שתף קטע נבחר

הממשלה תושבע בחמישי, נתניהו רוצה 36 שרים כבר בהתחלה

505 ימים לאחר פיזור הכנסת ה-20, בישראל סוף-סוף תושבע ממשלה: עקב המתח בליכוד ומול ימינה, בליכוד רוצים כי כבר בהשבעת הממשלה היא תמנה 36 שרים ולא 30, כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני. בכירים בכחול לבן: הנושא בכלל לא הועלה לדיון. ההשבעה: ביום חמישי ב-13:00

 

ביג חצי חצי טפט בנימין נתניהו בני גנץ מליאה מליאת כנסת אישור חוק ה רוטציה ממשלה  (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
בני גנץ ובנימין נתניהו (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

505 ימים אחרי פיזור הכנסת ה-20, שאחריה פוזרו עוד שתי כנסות, תושבע סוף סוף ממשלה בישראל - וכעת מסתמן כי כבר בתחילתה היא תמנה 36 שרים: יו"ר כחול לבן בני גנץ, בתפקידו כיו"ר הכנסת, הודיע להנהלת הכנסת היום (ב') בצהריים כי השבעת הממשלה תתקיים ביום חמישי הקרוב בשעה 13:00, ולא ביום רביעי כפי שתוכנן בתחילה.

 

בעקבות המתח בליכוד בנוגע לחלוקת התיקים ומול ימינה, שהודיעה אתמול כי פניה לאופוזיציה, בליכוד מעוניינים להגדיל את מספר השרים שיישבעו ביום חמישי. במקום 30 שרים שאמורים להישבע אמונים, כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני, תגדל הממשלה כבר בתחילת דרכה ל-36 שרים. לפי ההסכם, רק חצי שנה לאחר מכן מספר השרים היה אמור להתרחב. בכירים בכחול לבן, שאיתה נחתם אותו הסכם, אמרו כי הנושא כלל לא עלה לדיון.

 

לקראת ההשבעה ביום חמישי, גנץ הנחה את יו"ר הועדה המסדרת לכנס את הועדה ולקבוע את נהלי הדיון בהתאם. הממשלה ה-35 תושבע ב-14 במאי, 72 שנה בדיוק הקמת המדינה, וחמש שנים אחרי השבעת הממשלה הקודמת. יממה קודם לכן יגיע מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו לביקור בזק של כמה שעות בישראל. במהלכו הוא ייפגש בירושלים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, עם גנץ ועם ראש המוסד יוסי כהן.  

 

 

 

אף שההשבעה מתקרבת, טרם הושלמה תמונת הרכב השרים, ואפילו לא זהות המפלגות שירכיבו אותה. אתמול הודיעה מפלגת ימינה שהחליטה "לשרת את הציבור מהאופוזיציה" ולא להיכנס לממשלת האחדות של הליכוד וכחול לבן.

 

"לאור הרכב הממשלה ומדיניותה המסתמנת כממשלת שמאל בראשות נתניהו, ולאור הזלזול הבוטה של ראש הממשלה כלפי ימינה וציבור בוחריה, החליטה מפלגת ימינה לשרת את הציבור באופוזיציה בקדנציה הקרובה ולהילחם משם למען המחנה הלאומי", נכתב בהודעה מטעם המפלגה.

 

גם חלוקת התיקים בין חברי הליכוד עדיין לא סגורה. סגן שר הביטחון, ח"כ אבי דיכטר (ליכוד), אמר בראיון לאולפן ynet כי הוא מאמין שנתניהו לא יפסח עליו: "ראש הממשלה מחויב לעשירייה הראשונה, ואני במקום התשיעי".

 

הוא התייחס גם לחילוקי הדעות מול ימינה וטען כי כוח המיקוח של היו"ר נפתלי בנט קטן מכפי שהוא חושב.  


פורסם לראשונה 11/05/2020 13:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
בני גנץ ובנימין נתניהו
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
מומלצים