במקום פחות מחמש דקות – ואז עוזב דרך הדלת הקדמית, כשאין בידיו דבר. שני הנאשמים בירי בארברי, נזכיר, הסבירו כי רדפו אחריו משום שחשבו שהוא החשוד שביצע שורת פריצות באזור באותם ימים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

ארה
ארברי רץ ליד הבית, לפני שנכנס אליו

ארה
הצעיר, ככל הנראה ארברי, בתוך אתר הבנייה
ארה
יוצא מהדלת הקדמית

הירי בארברי התרחש ב-23 בפברואר, אבל במשך שבועות ארוכים איש לא נעצר בפרשה. התמונה השתנתה בשבוע שעבר, כשסרטון בן 37 שניות מהאירוע, שצולם בטלפון סלולרי, הופץ לפתע. בסרטון נראה ארברי בן ה-25 רץ בצד כביש דו-סיטרי, כשמלפנים, בנתיב הימני, עומד רכב מסחרי. ברכב הזה היו שני גברים לבנים – ליד מושב הנהג עמד טרוויס מקמייקל, בן 34, ובחלקו האחורי ניצב אביו גרגורי, בן 64.

 

כשארברי ניסה לעקוף את הרכב פרץ עימות בינו לבין הבן טרוויס, ובמהלכו ירה בו טרוויס שלוש פעמים. האב גרגורי טען בחקירתו כי ארברי הוא שהתחיל "לתקוף באלימות" את בנו. בווידאו נראה הצעיר השחור נופל על הכביש אחרי הירי. הוא מת מפצעיו.
ארה
אמאד ארברי. הסתבך פעמיים בפלילים(צילום: רויטרס)

ארה
היורים טרוויס וגרגורי מקמייקל(צילום: רויטרס)

האב גרגורי טען בהסבריו למשטרה כי הוא ובנו, שניהם תושבי ברונסוויק, חשדו שארברי הוא האדם שביצע סדרת פריצות באזור באותם ימים. האב סיפר כי כשעמד בחצר ביתו ראה את ארברי רץ במהירות ברחוב, וכי הוא נראה לו בעל מראה דומה לזה של אדם שתועד במצלמת אבטחה באחת הפריצות האחרונות. גרגורי העיד שהוא ובנו מיהרו להצטייד בכלי נשק ויצאו לתפוס אותו. אז אירע הירי הקטלני.

 

תיעוד ירי אמאד ארברי צעיר שחור נורה למוות ג'ורג'יה ארה
ארברי קורס על הכביש אחרי הירי
חודשיים וחצי עברו מאז אירוע הירי מבלי שהאב והבן ייעצרו, ורק בלילה שבין יום חמישי ליום שישי האחרון (שעון ישראל) הודיעו הרשויות כי השניים נעצרו ומואשמים ברצח ובתקיפה בנסיבות חמורות בעקבות הסרטון שנחשף ושעורר זעם בארה"ב. גרגורי, יש לציין, הוא בעצמו קצין משטרה לשעבר וחוקר לשעבר במשרד התובע המחוזי. לאחרונה מונה תובע מחוזי לטפל בתיק, משום ששני תובעים אחרים פסלו את עצמם מהעיסוק בו בשל קשריהם עם מקמייקל האב.

 

המשפחה: "הוא לא גנב ולא גרם נזק"

רבים בארה"ב משווים את הירי בארברי לפרשת הירי למוות בטרייבון מרטין ב-2012, פרשה שהולידה את תנועת Black Lives Matter, הפועלת נגד אפליית שחורים ונגד אכיפת בררנית של החוק נגד שחורים ולבנים. 

ארה
מציינים יום הולדת 26 לארברי ביום שישי ליד המקום שבו נורה למוות(צילום: AFP)

המבקשים להגן על מעשיהם של היורים בארברי טוענים כי הסרטון החדש שבודקות כעת הרשויות מחליש את טענות קרוביו של ארברי כי הוא בסך הכול יצא לריצה תמימה. עם זאת התובע מני ארורה הדגיש כי כניסה לאתר בנייה איננה בהכרח עבירה כל עוד שום דבר לא נגנב. יצוין כי לפי חוקי ג'ורג'יה, לאדם שאינו שוטר מותר לעצור אדם אחר – אבל רק אם בוצעה עבירה ורק אם היא בוצעה בנוכחותו של האדם העוצר.

 

עורכי הדין של משפחת ארברי טוענים כי הסרטון החדש רק מחזק את טענתם שארברי לא ביצע שום עבירה. אחד מעורכי הדין, לי מריט, אמר שאדם הנתפס בכניסה לאתר בנייה ללא אישור יכול להיות מואשם לכל היותר בהסגת גבול. "הסרטון הזה מאמת את מה שכבר ידענו", אמר. "אמאד יצא לריצה. הוא עצר בבית שנמצא תחת בנייה, ולא ביצע שם שום מעשה בלתי חוקי. הוא נשאר שם רק זמן קצר ולא לקח משם שום דבר. הוא לא גרם שום נזק לנכס".

ארה
גרפיטי לזכר הצעיר השחור בטקסס(צילום: AP)

בתוך כך, התובע הכללי של ג'ורג'יה ביקש הלילה ממשרד המשפטים לפתוח בחקירה בנוגע לטיפול של גורמי אכיפת החוק באירוע הירי שבו נהרג ארברי. "המשפחה, הציבור ומדינת ג'ורג'יה זכאים לתשובות", אמר התובע הכללי כריס קאר.

 

כוכבי ה-NFL קראו לחקירה פדרלית

ארברי, בעברו שחקן פוטבול בתיכון, אמור היה לחגוג ביום שישי האחרון את יום הולדתו ה-26. כמה מאות בני אדם, רובם עוטי מסכות, התאספו מחוץ לבית המשפט של מחוז גלין ושרו לכבודו "יום הולדת שמח". רבים מהם הביעו תסכול מהזמן הרב שנדרש לרשויות לעצור את האחראים למותו. "העבודה רק מתחילה", אמר למשתתפים ג'ון פרי, נשיא השלוחה בברונסוויק של ארגון NAACP הפועל למען זכויות אפרו-אמריקנים. "אסור לנו לעצור עכשיו. אסור לנו לאבד את הפוקוס, אנחנו חייבים לוודא שהדין ימוצה".

 

אתר חדשות בברונסוויק דיווח בימים האחרונים שלארברי היה עבר פלילי מסוים. בשנת 2013 הואשם בהבאת אקדח למשחק כדורסל בבית ספר תיכון, ובשנת 2018 נעצר בגין גניבה מחנות. עם זאת, בסביבת המשפחה מדגישים כי אין שום קשר בין האירועים האלה לבין פרשת הירי שבו נהרג.

 

הזעם על אירוע הירי הגיע עד לבית הלבן, ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ הביע בסוף השבוע תנחומים למשפחתו של ארברי. "ראיתי את הסרטון והוא מאוד מאוד מטריד", אמר טראמפ בריאיון ל"פוקס ניוז". "זה שובר לב, חומר קשה מאוד. מה שיפתור את הבעיה הזו זה שהצדק ייעשה. זה בידי המושל, ואני בטוח שהוא יעשה את הדבר הנכון".

ארה
מפגינים במחאה על הרג אמאד(צילום: gettyimages)

ארה
(צילום: רויטרס)

קודם לכן כבר הספיק ג'ו ביידן, מי שצפוי להיות המעומד הדמוקרטי שיתמודד מול טראמפ על הנשיאות בנובמבר, לכנות את הירי בארברי "רצח בדם קר". מושל ג'ורג'יה, הרפובליקני בראיין קמפ, אמר: "צפיתי בסרטון המתעד את הרגעים האחרונים בחייו של מר ארברי. אני יכול לומר לכם שזה מחריד, ולתושבי ג'ורג'יה מגיעות תשובות".

 

מעצרם של המקמייקלים בא בין השאר אחרי ששלל ידוענים אמריקנים – בהם פוליטיקאים, ספורטאים ומוזיקאים – קראו לרשויות למצות איתם את הדין. בסוף השבוע פרסמו 64 שחקנים ומאמנים בולטים בליגת הפוטבול האמריקנית (NFL), בהם הכוכב טום בריידי, קריאה לפתוח בחקירה פדרלית בנוגע למותו של ארברי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אמאד ארברי. השוואות לטרייבון מרטין
צילום: רויטרס
מומלצים