שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  יולי אדלשטיין ימונה לשר הבריאות: "האתגר המרכזי של ישראל"

  יו"ר הכנסת לשעבר נענה לבקשתו של ראש הממשלה, יחליף את יעקב ליצמן בתפקיד ויצטרף לקבינט. גורם בימינה: "נתניהו טרק את הדלת לכניסתנו לממשלה". בליכוד שוקלים לדחות את השבעת הממשלה

  יו"ר הכנסת לשעבר יולי אדלשטיין הודיע הערב (שלישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא מוכן לכהן כשר הבריאות בממשלת האחדות עם גנץ. אדלשטיין יחליף בתפקיד את השר יעקב ליצמן, שאמור להתמנות לשר השיכון בממשלה המתקרבת. בנוסף, בליכוד חוששים שלא יספיקו לסיים את הרכבת הממשלה בזמן - ושוקלים לדחות את השבעת הממשלה ליום ראשון.

  יולי אדלשטיין (צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן)
  שר הבריאות הבא. יולי אדלשטיין(צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן)

  מליאת הכנסת אישור חוק הרוטציה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
  נתניהו. בליכוד שוקלים לדחות את השבעת הממשלה(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

  נתניהו ואדלשטיין פרסמו הודעה משותפת, שבה צוטט ראש הממשלה: "אני שמח לבשר הערב כי יו״ר הכנסת לשעבר, ח"כ יולי (יואל) אדלשטיין, נענה לאתגר - ובין מספר תיקים בכירים שנמצאים בידי הליכוד הוא בחר את תיק הבריאות".

   

  לדברי נתניהו, "אני מודה לאדלשטיין שנעתר לבקשתי ובחר בתיק בכיר וראשון במעלה, המהווה אתגר מרכזי למדינת ישראל, במיוחד בעת הזאת. בנוסף לתפקידו המיניסטריאלי, ישמש אדלשטיין כחבר בקבינט המדיני-בטחוני וכממלא מקום יו"ר קבינט הקורונה. אני מודה לח"כ אדלשטיין ומאחל לו הצלחה רבה בתפקידו".

  3082 ()
  "אדלשטיין מתאים ביותר, נקיים הליך חפיפה מסודר". ליצמן

  נפתלי בנט בנאום על התמודדות עם משבר הקורונה (צילום: לע
  "התפקיד הגיע לו". בנט(צילום: לע"מ)

  אדלשטיין אמר בתגובה למינוי כי "לאחר ששירתתי את אזרחיי ישראל במשך שבע שנים בתפקיד יו"ר הכנסת, בחרתי להיענות לאתגר המרכזי והמשמעותי שלפניו ניצבת מדינת ישראל - והוא מאבק בקורונה והתאמת מערכת הבריאות בישראל לאתגרים החדשים".

   

  ליצמן בירך את אדלשטיין על מינויו ומסר: "מהיכרותי הקרובה ברור לי שאדלשטיין, כאדם ראוי וערכי, מתאים ביותר לתפקיד המאתגר והחשוב. אני בטוח שכשר הבריאות יוכל להמשיך להוביל את מערכת הבריאות בהתמודדות מול נגיף הקורונה ושאר האתגרים העומדים לפתחנו, בעזרת השם. אני מתכוון לקיים הליך חפיפה מסודר עם שר הבריאות הבא כבר בימים הקרובים. בהצלחה יולי".

   

  במסגרת המאמצים להקמת קואליציה רחבה הוצע תיק הבריאות גם למפלגת "ימינה", אולם זו בחרה לא להיכנס לממשלה שבה יועד לה לטענתה תפקיד שולי. עם ההודעה על מינויו של אדלשטיין, אמר היום גורם בימינה כי "נתניהו טרק את הדלת לכניסתנו לממשלה. הוא חיפש את הדרך המושלמת להשפיל את ימינה ואת כל ציבור בוחריה, והצליח בכך. אדלשטיין לא דרש בכלל את תיק הבריאות, בנט כן, וזה הגיע לימינה לאור תפקודו במשבר הקורונה. זה מהלך מחושב של נתניהו לחיסול הברית עם הציונות הדתית. הבגידה של נתניהו בגדולי הנאמנים מסמנת את תחילת הסוף שלו בפוליטיקה".

   

   

    

  נתניהו, שעומל בימים האחרונים על חלוקת התיקים בגוש הימין, אמור להגיש את ההסכמים הקואליציוניים 24 שעות לפני השבעת הממשלה החדשה. בליכוד חוששים שלא יצליחו לסיים את ההסכמים עד מחר, ולכן שוקלים לדחות את השבעת הממשלה שתוכננה ליום חמישי הקרוב בכמה שעות - או אפילו לקיימה ביום ראשון.

   

  תיק הבריאות הובטח לגוש הליכוד במסגרת ההסכם הקואליציוני עם כחול לבן. לאחר פרישתו של ליצמן ניסו בכחול לבן לקבל את תיק הבריאות בתמורה לוויתורים שיעשו בהסכם, אולם נתניהו בחר להשאיר את התיק במפלגתו ולמנות את אדלשטיין, שלא יכל לחזור לתפקיד יו"ר הכנסת בעקבות התנגדות כחול לבן.

   

   

   

  כמה דקות לאחר ההודעה על מינויו של אדלשטיין, קראו לו המתמחים המפגינים מול בית ראש הממשלה בירושלים לפעול לטובת קיצור התורנויות מ-26 שעות ל-12 או 16 שעות.

   

  אדלשטיין התפטר מתפקיד יו"ר הכנסת בחודש מרץ האחרון לאחר שסירב למלא את פסיקת בג"ץ ולקיים הצבעה על החלפתו. לאחר פרישתו, נבחר יו"ר כחול לבן בני גנץ לתפקיד - בתמיכה של גוש הימין - מה שהוביל לפיצולה של כחול לבן. בכחול לבן התנגדו לחזרתו של אדלשטיין לתפקיד מכיוון שסירב לקיים את פסיקת בג"ץ.

   

  בעקבות ריבוי חברי הכנסת בליכוד שמצפים לקבל תפקיד שר בממשלה, וההסכם הקואליציוני שבמסגרתו נקבעה חלוקת תיקים שווה בין גוש הליכוד לגוש כחול לבן, הממשלה הקרובה תמנה יותר מ-32 שרים - כשההערכות מדברות על כך שכבר מתחילתה יכהנו בה 36 שרים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים