שתף קטע נבחר

הנייה מאיים: "עסקת חילופי שבויים - או שנגדיל את השלל"

מנהיג חמאס התייחס למגעים לקיום עסקת חילופי שבויים עם ישראל ואיים לבצע חטיפות נוספות. לדבריו, "לעסקת חילופי שבויים יש מחיר ידוע. או שנגיע לעסקה מכובדת, או שנלך לאפשרות האחרת, הזרוע שלנו ארוכה"

Hamas political leader Ismail Haniyeh  (Photo: AP)
"או שנגיע לעסקה מכובדת או שנגדיל את השלל". הנייה(Photo: AP)

מנהיג חמאס איסמעיל הנייה התייחס אמש (רביעי) למגעים לקיום עסקת חילופי שבויים עם ישראל ואיים בביצוע חטיפות נוספות. בריאיון לאל ג'זירה אמר כי "לעסקת חילופי שבויים יש מחיר ידוע. ישראל יודעת זאת. או שנגיע לעסקה מכובדת, או שנלך לאפשרות האחרת, שהיא הגדלת השלל שבידינו. הזרוע שלנו ארוכה".

 

בסוף החודש שעבר אמר הנייה כי חמאס "מוכן ללכת לסבב משא ומתן לא ישיר ולקיום עסקת שבויים, לאור המצב ההומניטרי". הוא ציין אז: "אם מנהיגי ישראל רציניים - אנחנו מוכנים להגיע לעסקה כדי לשחרר את אסירינו".

50 ()
הנעדרים יוחזרו? "לעסקה יש מחיר ידוע"

בריאיון לאל-ג'זירה אמש התייחס הנייה גם לתקרית בג'נין בה נהרג לוחם סיירת גולני רס"ל עמית בן יגאל מוקדם יותר השבוע ואמר כי הוא "משבח את זורקי האבנים בכפר יעבד לעבר החיילים, הם גיבורים". הוא הוסיף: "האירוע ביעבד מדגיש כי אנחנו לא נוותר על אדמתנו".

 

בחודש שעבר כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו לראשונה את ועדת השרים לשבויים ונעדרים כדי לעדכן אותם במגעים עם חמאס על עסקת חילופי שבויים. הדיון נערך בשיחת ועידה מוצפנת, והשתתפו בו שר הביטחון נפתלי בנט, השר לביטחון פנים גלעד ארדן, שר הפנים אריה דרעי ושר האוצר משה כחלון. בדיון השתתף גם ירון בלום, שמרכז את המגעים עם חמאס.

 

לאחר הדיון נשלח בלום על ידי נתניהו לעדכן את משפחות גולדין ושאול במגעים. ממשפחת גולדין נמסר אז כי "קיימת הזדמנות להשיב מידי חמאס את בננו הדר ואת סמ"ר אורון שאול ואת האזרחים מנגיסטו וא-סייד. להחמיץ עכשיו את ההזדמנות, זה חוסר אחריות לאומית".

"להחמיץ ההזדמנות - חוסר אחריות לאומית". לאה ושמחה גולדין (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
"להחמיץ ההזדמנות - חוסר אחריות לאומית". לאה ושמחה גולדין(צילום: שאול גולן)

שבועיים לפני כן דווח בתקשורת הערבית כי גברו הסיכויים לעסקה חלקית, "הומניטרית", בעניין השבויים והנעדרים שבידי חמאס. העיתון "א-שרק אל-אווסט" ציטט גורמים בחמאס לפיהם הארגון שואף לעסקה חלקית ונפרדת בזמן הקרוב, כעסקה מקדימה לעסקה כוללת יותר. הגורמים ציינו כי לא מדובר בעסקה במובן המסורתי שלה, אלא בעסקה הומניטרית לשחרור ילדים, נשים ואסירים חולים הכלואים בישראל בתמורה למידע על גורלם של הישראלים שמוחזרים בעזה.

 

העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" פרסם אף הוא כי הסיכוי לעסקת חילופי שבויים בין ישראל לחמאס מתגבר בכל יום, זאת לאחר שמקורב לחמאס הבהיר לעיתון את עמדת הארגון, וטען כי "בחמאס מעוניינים בעסקה דו שלבית". עם זאת, גורמים בישראל אומרים כי חמאס רוצה בעסקה רק בתוך הסדרה כוללת עם שחרור כל מי שנאסר מאז שחרורו של גלעד שליט ולא בטוח בכלל שדרישות המינימום של חמאס פוגשות את מקסימום הוויתורים האפשריים מבחינתה של ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים