שתף קטע נבחר

למיכל ינאי נמאס מהקפסולות

"אם יש בעיה ויש נדבקים - תשאירו את כולם בבית. אבל אם שולחים את הילדים, הקפסולות האלה לא באמת עובדות. הרי הגננת והסייעת יכולות לפגוש 100 ילדים בשלושה ימים מכמה גנים שונים". מיכל ינאי, שחקנית ואמא לשלושה ילדים, מחפשת את ההיגיון במתווה

 

 

כל הורה מצא את עצמו בימים האחרונים עושה חישובים על הקפסולות של הילדים ותוהה על איזו חזרה לשגרה בדיוק מדברים? גם מיכל ינאי, שחקנית ואמא לשלושה ילדים, מרגישה שזו סיטואציה בלתי אפשרית, ואתמול (ד') היא העלתה לרשת סרטון בנושא.


אז את המצטרפת הטרייה ביותר לתנועת המחאה נגד הקפסולות של משרד החינוך?

"אני לא נגד אף אחד, אני בעד", אומרת ינאי בראיון לאולפן ynet. "אני בעד התלמידים ובעד הילדים שאיבדו את זה לגמרי. אני חושבת שההתנהלות הזאת היא פשוט מתכון לחרדות, דיכאון ופחדים. במקום להחזיר אותם לשגרה אנחנו רק מעלים להם את סף ההיסטריה. כל הבעיות שנצטרך להתמודד איתן אחר כך, ונפתח משבר חדש, שיהיה בעיניי משבר הרבה יותר גדול".

 

את אמא לשלושה ילדים, איפה המתווה הזה פגש אותך בשבוע האחרון? תתארי לנו את הלו"ז.

"ראשון עד שלישי הילד שלי היה בגן, ראשון עדיין בלי צהרון, ועכשיו הוא בבית מאתמול עד יום רביעי הבא, כי ההורים שקיבלו השבוע את יום שישי לא רוצים גם לקבל את שישי הבא, בצדק, אז אנחנו מתחלפים איתם.

 

"יש לי כרגע בבית ילד בן ארבע שלא מבין מתי חוזרים ולמה הוא לא עם החברים שלו בבוקר אבל אחר הצהריים כן. יש לי ילדה בכיתה ה' שכבר חודשיים בבית והמתווה של לחזור שעה ביום או יום שישי הוא לא ריאלי לחלוטין. עיתונאית סימסה לי הבוקר שחוזרים ללימודים ביום ראשון הקרוב. הבת שלי קפצה כאילו הודיעו לה שנוסעים לדיסנילנד. כמובן שזו הייתה טעות ולא חוזרים".

 

מיכל ינאי ( )
"התחושה היא שלא נותנים פתרון אמיתי"

ינאי מדגישה, "אם יש בעיה ויש נדבקים אז תשאירו את כולם בבית. אבל אם שולחים אותם, הקפסולות האלה לא באמת עבודות. הרי הגננת והסייעת יכולות לפגוש 100 ילדים בשלושה ימים מ-5-4 גנים שונים.

 

"הילדים נפגשים אחר הצהריים ופוגשים אחים של ילדים אחרים שנמצאים בבית. עכשיו יש מתווה חדש שאושר בגלל בעיה תקציבית בצהרונים שיצאו מהקפסולות וכן יפגשו אחד את השני, אז בצהרונים לא, בבוקר כן? אין פה היגיון. מעבר לזה, לנו ההורים קשה, ואי אפשר לחזור לעבודה ולשגרה, והמצב של הילדים שפשוט מטריפים להם את השכל, זה נורא".

 

מה לדעתך הפתרון?

"יש כל מיני פתרונות אבל התחושה היא שלא נותנים פתרון אמיתי. נותנים משהו כללי, משאירים את כולם במצב לא ברור שגורם בלגן גם להורים ואני לא מדברת על הורים חד הוריים שבכלל לא יודעים מה לעשות, וילדים בפעוטות שלא יצאו בהגרלה או שבעיני הגננות הם לא במצב כלכלי מספיק קשה אז הם בכלל לא נכנסו לגן. אני לא יודעת איזה מתווה כן אבל בטוח יש משהו אחר ממה שיש כרגע".

 

קראו עוד:

מאבדת את הסבלנות לילדים ולתקופה

הילד ה-18: האם קיבלה הודעה שאין מקום בגן

זו הדרך ללמד ילדים לשחק לבד

 

הסרטון שפרסמת אתמול שבר את הרשת, אעלו תגובות קיבלת?

"אם היה משנה משהו שם למעלה, זה היה יותר חשוב מאשר לשבור את הרשת. באמת מצב פסיכי".

 

מה עושים בינתיים?

"יש לי אפליקציה למדיטציה שהשקתי לפני חצי שנה, ואותנו בבית זה ממש מציל. אני לא יודעת איפה הייתי היום בלי לתרגל כל יום, אני לא יודעת איפה הילדים שלי היו היום אם הם לא היו מתרגלים כל יום.

 

"בתוך כל הכאוס הזה וחוסר הוודאות, מאוד חשוב בעיניי לקחת רגע לעצמנו, רגע קטן ביום, כדי לתת למערכות הגוף להתקיים. כל המערכות החיסוניות צריכות לעבוד כמו שצריך ואת החרדות צריך להוריד. אי אפשר ככה. זה לפחות נותן מענה כלשהו, זה לא הפתרון אבל זה כן כלי. עמותת ער"ן נותנת את זה ככלי טיפול משלים בבית, כי הוא תומך ומאוד עוזר בתקופה הזאת".

 

מיכל ינאי על החזרה החלקית ללימודים:

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים