שתף קטע נבחר

תעלומה: בתי דין רבניים ומועצות דתיות הוצתו ברחבי הארץ

המשטרה חוקרת מי הצית בלילה האחרון בו זמנית ארבעה בתי דין רבניים ומועצות דתיות בתל אביב, פתח תקווה, כפר סבא ואשדוד - ולמה. ההצתות גרמו נזק לרכוש, ובמשטרה מעריכים כי יש ביניהן קשר. הרב הראשי לישראל, הנושא גם בתפקיד נשיא בית הדין הגדול: "נמשיך לפעול ללא פחד וללא מורא"

 

דליקות פרצו הלילה (אור ליום א') בבתי הדין הרבניים בתל אביב ובפתח תקווה ובבנייני המועצות הדתיות בכפר סבא ובאשדוד, בעקבות ניסיונות הצתה שבוצעו על ידי אלמונים. נזק קל נגרם לרכוש והמשטרה פתחה בחקירה. מדובר ככל הנראה באירוע מכוון ומשולב, אך במוסדות הנפגעים לא יודעים להעריך מי עומד מאחוריו. המשטרה מעריכה כי יש קשר בין ההצתות.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>

 

  (צילום: כב
הארכיון שנפגע בתל אביב(צילום: כב"ה מחוז דן)

 

סמוך לשעה שתיים בלילה הופעלו מערכות אזעקת האש בארבעת המבנים וצוותי כיבוי הגיעו אל מוקדי השריפות. בפתח תקווה בוצעה ההצתה בעזרת ערימת בגדים וחומרי בעירה שהושלכו אל אחד מחדרי העובדים שבקומת הכניסה. בתל אביב היה ניסיון להצית את חלקו האחורי של המבנה בו פועלים הן המועצה הדתית והן בית הדין.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

מהמשטרה נמסר כי "במהלך הלילה התקבלו במשטרת ישראל מספר דיווחים אודות אירועי גרימת נזק וניסיונות הצתה במבנים המשמשים מועצות דתיות ברחבי הארץ, בהן כפר סבא, פתח תקווה, תל אביב ואשדוד", וכי "בעקבות האירועים נגרמו נזקים נקודתיים לרכוש. אין נפגעים בנפש". היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) בלהב 433 חוקרת את האירועים.

 

  ()
הצתת בית הדין הלילה

 

הקריאה התקבלה, לפי לוחמי האש בתל אביב, לקראת השעה שלוש לפנות בוקר, באמצעות חייגן אוטומטי שפועל באמצעות גלאי עשן שניצב ממש מעל מוקד הדליקה בבית הדין הרבני בתל אביב. כוחות כיבוי בפיקודו של רב רשף צחי אלאלוף שהוזעקו למקום הצליחו להשתלט על הדליקה.

 

"הגענו לזירה מהר מאוד, והבחנו בעשן סמיך שבוקע מהחלונות בקומת הקרקע", סיפר רב רשף אלאלוף. "פעלנו מיד לאיתור מוקד הדליקה, ולאחר מכן מצאנו מוקד נוסף בארכיון הגדול של בית הדין הרבני. מדובר באולם גדול שהיה עמוס בעשרות-אלפי תיקים שהונחו על מאות מדפים. הצלחנו לתפוס את השריפה הזאת בזמן לפני שהייתה גורמת נזק עצום", הוסיף. "בהמשך התברר לנו כי במהלך הלילה הוצתו עוד מוסדות דת בערים נוספות". לדבריו, "מתחזק החשד שמדובר בהצתה בזדון". 

 

"זו פגיעה באזרח הישראלי"

הנהלת בתי הדין הרבניים מסרה: "כל ניסיון של פגיעה במערכת השיפוטית הרבנית, אינו פגיעה נקודתית אלא פגיעה באזרח הישראלי ובמערכת הבאה לשרת את אזרחיה. הנהלת בתי הדין מודה לרשויות על תגובתן המהירה. הדיונים בבתי הדין יימשכו כרגיל, בבית הדין בפתח תקווה ייתכן עיכוב קל עד לאחר סיום החקירה במקום".

 

  (צילום: כב
(צילום: כב"ה מחוז דן)

 

הרב הראשי לישראל הנושא גם בתפקיד נשיא בית הדין הגדול, דוד לאו, אמר כי קיבל "בצער רב את הידיעה על הצתת מבני בתי הדין בפתח תקווה ובתל אביב", כדבריו. "אני בטוח כי גורמי אכיפת החוק עושים בשעות אלו את כל המאמצים ללכוד את האחראים לכך בכדי שיתנו את הדין על מעשיהם".

 

הוא הוסיף כי "ביום זה אני רוצה לחזק את דייני ישראל ועובדי בתי הדין, אשר עושים לילות כימים בכדי לסייע לכל באי בית הדין ולהביא בכל מקרה לתוצאה הטובה והצודקת ביותר, תוך רגישות ומסירות יוצאות דופן. כולנו נמשיך יחד לעשות כל שניתן למען עם ישראל, ללא פחד וללא מורא, ונזכור את הפסוק בדברים: 'לא תגורו מפני איש'. כך נהגנו וכך נמשיך".

 

"מזכיר תקופות אפילות בהיסטוריה"

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', "הגיב כי ‏הצתת ארבעה המבנים של הרבנות הראשית ובתי הדין היא חציית קו אדום מסוכן, שמחייבת טיפול ביד קשה. אני מצפה ממשטרת ישראל לפעול בנחישות ולא לחסוך כל מאמץ כדי למצוא את האחראים ולהביא אותם לדין באופן מיידי".

 

בארגון רבני צהר הביעו "זעזוע על השחתת מבני המועצות הדתיות ובתי הדין ברחבי הארץ" וקראו למשטרה "לעשות כל מאמץ לאתר את הפורעים. משטרת ישראל חייבת לשים את החקירה בעניין בראש סדר העדיפויות שלה", נאמר. "כל פגיעה במוסדות דת במדינה מטרידה מאוד ודורשת בדיקה מעמיקה עד למציאת המניע לפעולה, וזאת על מנת למנוע פגיעה עתידית בנפשות".

 

בתנועת "נאמני תורה ועבודה" גינו את האירוע: "אם אכן מדובר בהצתה מכוונת, מדובר באירוע שיש להתייחס אליו בחומרה רבה ולהביא למיצוי החקירה בהקדם האפשרי. אנו מייחסים חשיבות רבה לכל מוסד ממלכתי, ויש לגנות בכל פה כל בדל אלימות כלפיהם. שנדע להרבות שלום בישראל, ולחלוק זה על זה באופן הגון ובדרכים לגיטימיות בלבד, ללא אלימות משום סוג".

 

ארגון "עתים" ביקש לחזק את ידי הקהילות והרבנים בתל אביב, פתח תקווה, אשדוד וכפר סבא." זהו מעשה מעורר חלחלה, שמזכיר תקופות אפלות בהיסטוריה", מסרו. "בשעה זו ראוי להזכיר כי במוסדות הרבנות עובדים שליחי ציבור, שנותנים מדי יום שירות ומענה לעם ישראל לשם שמים, ולא מתקבל על הדעת שיחששו לשלומם במסגרת עבודתם. אנו מקווים שהמציתים ייתפסו בהקדם וייענשו בחומרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים