שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

ראשי הרשויות נגד הממשלה: "השתגעו, מתווה הלימודים מנותק מהמציאות"

אחרי שמשרד החינוך סיכם על חזרת כיתות ד' עד ו' ו-ז' עד י' במתכונת מצומצמת, קרא יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס לראשי הרשויות להפעיל לחץ כדי להחזיר את כל התלמידים לשגרה מיד: "מרוב יום כן ויום לא - יש בלגן אחד גדול". ראש העיר גבעתיים: "לא לפתוח עד שהכול יחזור במלואו"

 

חזרה ללימודים (צילום: AFP)
בלגן בחזרה ההדרגתית ללימודים(צילום: AFP)

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש העיר מודיעין, חיים ביבס, התייצב אמש (שני) נגד מתווה החזרה ללימודים בכיתות ד'-ו' ובכיתות ז'-י'. במכתב שהעביר לכל ראשי הרשויות בישראל ציין ביבס: "חבריי ראשי הרשויות, השתגעו לגמרי. המתווה החדש שהוצג לנו הערב עובר כל גבול ומנותק מהמציאות. לא ייתכן שתלמידים יגיעו ליום אחד בשבוע, ואחרים יגיעו ליומיים. או שפותחים את כל מערכת החינוך או שלא פותחים בכלל".

 

פארסת ל"ג בעומר: סייעות במקום גננות, הילדים יגיעו?

 

"אם מישהו חושב שאפשר לרקוד פה צעד קדימה וצעד אחורה על גב ההורים והתלמידים - טועה. בשבועות האחרונים נערכנו והוכחנו שאנחנו מוכנים לקבל את כל הילדים חזרה, מגיל לידה ועד 18. גני ילדים, מעונות, כיתות א'-ו', תלמידי חטיבות ביניים - לכולם יש מקום ועל כולם נדע לשמור על פי ההנחיות. תלמידי תיכון צריכים לחזור בהתאם לצורך הלימודי הענייני בכפוף לבגרויות. וזו עמדתנו גם לגבי תנועות הנוער והארגונים".

 

"לא מקבלים החלטות מתוך פחד אלא על בסיס נתונים וחשיבה על טובת הכלל. אני מבקש מכולכם להתגייס למטרה החשובה ביותר שנמצאת כרגע על הפרק: להפעיל את כל הלחץ הנדרש כדי שכל הילדים, וכל ההורים, יוכלו לחזור לשגרה מיד. מרוב יום כן ויום לא - אין כאן שום שגרה, יש בלגן אחד גדול".

  (צילום: אלעד גרשגורן)
ראש הממשלה נתניהו ויו"ר מרכז השלטון המקומי ביבס(צילום: אלעד גרשגורן)

 

 

מוקדם יותר אתמול סיכמו משרד החינוך ומשרד הבריאות על מתווה שלפיו מיום ראשון הקרוב יגיעו תלמידי כיתות ד'-ו' לבתי הספר היסודיים ותלמידי ז'-י' לחטיבות הביניים ולתיכונים. לפי המתווה שיוצע למנהלי בתי הספר היסודיים, אפשרות אחת היא לחזור בכיתות ד'-ו' ללימודים בימי שישי, ואפשרות שנייה היא לחלק 5 עד 6 שעות שבועיות בימים ראשון עד חמישי אחרי סיום הלימודים בכיתות א'-ג'. נכון לעכשיו מדובר על לימודים בשכבות אלה בקבוצות של עד 20 ילדים.

 

לגבי כיתות ז'-י' בבתי ספר שש שנתיים, הוחלט שכל שכבה תגיע ליומיים לימודים בבית הספר החל מיום ראשון, ובשאר הימים תימשך הלמידה מהבית. בחטיבות ביניים עצמאיות, שבהן לומדים בכיתות ז'-ט', ילמדו שלושה ימים בשבוע, ובשאר הימים תימשך הלמידה מהבית.

 

לפי המתווה, בחטיבות הביניים תבוצע חלוקה של עד 20 תלמידים בקבוצה והם יצטרכו לשבת במרחק של שני מטרים זה מזה.

 

"הכול או כלום"

ויש מי שטוען שצריך לנקוט צעדים חריפים אל מול ההחלטות בממשלה. כך למשל ראש העיר גבעתיים רן קוניק שאמר: "צוותי החינוך בעיריות על הקצה, ההורים מיואשים, ההחלטות שלכם בנושא החינוך מביכות. הלילה אפנה ליו"ר מרכז השלטון המקומי ביבס ולכל ראשי הערים לקבלת החלטה משותפת שלא חוזרים מיום א' בכלל עד שמערכת החינוך תוחזר, במלואה, לא יום בשבוע, לא קפסולות, ולא רוטציות. הכול או כלום".

 

לביקורת הצטרף גם ראש המועצה האזורית רמת הנגב ויו"ר ועדת החינוך במרכז המועצות האזוריות, ערן דורון. לדבריו, ‏"הגיע הזמן להפסיק עם הטירוף הזה. המלצתי לשי חג'ג', ידידי, יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה אזורית מרחבים, להודיע שזהו, שעד שלא יחזירו את המערכת לעבודה רגילה וללא התחייבויות כספיות, אנחנו מפסיקים את הטירוף הזה ולא פותחים את מסגרות הלימוד".

 

חג'ג' פנה במכתב למנכ"לי משרדי החינוך, האוצר והבריאות: "עוד בטרם התגברנו על קשיי ההתארגנות לפתיחת הלימודים בפעוטונים, בגני הילדים ובכיתות א'-ג', וכבר אנחנו שומעים בתקשורת על המתווה הנרקם לפתיחת מערכת החינוך לכיתות ד' ומעלה. אני פונה אליכם אפוא ומבקש שלא להיחפז ולפרסם מתווים לחזרה ללימודים קודם שתיוועצו בנו ולפני ששנבדוק במשותף את ההיערכות הדרושה ואת האמצעים העומדים לרשותנו.

 

"אני מבקש, שלא כמו בפעם הקודמת, לא תגלגלו את האחריות לפתחן של הרשויות המקומיות. חידוש הלימודים בכיתות ד'- ז' במגבלות שקבע משרד הבריאות מחייב התארגנות מוקדמת של צוותי החינוך והתאמת מערך ההסעות למגבלות האלה. כל אלה כרוכים גם בתוספת תקציבים שיש להעמיד לרשותנו כדי להבטיח את חידוש הלימודים בלי תקלות".

ליאת שוחט ראש עיריית אור יהודה (צילום: ריאן  )
"האבסורד זועק לשמיים". שוחט(צילום: ריאן )

ראש העיר אור יהודה ליאת שוחט הצטרפה לביקורת. לדבריה, "עושים מאיתנו צחוק - ככה אי אפשר לחזור לשגרה. הערב התבשרנו על מתווה חדש, יצירתי משהו, בנוגע לחזרה לשגרה של תלמידי כיתות ד'-ו'. על פי המתווה, התלמידים יחזרו ללמוד יום אחד בשבוע. זה לא פתרון. ככה לא מנהלים משבר. הגיע הזמן של כולנו לעשות stop ולהפסיק לשחק בנדמה לי. או שחוזרים לשגרה או שנשארים בבית.

 

"הגיע הזמן שמקבלי ההחלטות יאפשרו לראשי הערים לקבל את ההחלטות הנדרשות בזהירות ובאחריות המתבקשת. יש לא מעט נפגעים מהמתווים המתחלפים כל שני וחמישי ומשיטת הקפסולות שפוגעות בכולם - בהורים שלא יכולים לחזור לעבוד ובעיקר בתלמידים ובילדים. אין דרך יפה להגיד את זה, אבל האבסורד כאן זועק לשמיים, והגיע הזמן שנעצור את זה".

 

החלטה בבת ים: בתי הספר לא ייפתחו

ראש העיר בת ים צביקה ברוט אמר: "הלילה התבשרנו על ההברקה החדשה: תלמידי כיתות ד' עד ו' יוכלו לחזור ללימודים משבוע הבא, אבל רק ביום שישי. אבל אם המנהלת תרצה היא יכולה לוותר על שישי, ולהחזיר אותם אחר הצהריים לאחר שכיתות א'-ג' יסיימו ללמוד. בינתיים חצי ילדי הגנים ילמדו בימים א'-ג', והאחרים בימים ד'-ו'. או הפוך, תלוי בגננת. מבולבלים? גם אנחנו. וההורים. והמורים.

 

"זו לא מנהיגות. זו חלטורה. הילדים לא מצליחים ללמוד, ההורים מפרפרים כל היום בין מוסדות החינוך של הילדים, והצוותים החינוכיים הנפלאים מיואשים. במקום לתת לילדים ערך אמיתי, המדינה מממנת את הבייביסיטר היקר ביותר והמבולבל ביותר אי פעם.

 

"אנחנו בבת ים נעשה לזה סוף: אני לא מתכוון לפתוח את בתי הספר לכיתות הנוספות עד שיהיה מתווה מסודר ומאורגן שייתן מענה אמיתי גם להורים, גם לילדים, וגם למורים. אני קורא גם לשאר חבריי, ראשי הערים, להוביל מהלך דומה. אנחנו נדאג שגם ילדי ד'-ו', ושאר הגילים, יקבלו מענה טוב ומלא יותר".


פורסם לראשונה 11/05/2020 21:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ראשי הרשויות נגד המתווה
צילום: AFP
מומלצים