שתף קטע נבחר

רגב פיטרה מנכ"לית בחופשת לידה: "תפני אחרי ההשבעה"

לאחר סערת פיטורי מנכ"לית משרד התחבורה שנמצאת בחופשת לידה, הסבירה השרה מירי רגב שפנתה לנציב שירות המדינה וביקשה לשמור על זכויותיה. הנציבות בתגובה: "מטפלים במינויים ולא בפיטורים"

השרה מירי רגב שפיטרה בשיחת טלפון את מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר אייל אמרה בתגובה כי פנתה לנציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ וביקשה "לוודא שכל זכויותיה תישמרנה". בנציבות שירות המדינה מתנערים מהדברים ואומרים כי "הנציבות מטפלת במינויי מנכ"לים ולא בפיטורי מנכ"לים".

מירי רגב וקרן טרנר (צילום: אבי מועלם, בית החולים שיבא תל השומר)
מירי רגב וקרן טרנר אייל שאותה פיטרה בטלפון(צילום: אבי מועלם, בית החולים שיבא תל השומר)
 

עוד הבהירו כי "הטיפול במינוי מנכ"ל מתחיל רק עם קבלת בקשה פורמלית משר מכהן, לאחר שכבר הושבע לתפקידו כשר".

  

ל-ynet נודע שרגב כלל לא העלתה בשיחה את עניין פיטוריה של המנכ"לית אלא בדקה עם נציב שירות המדינה אם תוכל למנות מנכ"ל חדש עם כניסתה. לפי הנוהל, רגב לא יכולה להגיע למשרד עם המנכ"ל החדש לפני שמונה על ידי הממשלה לאחר בחינת הוועדה למינויים בכירים. לגבי פיטורי משרת אמון בהריון נודע כי הנוהל הוא להעניק שתי משכורות מעבר לחופשת הלידה.

 

בהוראות נציבות שירות המדינה (התקשי"ר) נקבע כי בנסיבות חריגות, שאינן מאפשרות החזרה בפועל של העובדת למקום העבודה, ואשר אינן תלויות בעובדת (כגון: משרות אמון בעת חילופי שרים) - ניתן לפנות לנציבות שירות המדינה, שתשקול מתן אישור חריג לפדיון כספי של תקופת 60 הימים.

 

טרנר אייל עצמה הגיבה בטוויטר לסערה סביב פיטוריה: "תודה לכולם על המילים החמות", כתבה, "הדיון בהגנה על זכויות נשים הוא חשוב ביותר, אבל במקרה הספציפי הזה חופשת הלידה אינה העניין. מנכ"ל משרד זו משרת אמון. לא הוחלפתי במנכ"ל אחר בשל חופשת הלידה ולא הייתי רוצה להישאר מנכ"לית המשרד רק בשל ההגנה החשובה בחוק על יולדות. בהצלחה גדולה למנכ"ל החדש. נעשה הכל על מנת שהמעבר יהיה מקצועי, חלק ומהיר".

 

 

רגב הגיבה הבוקר בחריפות לסערה שהתחוללה וציינה כי אמש שוחחה עם קרן טרנר אייל והודיעה לה על הכוונה למנות מנכ"ל חדש: "בואו נשים סוף לספינים ולמסכת השקרים. דבר ידוע הוא שכל שר המגיע למשרד חדש ממנה את מנכ"לו שהוא איש אמונו, על מנת לקדם את תפיסת עולמו של השר הנכנס".

 

"שוחחנו שיחה אישית וטובה והודעתי לה על כוונתי למנות מנכ"ל חדש במשרד כמקובל, על מנת שלא תשמע זאת דרך התקשורת. בטרם שיחתי עימה פניתי לנציב שירות המדינה וביקשתי לוודא שכל זכויותיה תישמרנה. וכך יהיה. טרנר עשתה ועושה עבודה מקצועית וטובה במשרד התחבורה ואני מברכת אותה ומעריכה אותה על כך", אמרה.

  

"אז לכל יפי הנפש והמצקצקים אולי ראוי גם הפעם פשוט לומר את האמת וקצת להרגיע, בוודאי לפני כניסת שבת", הוסיפה השרה רגב.

 

מנגד, בשדולת הנשים הסבירו כי חוק עבודת נשים אוסר על פיטורי עובדת הנמצאת בחופשת לידה. ניתן לפטר את העובדת רק בתום חופשת הלידה ולאחר קבלת היתר מתאים ממשרד העבודה והרווחה. הפיטורים יותרו רק בהתקיים התנאים המצוינים בחוק.

 

עו"ד עמית קובו-רום, מנהלת הקו הפתוח ומערך האכיפה בשדולת הנשים, אמרה כי "מדובר בהגנה חשובה שנועדה למנוע מצב שעובדות בחופשת לידה מוחלפות על נקלה והיא תקפה לגבי כל העובדות, גם בכירות במשרת אמון, כדוגמת טרנר-אייל. עצם היותה של עובדת במשרת אמון אינו מהווה היתר לפטר אותה בחופשת לידה ובצורה כזו, מבלי שאפילו ניתנה לה זכות טיעון. ראוי שדווקא הדרגים הגבוהים ישמשו דוגמא טובה יותר למעסיקים אחרים".

  

יו"ר נעמת, חגית פאר, הוסיפה כי "מצער מאד שהפעולה הראשונה של השרה רגב בתפקידה החדש היא לפטר עובדת בתקופת לידה והורות. לא רק שזוהי התנהלות אנטי פמיניסטית, אלא שהיא פשוט בלתי חוקית. כנראה שרגב זקוקה לקורס מזורז בחוקי העבודה והרציונל העומד מאחוריהם ובמקביל לקורס מקיף בנושאים מגדריים. נעמת תשמח לסייע לה בכך". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם, בית החולים שיבא תל השומר
השרה מירי רגב והמנכ"לית קרן טרנר אייל
צילום: אבי מועלם, בית החולים שיבא תל השומר
מומלצים